• Головна
  • Новини
  • Постачальників газу хочуть зобов'язати створити страховий запас палива: що це означає

Постачальників газу хочуть зобов'язати створити страховий запас палива: що це означає

Постачальників газу хочуть зобов'язати створити страховий запас палива: що це означає

Міністерство енергетики України пропонує зобов'язати постачальників газу з 1 жовтня створювати страховий запас блакитного палива.

Матеріал опублікований за підтримки компанії ТОВ “ГЕО-НАДРА-ІНВЕСТ”.

Відповідний проєкт постанови Кабінету Міністрів України "Про розмір страхового запасу природного газу та порядок його створення" опублікований на сайті Міненерго.

Згідно з документом, постачальники газу повинні будуть створити страховий запас природного газу у розмірі 10% запланованих місячних обсягів фактичного місячного обсягу постачання газу споживачам.

Таке рішення Міненерго планує прийняти на випадок кризової ситуації на ринку природного газу. Зберігати блакитне паливо компанії повинні в українських підземних сховищах газу. Адмініструвати та обліковувати запаси блакитного палива буде оператор газосховищ.

У разі настання "газової кризи", постачальники газу мають направити страховий запас газу для забезпечення потреб споживачів.

У Мінекономіки прогнозують, що створення страхового запасу блакитного палива підвищить надійність газопостачання на ринку природного газу.

Також у Міністерстві інформують про негативні наслідки для постачальників природного газу. Зокрема, це збільшення витрат та зменшення прибутку постачальників.

"Постачальники збільшують свої витрати через створення страхового запасу природного газу та подальшого його зберігання у підземних газосховищах природного газу. Погіршення ситуації з обіговими коштами та зменшення прибутку", — йдеться у пояснювальній записці до проєкту постанови.

Тим часом в Асоціації постачальників енергоресурсів наголошують, що створення страхового запасу є не захистом споживачів, а ще одним фактором здорожчання цін на газ.

"Ця ініціатива є не лише несвоєчасною та недоцільною, але й призведе до здорожчання цін на газ для кінцевих споживачів, адже зобов'яже постачальників витрачати додаткові кошти на "заморожування" обсягів газу у підземних сховищах. Логічно, що постачальники ці витрати включать у ціну реалізації газу", — зазначає Володимир Гноєвий, заступник голови правління з питань природного газу Асоціації постачальників енергоресурсів.

Також в Асоціації зазначили, що на сьогодні в Україні уже діють механізми захисту споживачів. Так, у випадку, коли постачальник не може виконати свої зобов'язання, бо у нього не вистачає ресурсу, його підстраховує Оператор ГТС, який забезпечує купівлю додаткового газу. Для цього постачальники надають Оператору ГТС фінансову гарантію у розмірі 100% від запланованого обсягу постачання ресурсу.

Ще одним механізмом страхування є "постачальник останньої надії", у якого є гарантований незнижувальний запас газу в розмірі 3,5 млрд кубометрів. Зокрема, це обсяг газу, який був спожитий в Україні у найхолодніший місяць опалювального сезону 2019-2020 років.

Крім того, в Асоціації постачальників енергоресурсів розповіли, що здійснити страховий запас газу буде неможливо також із технічної сторони.

"Заповнювати ПСГ треба було влітку, адже восени, з настанням опалювального сезону, починається процес відбору газу. Отже, навіть якщо влада вирішить впроваджувати цей механізм, його старт необхідно перенести хоча б на 1 квітня", — додав Володимир Гноєвий.

Нагадаємо, ТОВ “Львівгаз збут” повернуло побутовим споживачам 4 млн 561 тис. грн переплат та помилково сплачених коштів за спожитий природний газ. Зокрема, з 1 травня поточного року побутових споживачів ТОВ “Львівгаз збут” автоматично перевели до “постачальника останньої надії”, а саме — ГПК “Нафтогаз України”.

Якщо у споживачів за результатами остаточного розрахунку з ТОВ “Львівгаз збут” за газ, спожитий до 1 травня 2022 р., наявна переплата або кошти були помилково сплачені на рахунок компанії, то необхідно надати компанії письмову заяву на повернення цих коштів.

Можливо, пропустили:

Новини

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності