Мавпяча віспа: що відомо про хворобу та чи загрожує вона українцям

Мавпяча віспа: що відомо про хворобу та чи загрожує вона українцям

Поки в Україні забули про коронавірус, світом почала ширитися нова хвороба — мавпяча віспа. Чи небезпечна ця хвороба та чи зареєстровані її випадки в Україні, розповідає Мінздоров'я.

Що це за хвороба

Як і звичайна віспа, віспа мавп зараховується до ортопоксвірусів — віспяних вірусів. Вперше цю хворобу зафіксували в деяких навколотропічних регіонах Центральної та Західної Африки в 1958 році.

Вже в той момент це захворювання було вкрай рідкісним, вважається, що воно виникло у земляних білок, пізніше передалося мавпам, а вже від них перекинулося на людей. З тих випадків, які були задокументовані, було відомо, що хвороба вражала в основному підлітків до 16 років.

Чи зафіксовані випадки зараження в Україні

Наразі в Україні випадків захворювання на такий різновид віспи не зафіксовано. Водночас такі випадки вже є у Європі. В Україні вірус мавпячої віспи внесений до Переліку біологічних патогенних агентів , що підлягають епідеміологічному нагляду. Наразі відбувається оцiнка рiвня ризику спалаху цьго захворювання для України.

Які зафіксовані шляхи передачі

Інфікування відбувається в результаті прямого контакту з кров'ю, біологічними рідинами, ураженою шкірою або слизовою інфікованих осіб чи тварин. Можливим фактором інфікування також є вживання в їжу м'яса інфікованих тварин, яке не було термічно оброблене належним чином.

Чи можливо інфікуватися людині від людини

Інфікуватися можна за певних умов. Передача вірусу від людини до людини може відбуватися в результаті тісного контакту з інфікованими виділеннями з дихальних шляхів , ушкодженими дiлянками шкіри інфікованої людини або з предметами, бiологiчними рідинами або матеріалами з осередків ураження хворої людини. Найбільший ризик інфікування мають члени однiєï родини, а також медичні працівники у випадках недостатнього дотримання правил контакту з пацієнтом. Інфікування також може відбуватися через плаценту.

Симптоми та ознаки хвороби

У період проникнення до організму віспа мавп супроводжується гарячкою, сильним головним болем, збільшенням лімфатичних вузлів, болем в спині, у м'язах i сильною слабкістю. Такі симптоми можуть тривати до 5 днів. Потім починається період висипки. У 95 % випадків висипка виникає на обличчі , а потім поширюється на iншi частини тіла. Первинним місцем появи висипу можуть бути статеві органи , якщо передача відбулася під час статевого контакту. До повного зникнення кірочок, які виникають внаслідок висипання, може пройти до трьох тижнів. У деяких пацієнтів може спостерігатися збільшення лімфатичних вузлів.

Скільки триває інкубаційний період

Інкубаційний період (від часу інфікування до появи симптомів) зазвичай становить від 6 до 16 днів, але може коливатися в діапазоні від 5 до 21 дня.

Як діагностують мавпячу віспу

Рекомендованим методом діагностики залишається ПЛР-тестування. Для цього досліджується вміст або покриви висипань.

Нагадаємо, через проблеми із відсутністю води та її якості у Маріуполі можливе поширення холери. Про це заявила регіональна директорка з надзвичайних ситуацій Всесвітньої організації охорони здоров’я Доріт Ніцан. Зокрема, водопостачання в місті частково відновлене, однак багато трубопроводів зруйновані і каналізаційна вода змішується з питною.

Здоров'я

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності