• Головна
  • Економіка
  • Обмін старих та зношених банкнот: НБУ скасував вимоги та посилив контроль

Обмін старих та зношених банкнот: НБУ скасував вимоги та посилив контроль

Обмін старих та зношених банкнот: НБУ скасував вимоги та посилив контроль

НБУ заборонив банкам та небанківським обмінникам встановлювати будь-які обмеження щодо року випуску чи номіналу банкнот іноземної валюти

Національний банк України посилив вимоги до банків та небанківських обмінників у зв'язку з частими випадками, коли в українців відмовляються приймати старі чи зношені банкноти доларів. Зокрема, НБУ скасував вимоги щодо частково пошкоджених банкнот.

Про це повідомили у пресслужбі Нацбанку.

Такі вимоги містили опис зношених банкнот, або банкнот, які мали плями, потертості, штампи тощо, але які і банки, і небанківські обмінники все одно були зобов’язані приймати у клієнтів.

«Всі банкноти іноземної валюти, справжність яких підтверджена з використанням лічильників та детекторів, повинні прийматися до обміну. Це виключає вплив «людського фактору» на визначення ступеня зношеності банкноти», — пояснюють у Нацбанку.

Відтак НБУ заборонив банкам та небанківським обмінникам відмовляти клієнтам в обміні валюти, справжність якої підтверджує спеціальне лічильне обладнання.

Водночас банки та небанківські обмінники все ще можуть відмовити у прийомі банкнот іноземної валюти, однак лише у разі, якщо такі банкноти є сильно пошкодженими:

  • розірваними навпіл;
  • обпаленими;
  • зафарбованими;
  • такими, що мають суттєві друкарські дефекти.

Такі банкноти банки можуть взяти у клієнтів в межах процедури інкасо, яка передбачає виплату відшкодування за пошкоджену банкноту, яке український банк може отримати від свого іноземного банка-кореспондента.

Також НБУ заборонив банкам та небанківським обмінникам встановлювати будь-які обмеження щодо року випуску чи номіналу банкнот іноземної валюти, яка є законним платіжним засобом на території відповідної держави (для долара США – це всі американські долари, випущені після 1914 року).

«Принципова позиція регулятора така: в разі порушення такі дії розцінюватимуться не лише як недотримання регуляторних вимог НБУ, але і як потенційна ознака шахрайської діяльності», — наголосили у Нацбанку.

Крім того, НБУ посилив контроль за банками та небанківськими обмінниками, на яких скаржилися українці через те, що ті відмовлялися приймати старі чи потерті долари – до них застосовуватимуть максимальні заходи покарання. Зокрема, для банків це може призвести до накладання штрафів у розмірі до 400 тис. грн (і Нацбанк планує збільшити цей розмір за суттєві порушення), а для небанківських обмінників – штраф у розмірі до 5% від власного капіталу установи.

У разі порушення прав споживача банком або небанківською фінансовою установою споживачеві варто звернутися зі скаргою до керівництва такого банку чи небанківської фінансової установи. Якщо немає реакції з боку керівництва, слід звернутися до Національного банку», зазначили у регуляторі.

До слова, поскаржитися Нацбанку можна тут. Також звернення можна оформити в контакт-центрі регулятора.

Нагадаємо, у мережі активно обговорюють тему, мовляв, старі долари вже не дійсні в Україні. Зокрема, нібито вони виходять з обігу, тому їх не хочуть приймати та обмінювати в обмінниках. Або ж приймають їх з великою комісією. Детальніше про це читайте у матеріалі LVIV.MEDIA.

Економіка

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності