• Головна
  • Україна
  • США віднесли телемарафон «Єдині новини» до порушень прав людини

США віднесли телемарафон «Єдині новини» до порушень прав людини

США віднесли телемарафон «Єдині новини» до порушень прав людини

Держдеп США згадав про останні порушення свободи слова в Україні

Державний департамент США опублікував звіт за 2023 рік, який стосується порушення прав людини в Україні, додавши туди національний телемарафон. Також у звіті прямо та непрямо згадали цькування журналіста-розслідувача Юрія Ніколова, тиск на проєкт Bihus.info й залякування повісткою журналіста-розслідувача Євгенія Шульгата.

«Президент Зеленський підписав указ про введення воєнного стану в лютому 2022 року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, що дозволило запровадити подальші обмеження для ЗМІ та медіасвободи», — сказано у звіті.

Як приклад порушення свободи медіа Держдеп США назвав національний телемарафон, який дотримується урядової лінії у висвітленні російсько-української війни. Зокрема, у звіті зазначили, що деякі ЗМІ повідомили про відсторонення від вигідних контрактів на наземне мовлення та тиск з боку Офісу президента ще навесні 2022 року. Ймовірно, йдеться про опозиційні телеканали «5 канал», «Еспресо» і «Прямий», які пов’язують з Петром Порошенком. У квітні ці канали без пояснення причин вимкнули з ефіру, а на їхніх частотах увімкнули телемарафон. Крім того, цим телеканалам також відмовили у праві доєднатися до формування єдиного марафону.

«Деякі спікери, які критикували владу, також потрапили до чорного списку урядових новинних програм. Журналісти-розслідувачі, які критикували владу, іноді ставали мішенню негативних кампаній у соціальних мережах, іноді через дружні до уряду канали. На свободу ЗМІ продовжували впливати й інші практики, зокрема самоцензура», – йдеться у заяві.

У документі також згадується, що «уряд заборонив/заблокував/ввів санкції проти ЗМІ та окремих журналістів, яких вважали загрозою нацбезпеці або які висловлювали позиції, що, на думку влади, підривають суверенітет і територіальну цілісність країни».

У звіті також згадані звинувачення в тому, що уряд погрожував переслідувати журналістів у помсту за їхню роботу. Ймовірно, одним з таких випадків може бути спроба вдертися до квартири журналіста-розслідувача Юрія Ніколова. Відповідне відео першим опублікував один з дружніх до Офісу президента Telegram-каналів.

Крім того, деякі журналісти повідомили, що співробітники служби безпеки погрожували призовом до армії в помсту за репортажі про критику влади. Конкретні приклади у звіті відсутні, однак подібний інцидент стався з розслідувачем проєкту «Слідство.Інфо» Євгенієм Шульгатом. Під час того, як він готував розслідування про бригадного генерала СБУ Іллю Вітюка, йому намагалися вручити повістку. Журналісти встановили, що працівників ТЦК до Шульгата скерував працівник СБУ, який працює в департаменті Вітюка. Зрештою самого Вітюка згодом відправили на фронт.

Також у звіті сказано, що деякі ЗМІ повідомили, що безпекові служби встановили спостереження за їхніми працівниками. Велося розслідування, наприклад, щодо стеження СБУ за Bihus.Info.

Як повідомляв LVIV.MEDIA, раніше українці закликали уряд переспрямувати гроші з телемарафону на допомогу ЗСУ. Однак прем’єр-міністр Денис Шмигаль, відповідаючи на цю петицію, назвав такий крок недоцільним.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності