Ще більше української: де від сьогодні мусить бути державна мова

Ще більше української: де від сьогодні мусить бути державна мова

Тепер українською, зокрема, повинні бути шоу, концерти, вистави, афіші

Сьогодні норми Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» офіційно увійшли у дію. Це означає, що української у публічному просторі значно побільшає.

«Спроби здійснити мовну контрреволюцію та вивести сферу телебачення і радіомовлення з-під дії мовного Закону, скасувати штрафи за порушення Закону, іспити для державних службовців, повернути російську мову у освіту зазнали краху завдяки нашим з вами спільним зусиллям», ー каже Уповноважений із захисту державної мови Сергій Кремень.

Що зміниться

Відтепер усі концерти, шоу-програми, культурно-мистецькі, розважальні, видовищні заходи провадитимуть державною мовою (винятки ー пісні та фонограми, а також у разі творчого задуму організатора). Якщо ж особа не володіє українською, її виступ повинні супроводжувати синхронним або послідовним перекладом.

Також оголошення, афіші, постери, буклети інші інформаційні матеріали про культурно-мистецькі та видовищні заходи і вхідні квитки на них мають виготовляти державною. Можна використовувати у текстах й інші мови, але важливо, щоб за обсягом їх не було більше, ніж української.

Усі вистави недержавною мовою у театрах мають супроводжуватись (через субтитри або звуковий переклад) українською.

На мистецьких виставках, у музеях, галереях, всю інформацію мають подавати державною мовою. Можна дублювати іноземною, якщо це не перевищує обсягу українською.

Гіди тепер обслуговуватимуть українців теж лише державною. Виняток робитимуть лише для іноземців та осіб без громадянства.

Фільми в Україні тепер поширюватимуть та демонструватимуть українською. Іноземні стрічки зобов’язані дублювати або озвучувати українською. Щодо іноземних стрічок, мовою оригіналу дозволяють показувати не більш ніж 10% від загальної кількості показів.

Видавці повинні видавати державною не менш ніж 50% усіх виданих упродовж року книжкових видань. У книгарнях чи інших закладах книгорозповсюдження на прилавках також діятиме правило 50%.

До речі, держслужбовцям тепер обов’язково володіти українською мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. Сьогодні розпочинається реєстрація на іспит рівень володіння нею.

Він обов’язковий і для тих осіб, які мають намір набути громадянство України.

Додамо, 14 липня Конституційний суд України визнав чинним закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Ще у червні 2019 року депутати «Опозиційного блоку» подали звернення до Конституційного суду України з вимогою перевірити на конституційність закон про українську мову.

Закони

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності