З ока львів’янина лікарі витягнули 11-сантиметрового гельмінта

З ока львів’янина лікарі витягнули 11-сантиметрового гельмінта

Чоловік заразився рідкісним паразитарним захворюванням — дирофіляріозом

З ока 43-річного львів’янина медики витягнули 11-сантиметрового гельмінта. Паразит оселився в організмі чоловіка після укусу комара. Цьогоріч це перший зафіксований випадок рідкісного паразитарного захворювання – дирофіляріозу. Про це 29 лютого повідомили у Львівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.

22 лютого у Львові 43-річному пацієнту медики видалили 11-сантиметрового паразита з лівого ока. Гельмінт відправили до паразитологічної лабораторії ДУ “Львівський ОЦКПХ МОЗ” на дослідження. За результатами дослідження був ідентифікований збудник дирофіляріозу.

Перші прояви захворювання — набряк повіки — чоловік помітив наприкінці січня. Звернувся до однієї з офтальмологічних клінік Львова. Там призначили лікування з приводу запального процесу сльозового мішка ока (гострий дакріоцистит лівого ока).

Оскільки лікування не допомагало, чоловік звернувся по допомогу до одного з львівських лікувальних закладів. Під час операції на оці планували вилучити новоутворення (його показало томографічне обстеження). Однак замість пухлинки медики витягнули гельмінта завдовжки 11 см.

У Львівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб зазначають, що дирофіляріоз — це захворювання з важкими ураженнями усіх систем організму, як людей, так і тварин. У людини зазвичай розвивається підшкірний дирофіляріоз.

Поодинокі випадки дирофіляріозу на Львівщині реєструють щороку. У 2023 році було 3 випадки дирофіляріозу серед дорослих, у 2022-му - два випадки.

Як збудник потрапляє в організм людини?

Основними джерелами дирофіляріозу є собаки, коти, вовки, лисиці, бобри, плазуни. Однак безпосередньо від собак та котів людина не заражається. Збудник їй передається при укусі інфікованих комарів, кліщів, бліх, які насмокталися крові зараженої тварини.

В організмі людини личинки паразита ростуть повільно. Зазвичай паразитує одна особина, здатна мігрувати на відстань до 30 см на добу. Максимальний термін життя цього гельмінта в організмі господаря – 2 роки.

До групи ризику потрапляють насамперед люди, які мешкають поблизу річок і боліт. А також дачники, туристи, особи, які працюють в лісовому та риболовецькому господарстві.

Інкубаційний період (від моменту інфікування до утворення ущільнення та перших проявів захворювання) може тривати від одного місяця до 2-х років.

Ознаки, за яких людина може запідозрити дирофіляріоз.

  • Проявляється або підшкірними вузлами, або у багатьох випадках хвороба перебігає безсимптомно.
  • При ураженні ока виникають вузли під шкірою повік. Передусім при захворюванні у місці локалізації пухлини людина відчуває сверблячку та печію різної інтенсивності.
  • Характерною ознакою також є міграція гельмінта під шкірою, коли людина може відчувати пересування чи ущільнення пухлини.
  • Інколи хворі скаржаться на головний біль, нудоту, слабкість, підвищення температури тіла, сильний біль у місці локалізації гельмінта.

Діагностують дирофіляріоз при дослідженні паразита після його вилучення з організму хворого. Гельмінт видаляють із пухлини при планових втручаннях або випадково, при вилучанні новоутворень.

Як можна попередити дирофіляріоз:

  • використовувати засоби, що відлякують комарів;
  • застосовувати засоби індивідуального захисту від комах домашнім тваринам (для собак, котів використовуються різні види нашийників);
  • спостерігати за станом здоров’я домашніх тварин;
  • своєчасно звертатися до ветеринарної служби при виявленні хворих на дирофіляріоз тварин, як джерела хвороби;
  • зменшити потрапляння комарів у житлове приміщення та боротися з комахами в підвалах будинків.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності