Львівський ПЛАСТ шукає волонтерів

Львівський ПЛАСТ шукає волонтерів

Наразі пластунів у Львові 2,5 тисячі

Пласт — українська скаутська організація. Її метою є підтримка всебічного, патріотичного виховання та самовиховання української молоді. Пласт виховує молодь як свідомих, відповідальних громадян місцевої, національної та світової спільноти.

Пласт шукає волонтерів-виховників

За статистикою кожного року у Пласті стає більше на 120-150 учасників. А до 2025 року у Пласт планують залучити 10% молоді у Львові. Це понад 7 тисяч вихованців.

Однак на вступ до організації у місті зараз чекають ще 2 тисячі дітей. Розпочати заняття вони не можуть через брак менторів-виховників.

“Нам потрібно приблизно 130 волонтерів-виховників. Це дозволить збільшити нашу організацію майже вдвічі”, — розповідає Lviv.Media очільник осередку Пласту у Львові Ярослав Булишин.

Обмежень за віком чи за освітою для виховників немає.

“Головне бути комунікабельним, відкритим для нового, активним, мати енергію, сили та бажання працювати з дітьми”, — наголошує очільник Пласту у Львові.

Якщо ви до цього ніколи не були у Пласті — це теж не проблема.

“Людині, яка не була в Пласті з дитинства, буде трохи важче звикнути. Ми мусимо їй дати час, перевірити її, тож у нас діє рік випробувального терміну для волонтерів ззовні. Водночас це не означає, що ці люди не можуть займатися волонтерською діяльністю. Ми робимо для них тренінги, долучаємо до куреня, вони знайомляться з товариством, ходять на заходи, а за рік можуть скласти присягу”, — розповідає Ярослав Булишин.

Якщо ви вирішили стати волонтером, потрібно зареєструватися на сайті.

Після реєстрації вас запросять на тренінг, де ви зможете глибше познайомитися з організацією, зрозуміти, чи вам це дійсно потрібно.

“Зацікавлених розподіляємо на ще один тренінг за спрямуванням для юнацьких виховників, новацьких чи для пташенят. Також деяких волонтерів можемо залучити до адміністративної роботи”, — пояснює Ярослав Булишин.

Після кількох тренінгів виховники зможуть набирати свої гуртки. У Пласті для цього їм нададуть методичну та будь-яку іншу підтримку.

Більше про Пласт

Пласт створили у 1911 році, невдовзі після заснування скаутського руху у 1907 році в Англії.

Уже 12 квітня 1912 року у Львові пластуни склали першу Пластову присягу. Серед засновників організації були Олександр Тисовський, Петро Франко (син Івана Франка) та Іван Чмола.

В основі назви “Пласт” лежить відповідник англійського Scout (розвідник), взятий за прикладом пластунів-козаків-розвідників. Гербом Пласту є трилиста квітка лілії — символ скаутського руху.

Для досягнення виховних цілей Пласт застосовує власну унікальну методу виховання.

“Ми намагаємось виховувати свідому молодь, яка може створити умови для розвитку держави. Наша програма побудована так, щоб діти пізнавали світ через призму любові до держави. Ми вчимо через дію. Хочеш вчитися — дій, помиляйся, але продовжуй. Ми плекаємо патріотизм і створюємо умови для того, щоб діти, виростаючи, залишалися в Україні, вчилися, знаходили своє місце, будували свій бізнес тут”, — каже Ярослав Булишин.

Пласт в Україні об’єднує близько 10 тисяч членів різного віку, зокрема тільки у Львові є 2,5 тисячі пластунів.

Фінансують організацію благодійники. Проте у Львові з 2013 року Пласту допомагає ще й міська рада.

Структура Пласту

На відміну від більшості скаутських організацій світу, де членство завершується із досягненням 25-ліття, у Пласті немає обмежень. Умовний віковий поділ передбачає 5 вікових категорії:

 • пташата

Це діти від 2-3 і до 6 років. Вони можуть бути членами Пласту лише разом зі своїми батьками. Програма роботи з такими дітьми побудована на взаємодії з батьками. Самі батьки групуються у середовища, щоб допомогти дітям розвиватися за пластовою методою.

“Часто батьки записують дітей навіть, коли вони ще не народилися. Так виходить, що пластуном можна бути все своє життя”, — говорить Ярослав Булишин.

 • новаки

Діти, яким 6-12 років. І наразі, за словами Ярослава Булишина, у Пласті є найбільша проблема з пошуком менторів саме для таких дітей.

“Усі бояться маленьких дітей, але насправді з ними у певних моментах навіть легше працювати. Їх легше зацікавити, з ними легше домовитися. Також, коли вони мають виїзди на табори, живуть у кращих умовах. Водночас зі старшим юнацтвом, яке більш активне, яке переживає підлітковий вік і перші закоханості, буває складніше. До того ж юнацво вже живе у звичайних наметах у таборах”, — ділиться Ярослав Булишин.

 • юнаки

Це підлітки від 12 до 18 років. Саме їхній улад (об’єднання, — ред.) — найпопулярніший.

На цьому етапі підлітки ведуть активну діяльність у гуртках — маленьких групах, де вони вчаться між собою взаємодіяти, обирають собі лідера-провідника, який рік керує гуртком та допомагає наставнику.

“Це своєрідне навчання бути керівником. Є така приказка в Пласті: я до послугу своїй старшині звик, для когось я так само провідник. І в Пласті — нормально, що рік ти був керівником гуртку, а потім став заступником”, — пояснює очільник львівського Пласту.

З тим, як діти дорослішають, організація стає все складнішою. Їх ділять не тільки по гуртках, а й по куренях — це об'єднання кількох гуртків.

“Хтось з дітей може стати керівником куреня, хтось може просто організовувати якісь вишколи, події. Діти вільні у тому, що хочуть робити”, — додає Ярослав Булишин.

Також юнацтво має можливість їздити на крайові табори всеукраїнського рівня.

“Там підлітки зустрічають з дітьми з Сєвєродонецька, Харкова, Києва, Тернополя та інших осередках. Такі табори переважно мають чіткі напрямки: мандрівництво, водні види спорту, веломандрівки”, — розповідає Ярослав Булишин.

Крім цього, приблизно у 16 років підлітки отримують завдання зробити 9 проєктів. Таким чином вони можуть отримати найвищий пластовий ступінь — вірлиця чи скоб.

“Проєкти можуть бути з різних напрямків. Єдина вимога — кілька мають бути соціального спрямування. Переважно такі проєкти роблять для сиротинців, для незахищених груп населення, але це може бути й щось просто пов'язане із життям у місті”, — додає Ярослав Булишин.

 • старші пластуни та пластуни-сеніори

Старші пластуни — це молодь від 18 до 35. Після 35 вони стають пластунами-сеніорами.

Дорослі можуть залишатися в організації, бути волонтерами чи виховниками — менторами для молодших пластунів.

“Дорослі є для того, щоб допомагати дітям знайти себе, надихати їх показувати прикладом, як робити правильно”, — пояснює роль старших пластунів Ярослав Булишин.

Цінності та обов'язки пластунів

Кожен пластун перед тим, як стати повноцінним членом організації й скласти присягу, має вивчити певні точки та двічі пройти спеціальні проби.

Пластуни мають 3 основні обов'язки:

 • Бути вірним богові й Україні;
 • Допомагати іншим;
 • Жити за Пластовим законом та слухатися пластового проводу.

Крім того, є 14 точок Пластового закону — вектор розвитку, те, до чого має прагнути кожен пластун. Серед них:

 • Пластун словний. Завжди дотримується даного слова, попри перепони.
 • Пластун сумлінний. Кожне діло, за яке добровільно взявся, виконує якнайкраще.
 • Пластун точний. Дотримується визначених меж початку чи кінця якогось заняття або виконання дорученого завдання.
 • Пластун ощадний. Без потреби й користі не витрачає ні грошей, ні часу, ні енергії. Якщо щось залишається, зберігає на той час, коли буде потрібно.
 • Пластун справедливий. Він без вагання віддає кожному все, що тому належить. У кожному змаганні дотримується засад “чесної гри”.
 • Пластун увічливий. Допомагає у добрій справі, якщо є потреба, уступає, кому слід і гарно поводиться з усіма.
 • Пластун братерський і доброзичливий. Почуває себе братом усіх пластунів, а також інших людей. Він не дошкуляє нікому, не кривдить живих істот. Працює відповідно до своїх сил для добра, скріплення і розвитку власного народу, без сліпої ненависті до загалу членів іншої національної спільноти.
 • Пластун зрівноважений. Не діє ніколи під впливом хвилинних настроїв гніву, розпачу тощо.
 • Пластун корисний. Займається тим, що приносить справжню користь собі та іншим. Також цінує та шанує працю інших людей.
 • Пластун слухняний пластовій старшині. Слухається пластової старшини. Не виконує наказу, який суперечить пластовим законом.
 • Пластун пильний. Ніколи не пропускає нагоди навчитися чи довідатися чогось корисного для розвитку свого духу, своєї працездатності. Спостерігає за довколишнім світом і помічає усі дрібні деталі та зміни, що відбуваються у ньому.
 • Пластун дбає про своє здоров’я. Шанує і плекає здоров’я як цінність і передумову своєї працездатності. Не робить нічого, що могло б підірвати його сили або спинити розвиток організму. Він енергійний і вірить у свої власні сили.
 • Пластун любить красу і дбає про неї. Дбає про природу та свій одяг, вчинки, мову, визнає правила доброї поведінки, гарної мови й поширює це знання власним добрим прикладом.
 • Пластун завжди доброї гадки. Не розгублюється і не падає у розпач навіть у найважчих ситуаціях. Завжди спокійний, схильний до веселощів.

Як потрапити у Пласт

Пласт є неполітичною та позаконфесійною організацією.

“Хоч плекаємо християнську мораль, але ми не насаджуємо цього. Ми не відмовляємо людям з іншим віросповіданням. Вони можуть долучитися до Пласту без проблем”, — запевняє Ярослав Булишин.

До Пласту також можуть долучитися діти з інвалідністю.

“Ми проговорюємо всі необхідні моменти з батьками та волонтерами, узгоджуємо, як відбуватиметься навчання. Але дітей приймаємо, вони теж соціалізуються у Пласті”, — додає Ярослав Булишин.

Записати до Пласту можна на сайті організації. Для цього потрібно натиснути кнопку “Вступ до Пласту” і обрати необхідну вікову категорію. Потрібно буде заповнити форму та вказати, де хочете відвідувати заняття Пласту.

“Намагаємося зробити Пласт доступним для кожного у Львові. Хочемо, щоб долучення до організації було комфортним і для волонтерів, і для дітей. Наразі ми працюємо над тим, щоб Пласт був рівномірно поширений по всьому Львову і Львівській громаді, щоб виховники й діти не їхали до найближчого місця заняття понад 20 хвилин”, — ділить Ярослав Булишин.

Наразі Пласт у Львівській області є у всіх старих і нових районах. У Львові є поки що один осередок на вулиці Шептицьких, 16. Також діє осередок неподалік Львова, у Зимній Воді.

Додамо, наступного року Пласт святкуватиме 110 річницю з дня першої присяги. У організації планують, якщо ситуація з пандемією дозволить, провести місяць Пласту у Львові.

Ініціативи

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності