Що таке Асоціація Рад Львівщини та чому громадам області варто з нею співпрацювати

Що таке Асоціація Рад Львівщини та чому громадам області варто з нею співпрацювати

З Асоціацією Рад Львівщини вже співпрацює понад 50 громад області

Асоціація місцевих рад "Ради Львівщини" — об'єднання експертів, які за підтримки Львівської обласної ради допомагають територіальним громадам області не лише розвиватися, а й вчать їх стратегувати, залучати інвесторів, посилювати підприємницький потенціал та віднайти свою унікальність. Про діяльність Асоціації, виклики та завдання на 2022 рік — поспілкувалися з виконавчим директором Андрієм Якимівим.

Чим займається Асоціація рад та як допомагає громадам

У межах стратегії розвитку львівського регіону до 2027 року, Асоціація працює в шістьох основних напрямках:

  • економічний розвиток громад (розробка стратегій та інвестиційних паспортів);
  • управління знаннями громад (розвиток необхідних компетенції та підвищення обізнаності серед керівників);
  • комфортна та безпечна громада (діджиталізація, впровадження системи НАССР у навчальних закладах тощо);
  • промоція та інформаційні ресурси (наприклад, створення бренду громад);
  • івент-індустрія (організація різних подій: масових, спортивних, музичних);
  • міжнародне співробітництво (зокрема, допомога громадам в написанні та поданні грантових заявок)

Діджиталізація — що це і навіщо громадам

Цього року одне з важливих досягнень Асоціації — допомагали з діджиталізацією громад. Спершу провели воркшоп, спільно з експертами Центру Розвитку Інновацій та Інститутом міста Дрогобич, на якому визначили: більше 90% громад підтвердили запит на розвиток управління на основі аналізу даних. Згодом Асоціація Рад Львівщини оголосила конкурс на впровадження економічного профайлу. У результаті п’ять громад-переможниць з початку 2022 року почнуть працювати за системою smart city (тобто "розумне місто, містечко чи село") — це перехід на цифрові носії і роботу на основі даних.

"По smart громаді ми провели потужні воркшопи з презентацією технологічних рішень. Впровадимо економічний профайл громади, тут будемо адмініструвати понад 100 баз даних громади, які інтегрують у єдину цифрову платформу. Це дуже хороший інструмент для громади, щоб приймати правильні рішення", — пояснює виконавчий директор Асоціації Рад Львівщини Андрій Якимів.

Обрані громади отримають ліцензоване програмне забезпечення на рік з супроводом експертів за системою співфінансування.

"Це має спростити роботу управлінцям, зробити її зручнішою, ефективнішою, прозорою", — додає Якимів.

Експертний супровід громад — вагома частина діяльності

Як зауважує Андрій Якимів, часто мешканці, лідери громад пропонують цікаві ідеї, але потім їм бракне знань, щоб повністю втілити їх у життя. Тож Асоціація постійно залучає експертів з різних профільних середовищ для навчань та подальшого супроводу.

Асоціація Рад Львівщини допомагає громадам заповнювати та подавати грантові заявки, щоб отримати кошти для розвитку інфраструктури. Наприклад, для Золочева підготували грант до BAYER, допомагали Самбору на шляху приєднання до ініціативи Євросоюзу "Мери за економічне зростання", сприяють іншим громадам у приєднанні до цієї угоди.

"Також працюємо з проєктами, які пов'язані з брендуванням громад. Хотіли б дати цілісне рішення. Ми вже провели воркшоп, який тривав рекордні 7 годин. Надалі залучимо київських експертів, які мають досвід і допоможуть нашим громадам створити власні бренди. Це буде така собі "брендова стратегія" — для промоції, просування, позиціонування громад на карті, не тільки Львівщини, а й України і міжнародного простору загалом", — розповідає Андрій Якимів.

Ще Асоціація проводила низку навчань з приводу НАССР — це корисна та необхідна система безпеки харчування. Нині тривають консультації з громадами, щоб харчоблоки (тобто їдальні) навчальних та медичних закладах відповідали стандартам.

Навіщо громадам інвестори

2/3 територіальних громад Львівщини розуміють, що інвестори забезпечують зміни довкола.

"Не заважати інвестору замало. Громади мають бути компетентними — виходити на ринок, добре позиціонувати себе і всіляко сприяти тим, хто хоче вкладатися в їхню територію. Ставлення громад до інвестицій змінюється, між ними є конкуренція і вони мають боротися за ті можливості, які виникають", — зазначає Якимів.

Цьогоріч вдалося розробити інвестиційні паспорти для шістьох громад: це Пустомитівська, Городоцька, Золочівська, Красненська, Мурованська та Червоноградська. Деякі з них вже затвердили документ з місцевими депутатами. Асоціація допомогла експертним супроводом та співфінансуванням.

З таким документом потенційні інвестори можуть чітко з'ясувати пріоритети та вичерпно зрозуміти: чи варто інвестувати в цю територіальну громаду.

"Деякі з цих громад вже мають інвесторів, інші лише планують їх залучати. Наприклад, Городоцька тепер працюватиме над якістю робочих місць, а Золочівська — над їх створенням. У кожного свої завдання, та спільне одне — всі хочуть мати додаткові надходження до бюджету і, як наслідок, новий рівень життя для мешканців", — розповів виконавчий директор.

Чи потрібна громадам стратегія

Найґрунтовнішою роботою Асоціації Андрій Якимів вважає написання стратегій розвитку з громадами. Львівська обласна рада ставить амбітну ціль, щоб до кінця 2022 року 100% громад мали свої стратегії.

За словами Якиміва, стратегія потрібна, щоб громада знала слабкі і сильні сторони, оцінила власні ресурси і те, скільки коштів має залучити ззовні. Далі запросити фахівців і сформувати сильну команду однодумців. Інакше не буде розуміння куди рухатися.

"Насправді, більшість стратегій громад — це лише книжечка на полиці у голови громади, формальний документ. Знаєте, буває так, що громада "піддивилася" у сусіда і вже має свою стратегію. Але так не буває. Бо якщо в Славській громаді туризм — це сильна сторона, то Бориславській над цим ще треба працювати. Врахувати треба інтереси всіх, хто живе в громаді. А тому процес досить тривалий — від пів року. Радий, що для тих 7 громад, які виграли в конкурсі Асоціації, для розробки стратегії ми дали в поміч одних з кращих експертів України: Олександра Волошинського, Олександра Софія і Петра Мавка", — каже Якимів.

Ці документи громади нині затверджують на сесіях і мають представити до кінця січня 2022 року.

Чи розуміють громади власні перспективи

Андрій Якимів каже, що більшість громад області дуже активні, однак не завжди використовують усі можливості. Їм потрібно допомагати розкривати свій потенціал, тим самим збільшити "додану вартість" цих територій.

"Надихати на розвиток, на реальних прикладах демонструвати громадам їхні можливості, стратегічне планування, бо без стратегії не може працювати жодне підприємство, організація і громада також, а ще посилення експертного супроводу, це те, над чим працюватиме Асоціація за підтримки Львівської обласної ради у 2022 році. Від громад залежить, наскільки вони зможуть скористатися своїми можливостями у навчанні, супроводі, реалізації креативних ідей. Бо ми максимально включаємося і готові допомагати!», — наголосив Андрій Якимів.

Наймасштабніші заходи, які допомогли провести — це святкування 60-річчя Червонограда та вечірка у Свірзькому замку спільно з "Нічними Амбасадорами".

"Там завжди кипіло життя і під час нашого заходу воно знову кипіло — 11 годин якісної музики діджеї з України та Німеччини. Таким чином дуже гарно поєдналися музика та історична спадщина. Крім того до замку XV-го століття приїхала молодь не тільки зі Львова, а й з громад Свіржа і навколо. Тож ми хочемо популяризувати прекрасні локації на території Львівщини. Бо так ми шануємо власну історію, а це ж також надходження до бюджету громади! У кожного регіону має бути своя культурна візитівка", — додає Якимів.

Конференц-сервіс може бути креативним

Створення регіонального конференц-бюро, щоб поширити ділову гостинність за межі Львова — ще одна амбітна мета. За словами Андрія Якиміва, на Львівщині є багато оригінальних локацій для проведення подій, заходів, що наразі пустують.

"Конференції можемо проводити в багатьох прекрасних, можливо поки що недооцінених, нерозкручених локаціях. Маємо масу історичних пам’яток, чудовий ландшафт. А громадам хочемо показати як на цьому можна заробляти. Ми над цим зараз працюємо", — каже Андрій Якимів.

Проведення подій на Львівщині є перспективним, адже багато компаній, з якими співпрацює Асоціація рад Львівщини, готові до виїзду та реалізації цікавих проєктів навіть у віддалених куточках Львівщини.

Уперше на Львівщині

У 2021-му Асоціація проводила тематичні навчання, тренінги, семінари для управлінців з громад. А ще організували перший в області кіберспортивний турнір та влаштувала екскурсії для дітей з малозабезпечених сімей, щоб ті познайомилися з видом спорту, який активно розвивається в Україні.

Крайнім успіхом Асоціації у 2021 році Якимів вважає перший в області каталог виробників крафтової продукції. Над виданням працювали пів року.

"Робимо це, щоб показати актуальність розвитку цієї ніші. Таким чином допомагаємо крафтярям розвиватися, знайомитися і зростати. Крім того це ще один маркетинговий інструмент. Надалі розвиватимемо і вдосконалюватимемо видання. Це відкриті дані, електронний варіант буде доступний всім бохочим. На 2022-й запланували ще більше проєктів для розвитку територіальних громад Львівщини", — говорить Якимів.

Співпраця

Зараз Асоціація рад Львівщини співпрацює з 55 громадами області, а найближчим часом долучаться ще 5 громад.

Також активно долучаються партнери — за рік Асоціація підписала меморандуми з вісьмома. Це львівське відділення олімпійського комітету, з яким провели низку спортивних заходів, з підрозділами МінЮсту та Фонду держмайна організували навчання для громад. З організацією "Добро.Дій" висаджували дерева та озеленювали планету. Серед партнерів також Асоціації ОТГ та курортів України, Ділові громади та Franklin Covey Education Ukraine. З останніми реалізовуватимуть проєкт з розвитку навичок лідерства у дітей та підлітків з громад Львівщини.

Крім нотаріально завірених угод Асоціація тісно співпрацює Українським Католицьким Університетом. Управлінці з громад безплатно проходять навчання у проекті Good Governance. З київським відділенням компанії Epson домовилися, що кожна громада може взяти професійне обладнання і два тижні безплатно користуватися технікою. А з асоційованим членом "Львівськими Ярмарками" влітку організовували фан-зони для перегляду матчів збірної України на Євро-2020.

"Маю подякувати Ірині Гримак, яка як голова правління Асоціації та обласної ради всіляко сприяє нашій роботі, а також всьому депутатському корпусу, вони завжди йдуть назустріч нашим ідеям та проєктам! Таким чином вдається робити добрі справи для розвитку територіальних громад Львівщини. Щиро бажаю здійснення всіх намірів та планів. Маємо рухатися і розвиватися разом!" — підсумував Андрій Якимів.

Додамо, нещодавно Асоціація рад Львівщини організувала тематичний тренінг про найкращі практики розвитку малого та середнього бізнесу, аби показати громадам у якому напрямку вони можуть розвивати підприємництво на своїх територіях. Запросили 40 учасників з різних куточків області — здебільшого це працівники відділів економіки, які відповідають за стимулювання підприємництва в громаді.

*Партнерська публікація*

Ініціативи

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності