Молодіжний центр на колесах: як на Львівщині підтримують ініціативи молоді

Молодіжний центр на колесах: як на Львівщині підтримують ініціативи молоді

Мобільний молодіжний центр визнали однією з найкращих практик країни

“ІмпактБус” — це мобільний молодіжний простір Львівського обласного молодіжного центру. Саме у цьому молодіжному центрі на колесах цьогоріч молодіжні працівники відвідали 20 громад на Львівщині для того, щоб допомогли вирішити місцевій молоді їхні проблеми.

Це перший такий проєкт в Україні. І попри те, що йому лише рік, мобільний молодіжний центр вже увійшов до десятки кращих практик молодіжної роботи 2021 року від міністерства молоді й спорт.

“Ідея проєкту у тому, щоб налагодити комунікацію з громадами. Адже після децентралізації у громадах постало питання роботи з молоддю. І молодіжні працівники, які є у громадах, не завжди знають, які інструменти роботи варто використовувати. Ми вирішили допомогти з цією проблемою і відвідати ті громади, які дійсно потребують допомоги”, — розповідає директор Львівського обласного молодіжного центру Василь Шатрук.

Для того, щоб ініціатива здійснилася, управління молоді та спорту Львівської обласної ради виділило мільйон гривень. На ці гроші придбали бус та все необхідне для пересувного молодіжного центру: канцтовари, розхідні матеріали, спортивні та настільні ігри, килимки для сидіння, а також оплачували роботу водія.

“Головне в нашій співпраці — потреба. Ми їдемо до молоді не тому, що ми так хочемо, а тому що нас кличуть. Ми створили спеціальну реєстраційну форму, де молодь вказувала, хто нас кличе, куди, коли вони хочуть, щоб ми приїхали, який запит вони мають”, — ділиться менеджер проєктро-організаційного напрямку Львівського обласного молодіжного центру, координатор проєкту Іван Сапса.

Загалом до Львівського обласного молодіжного центру надійшло понад 25 запрошень приїхати. Тож вже 12 липня мобільний молодіжний центр відправився до першої громади. Наразі молодіжний центр на колесах вже встиг здійснити 22 виїзди до 20 громад Львівщини.

“Оскільки наша задача — задоволення потреб молоді, ми виходили з їхнього запиту. Якщо вони хотіли дізнатися про молодіжні ради, як і навіщо вони працюють, ми проводили їм консультації. Якщо цікавило лідерство, — робили тренінг про те, хто такий лідер, як працювати в команді, як налагоджувати контакти. До речі, до тренінгів та консультацій ми залучали студентів Української Академії Лідерства, волонтерів Фундації регіональних ініціатив, організації AIESEC”, — пояснює Іван Сапса.

Від початку виїздів молодіжний центр на колесах охопив близько 700 молодих людей. Найбільше виїздів було до Дрогобицького району. Там вдалося поспілкуватися з молоддю з кожної громади.

“Ми також спілкувалися з молоддю про те, що їм найбільше потрібно для розвитку у своїх громадах. У результаті зараз маємо 3 основні речі. По-перше, молодь найбільше потребує власного простору, який би був безпечним та комфортним. Вони хочуть, щоб там був психолог або ментор, який підтримає і зрозуміє. Наразі багато де молодь змушена збиратися біля магазинів, на лавочках, біля школи. Їм немає, де провести вільний час. По-друге, молодь потребує ресурсів, щоб організовувати якісь заходи. Коли ми розвивали з ними цю тему, все зводилося до того, що вони не розуміють, ким хочуть стати, яку професію обрати. По-третє, у кожній громаді ми чули про потреби в розумінні, підтримці, свободі та автономії”, — розповів Іван Сапса.

Він додав, що кожну з цих потреб вони пропрацьовували з молоддю на тренінгах та шукали шляхи їх вирішення.

До речі, на тренінгах робота з молоддю не закінчувалась. Після обов'язково був відпочинок та спілкування. У теплу пору року організатори та спікери тренінгів разом з молоддю грали у спортивні ігри на дворі, а коли погода цього не дозволяла, — бавилися в настільні ігри.

Також ще одним обов'язковим етапом кожного виїзду пересувного молодіжного центру була рефлексія.

“Ми обговорювали, що було корисно, що сподобалося, чого не вистачило. Звичайно частина молодих людей соромилася говорити, тож на такі випадки ми створили анонімну гугл-форму для відгуків”, — розповів Іван Сапса.

На одній зустрічі робота з молоддю у громадах не зупинялася. Молодим людям допомагали реалізовувати їхні ідеї.

“Хоча ми не можемо просто переказати свої кошти, ми можемо закупити все необхідне для проведення якихось заходів. Так ми зробили цього року у Стрию. Там молодь організувала захід з національно-патріотичного виховання — квест цілим містом, який ми допомогли організувати. Також ми підтримали проведенян місяцю профорієнтації у Старому Самборі. Молодь стажувалася у міській раді та проходила навчання з профорієнтації. Крім того, Жовківська та Добросинсько-Магерівська молодіжні ради спільно зробили форум, щоб розповісти молоді, як вона може впливати на громаду. Вони запросили туди місцевих депутатів та наймолодшого в Україні голову ОТГ Олега Вольського, а ми допомогли організувати сам захід”, — поділився Іван Сапса.

Завдяки мобільному молодіжному центру у Рава-Руській з'явився молодіжний простір.

“Там на зустрічі з нами прийшли представники місцевої влади. Ми поділилися з ними стандартами роботи з молоддю, розповіли, чим можемо допомогти, чого потребує молодь. А з часом ми дізналися, що там влада у народному домі створила молодіжний простір. Тепер молодь у Рава-Руській має де збиратися, тепер їм тепло, у них є все необхідне для хорошого проведення часу”, — зазначив Іван Сапса.

А у Золочівській громаді виникла молодіжна рада.

“ІмпактБус приїжджав до нас у середині жовтня. Представників Львівського обласного молодіжного центру запросив наш працівник. Адже тоді у нас не було молодіжної ради, і ніхто не розумів, що це таке, як молодіжна рада може функціонувати. Завдяки мобільному молодіжному центру ми зрозуміли цю нову структуру та почали активно розвивати її у своїй громаді. Тепер ми маємо молодіжну раду. І вже встигли відвідали тренінг “Твоя рада”, на якому ми познайомилися з різними організаціями, які зможуть нам допомагати”, — розповів заступник голови молодіжної ради Золочівської громади Арсеній Третяк.

Він додав, що зараз їхня молодіжна рада планує організувати захід за підтримки Львівського обласного молодіжного центру. Це буде тренінг для членів Золочівської молодіжної ради, на якому вивчатимуть механізми та принципи роботи молодіжних рад у громадах.

Цього року проєкт не завершується. У планах мобільного молодіжного центру на наступний рік — охопити нові громади та продовжити співпрацю з молоддю, яка вже цього року встигла долучитися до молодіжного центру на колесах. Для продовження роботи у Львівському обласному молодіжному центрі планують подаватися на гранти.

Ініціативи

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності