• Головна
  • Україна
  • Україна не зможе одразу зафіксувати аварію на ЗАЕС: у Міненерго пояснили причини

Україна не зможе одразу зафіксувати аварію на ЗАЕС: у Міненерго пояснили причини

Україна не зможе одразу зафіксувати аварію на ЗАЕС: у Міненерго пояснили причини

Україна обговорювала із Росією демілітаризацію території ЗАЕС, втім дійти згоди з цього питання не вдалося

Україна не має можливості відстежувати ситуацію на окупованій російськими військами Запорізькій атомній електростанції на випадок радіаційної аварії.

Про це 30 червня під час брифінгу заявив міністр енергетики Герман Галущенко, пише «Суспільне».

«Зараз у нас ситуація складніша, адже вони [окупанти — ред.] відрізали нас від моніторингу ситуації на станції. Тобто, якщо вони, не дай Боже, вчинять якусь дію, внаслідок чого відбудеться аварія, то у нас немає доступу до систем моніторингу, які одразу в режимі реального часу можуть це відфіксувати», — сказав міністр.

Водночас президент НАЕК «Енергоатом» Петро Котін пояснив, що Україна має датчики радіаційного контролю на підконтрольній території на правобережжі.

«Якщо дійсно буде викид радіації на станції, ми матимемо інформацію за кілька годин. Я думаю, якщо буде нормальна ситуація із повітрям, то буквально за кілька хвилин матимемо інформацію. Також на інших станціях протягом годин інформація з’являтиметься про підвищення радіаційного фону у допустимих рамках. Але все одно це свідчитиме про те, що щось сталось на ЗАЕС», — каже посадовець.

Натомість міністр енергетики зазначив, що Україна обговорювала із Росією демілітаризацію території ЗАЕС, втім дійти згоди з цього питання не вдалося.

«Ми сказали свою позицію — демілітаризація. Яка нейтральність, коли Збройні сили [РФ — ред.] на станції? Це навіть смішно обговорювати. Друге — український персонал, виконує і контролює станцію та несе відповідальність за радіаційну безпеку. Третє — представники Росатому мають зникнути зі станції. Їм немає там що робити. Вони всі є злочинцями у класифікації міжнародного права», — підкреслив Герман Галущенко.

Він додав, що наступні кроки Росії у відповідь на умови української сторони покажуть її готовність до зниження рівня напруги на ЗАЕС.

«Це — звичайні вимоги. Якщо у відповідь на це станція стає федеральною власністю, реєструється відповідна компанія в Росії, з аналогічною назвою, то очевидно що ми рухаємось в різні боки. Зараз відповідь очевидна — коли немає руху у забезпеченні радіаційної безпеки», — зауважив міністр енергетики.

За його словами, Україна також підтримує зв’язок із Міжнародним агентством з ядерної енергії та його керівником Рафаелем Гроссі щодо небезпеки деградації обладнання на станції, обумовленого режимом її експлуатації під керівництвом російської окупаційної адміністрації.

«Ми це комунікуємо із Гроссі та МАГАТЕ — це режим експлуатації станції. Якщо ми говоримо не про аварію, а про експлуатацію, то мета – це деградація устаткування. Це очевидно, і очевидно для МАГАТЕ. Вони це бачать, що відбуваються дії, [спрямовані — ред.] на деградацію устаткування. Навіть якщо вони [окупанти — ред.] не вчинять терористичний акт, то щоб ми отримали станцію назад максимально не в робочому стані», — підсумував Герман Галущенко.

Нагадаємо, у разі теракту на Запорізькій АЕС, навіть за відсутності Інтернету, працюватимуть спеціальні системи оповіщення населення.

Україна

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності