Фінансова грамотність: як заробляти більше, витрачати ефективніше

Фінансова грамотність: як заробляти більше, витрачати ефективніше

Поради експерта як стати фінансово грамотною людиною

Перші дні нового року в українців асоціюються не лише зі святами та відпочинком, але й із суттєвими витратами. Тисячі гривень на святковий стіл та подарунки часто стають тими витратами, внаслідок яких люди фінансово відновлюються не один місяць.

Lviv.Media поспілкувалося на актуальну тему із підприємцем, інвестором та коучем з фінансової грамотності Романом Кушніром. Фахівець розповів нам про фінансову грамотність детальніше та дав декілька порад.

"Фінансова грамотність — це вміння людини управляти своїми грошима. А саме: вміння рахувати, заробляти, накопичувати, і інвестувати свої гроші, а у процесі вчитися", — пояснює Роман Кушнір.

Він виділяє 4 етапи взаємодії з грошима.

  1. Фінансова безпорадність. Людина не розуміє, звідки з'являються гроші та куди вони діваються, взагалі не вміє взаємодіяти з грошима. Таких людей — 70%.
  2. Фінансова грамотність. Людина вчиться, починає розуміти, як це працює. Дізнається, як заробляти, як накопичувати, розуміти себе і свої відчуття в процесі. Приблизно 25% відносяться до цієї когорти.
  3. Фінансова порадність. Людина дає раду грошам. Знає, що з ними робити, коли їх багато, коли мало, коли змінюється їхня кількість. Таких людей мало — лише 4%.
  4. Фінансова незалежність. Людина має можливість реалізовувати свої цілі та бажання за рахунок своєму пасивному доходу. Їм не треба активно працювати для цього. Менше 1% досягнули цього рівня.

Зі 100 людей лише 1 матиме час і гроші на втілення будь-яких своїх задумів. Лише 5 матимуть достатньо грошей, але їм потрібно буде витрачати частину свого часу на підтримку якісного рівня життя. 36 продовжать працювати, і не тому, що хочуть, а тому, що вимушені. 54 стануть фінансово залежними від інших людей.

Раціональний розподіл фінансів

Важливий крок фінансової грамотності — навчитися раціонально розподіляти свої кошти.

Спочатку треба навчитися рахувати свої гроші.  Для цього краще знайти місце, де буде зручно це робити ( табличка, листок, блокнот, онлайн-інструменти тощо. Варто розуміти, заради чого ви їх рахуєте. Адже зазвичай людина не рахує і не відкладає гроші, бо у неї немає ніякої цілі. Мати ціль означає мати мотивацію, яка і буде рушієм для досягнення результату.

Фінансова ціль

Фінансова ціль має бути конкретна, зрозуміла і добре визначена в часі. Її треба прописувати, як і будь-які інші цілі.

"Наприклад, ви хочете свій будинок. Вам одразу ж треба подумати, який, де, скільки буде кімнат, яка вартість, скільки буде землі навколо, наскільки може зрости ціна до того року і т.д ," — каже Роман Кушнір.

Як накопичувати гроші

Найбільш простий і доступний спосіб накопичувати, незалежно від рівня доходів людини, це відкладати хоча би 10%. Відкладати можна від будь-якого виду надходжень — зарплати, стипендії тощо. Найпростішим місцем для накопичення може стати банк чи своя скарбничка. Якщо людина знає, як і куди можна інвестувати, то це теж варіант.Накопичувати варто хоча би для фінансової подушки, яка становитиме мінімум 3-6 місячних доходів. 

Коли варто економити

Фахівець радить: економити можна хіба тоді, коли людини зовсім немає ніяких відкладень, аби вони з’явились. Ну або якщо є якісь фінансові цілі.2-3 місячних доходи треба просто зберегти, щоб почуватися впевнено і знати, що якщо що, гроші є.  Наступний етап — вкласти в довготерміновий актив.

У якій валюті зберігати гроші

Гроші варто зберігати в тій валюті, якою ви збираєтесь користуватися.

"Наприклад батькам, що збирають гроші на навчання дитини в Німеччині, варто відкладати в євро. Якщо плануєте купляти квартиру в доларах, тоді зберігайте накопичення в доларах. Вгадувати курс валют не варто, це не може бути стабільним заробітком, адже ніхто не вгадає, виросте завтра долар чи ні", — тлумачить фахівець.

Куди інвестувати

Для початку, найпростішими та найдоступнішими варіантами для капіталовкладення є такі, на яких багато не заробиш, але вони надійні, гарантовані державою або рейтингами різних фінансових агенцій, і вони працюють в довгостроковій перспективі.

До них можна віднести:

  • накопичувальне страхування,
  • недержавні пенсійні фонди;
  • депозити.

А що депозит

Депозит — ще один спосіб заробляти. Він тренує вміння людини відкладати, а також виховує довіру до базових фінансових інститутів.

"Але споживче кредитування є ознакою фінансової безпорадності людини. Але загалом практика кредиту — це не є якесь зло. Усе залежить від ситуації", — каже Роман Кушнір.

Як пробити фінансову стелю

Фінансова стеля стосується питання активного доходу, відповідно, активного заробітку, на який ми і витрачаємо наш час. А трата часу — це напряму показник нашої ефективності.

"Фінансова стеля пробивається за рахунок софт-скілів. Адже чим більш ефективна комунікація, тим більше часу ви зможете зекономити, відстоявши свою позицію. Відповідно, за більше часу можна і заробити більше. Кількість грошей у нашому гаманці напряму залежить від якості думок у нашій голові", — пояснює бізнес-тренер.

Soft skills — це особисті характеристики, завдяки яким людина може успішно взаємодіяти в команді під час розв’язання будь-яких робочих питань.

Поради для молоді: криптовалюта та інвестиції

"Молодим людям особливо раджу цікавитися, як працює криптовалюта. Це економіка, в межах якої молоде покоління точно житиме. А ще пам'ятайте, що вчитися завжди дешевше, ніж робити помилки, які принесуть великі втрати, і на них вчитися. Тому не бійтесь інвестувати у своє навчання", — каже підприємець. 

Додамо, індекс фінансового добробуту в балах для України становить 8,3 бали або 42% від максимально можливого значення (8,1 бали в 2018 р.). Це означає, що респонденти дослідження скоріше невпевнені у своїй здатності переживати фінансові потрясіння в майбутньому і більш схильні погодитися з тим, що їхні фінанси обмежують їх життєвий вибір, і вони, зрештою, не контролюють свої довгострокові фінансові плани.

Гроші

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності