На Львівщині за рік відреставрували чотири старовинні церкви

Дерев’яна церква Богоявлення Господнього у Кугуєві

Цього року планують відновити ще два храми XVII ст.

На Львівщині налічується близько двох з половиною тисяч об’єктів культурної спадщини. Це найбільше серед усіх областей України. Проте реставрацією на цей час охоплено лише шість об’єктів. Це найбільш знакові для області, або ж ті, які під загрозою повного знищення. Про це 14 лютого повідомили на брифінгу у Львівській обласній військовій адміністрації.

Торік на реставрацію та збереження об’єктів пам’яток місцевого та національного значення на Львівщині з обласного бюджету використали 16 млн гривень. За цей час провели реставраційні роботи на шести об’єктах.

Збереження церкви Архистратига Михаїла у селі Ісаї було ключовим завданням минулого року. Про це розповіла директорка департамент архітектури ЛОВА Олена Василько. “Нам вдалося зробити основний комплекс реставраційних робіт та розпочати роботи на самому стінопису. Оновлено покрівлю, збережено галерею, стабілізовано конструкції. Церква зараз повністю забезпечена від руйнування, від замокання, залишилися лише внутрішні роботи з реставрації стінопису”, — розповіла Олена Василько.

Ця церква. яка датується 1663 роком, була у гостроаварійному стані. Вона довгий час не використовувалася громадою, почала протікати, загнивати та руйнуватися. У ній зберігся весь мистецький комплекс — іконостас і стінопис, архітектура. “Іконостас перенесений в Муроване в церкву і зберігається там, чекаючи реставрації. А стінопис вимагає невідкладних консерваційних заходів, адже є найвразливішою структурою церкви. Після того, як церква замокла і зараз почне висихати, стінопис буде тріскатися і осипатися”, — розповідає Олег Рішняк художник-реставратор.

У церкві були знайдені хоругви XVIII ст. Їх передали в національний музей Шептицького, де відреставрували. Тепер вони зберігаються у фондах музею. “Збережені також унікальні полотна IXX ст. Вони теж вимагають реставрації. Є ще унікальні розмальовані двері. На них зображений Архістратиг Михаїл і на одвірках апостоли Петро та Павло”, — розповідає реставратор.

Стінопис зберігся у церкві майже повністю в автентичному стані. “Є незначні перемалювання олійною фарбою. Але переважено все автентичне”, — зазначає Олег Рішняк. Унікальним є фрагмент розпису хорів. Там біля персонажів у римському одязі за трапезою зображені музики в одязі 19 століття. У церкві з погляду реставратора добре збереглася унікальна картина “Страшний суд”. Вже цього року її спробують повністю відновити.

Причиною руйнування церкви було ґонтова покрівля. Саме тому храм впродовж тривалого часу протікав. Також через замокання почалося лущення живопису. Тепер церквою поширилися спори грибів та плісняви. Тож невідкладно потрібно починати дезінфекцію церкви, запевняє реставратор.

Як і кожна споруда з довгою історією церква встигла обрости власними легендами. “Одна легенда стосується кенотафа, в якому, нібито була похована і запечатана холера, яка тероризувала регіон довший час”, — розповідає Олег Рішняк.

Інша ж розповідає про те, що під церквою нібито були місце розстрілів під час попередніх воєн. Адже одна зі стін церкви пошкоджена боєприпасом. Насправді на одній зі стін церкви є сліди від влучання шрапнелі під час Першої світової війни. Їх, в процесі реставрації, залишили.

Церква у селі Заболотці теж була одним із тих шести об’єктів, реставрованих торік. На її відновлення використали з обласного бюджету близько 5 млн грн. В церкві вже відновлено богослужіння. За місяць чи два тут повністю завершать реставрацію.

У 2023 році відновили проєкт реставраційної роботи на хресті Маркіянові Шашкевичу. Тут оновили камінь основи хреста та меморіальну табличку. Також реставраційні роботи тривали на дзвіниці церкви Юра в Дрогобичі. Відновлення коштувало майже мільйон гривень. Церква Юра у Дрогобичі віднесена до списку ЮНЕСКО та світової спадщини. “Реставраційні роботи тут ідуть повільно, щоб все деталізували. Замінені деякі елементи опорних конструкцій, встановлено блискавкозахист, оброблено дерев’яні конструкції. Ще близько 2 років будуть реставрувати”, — розповіла Олена Василько.

Також минулого року реставрували будівлю філії Празького банку у Бродах. Там вже повністю замінили покрівлю, вберігши споруду від замокання. Щодо протипожежної сигналізації на дерев’яних церквах, то цьогоріч таку встановили лише одну — на церкві в Пикуловичах.

Цього, 2024 року, на Львівщині планують завершити розпочаті реставраційні роботи та взятися за відновлення ще двох об’єктів — церков у Кугаєві та Кліцько. Обидві церкви датовані XVII ст. На реставрацію кожної з них планують використати по 5 млн грн.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності