Зазнаючи поразок на полі бою та у дипломатичному полі, рф все частіше закликає Україну сісти за стіл переговорів
Останнім часом ці заяви звучать все сумбурніше, а російські пропагандисти вже давно плутаються у цілях «спецоперації», адже починаючи з 24 лютого і вже протягом дев’яти місяців вони змінювалися безліч разів.
Проте реальний стан справ описав прессекретар президента рф дмітрій пєсков, який заявив, що обстріли мирних українських міст припиняться лише тоді, коли українська влада виконає російські вимоги.
Детальніше про те, як за останні кілька місяців ці вимоги змінювались, читайте у матеріалі LVIV.MEDIA.
Як змінювалась риторика росіян щодо переговорів
Перші публічні заклики до переговорів почали звучати після успішного наступу ЗСУ на Харківському напрямку. Саме тоді в кремлі захотіли мирних переговорів з Україною. В путіна побідкались, що Україна начебто відмовилась від пропозицій, які були ухвалені в Стамбулі.
За словами очільника МЗС росії сєргєя лаврова, рф не проти мирних переговорів і нібито очікує, що вони відбудуться. Міністр країни-агресорки заявив, що росія вимагає, щоб переговори відбулись якнайшвидше, оскільки «чим більше відкладається процес, тим важче буде домовитися».
Утім президент України Володимир Зеленський заявив, що жодних переговорів із росією не буде, доки президентом рф є путін. Цьому передувало те, що у день, коли диктатор заявив, що чотири області України «приєднаються» до складу рф, він висловив бажання переговорів з Україною. Також він сказав, що хоче припинити бойові дії. Саме ці дії путіна спровокували Зеленського відмовитися від переговорів з росією, допоки країною керує кремлівський диктатор.
Водночас секретар Ради безпеки рф ніколай патрушев заявив, що всі спроби переговорів між двома країнами було зірвано «за наказом американських покровителів київського режиму». А голова Ради Федерації валентина матвієнко тоді запропонувала українській парламентській делегації на саміті спікерів парламентів країн G20 сісти за стіл переговорів, зазначивши, що росія виступає за мирне врегулювання кризи (при цьому саме 15 листопада, в перший день саміту стався наймасованіший ракетний обстріл України, а також ракети потрапили у Польщу, вбивши двох мирних поляків). Проте вона зазначила, що росія готова зупинити військові дії під час спецоперації в Україні, але на російських умовах.
Міністр закордонних справ росії сєргєй лавров сподівається, що Зеленський може передумати щодо переговорів з росією. Незабаром після цих слів президент Гвінеї-Бісау Умару Ембало, котрий після зустрічі з путіним приїхав з візитом до України й привіз сигнали про переговори від окупантів.
Після відходу російських військ із Херсона, в рф зазначили, що готові вести переговори з Україною з урахуванням реалій, які складаються зараз. Ба більше, тоді у росії заявили про готовність до переговорів з Україною та додали, що у москви немає жодних вимог до Києва перед початком перемовин. В той же час експерти зазначають, що росія хоче якомога швидше домовитися з Україною про мир. Для цього у неї залишився один, але вагомий аргумент — ядерна зброя.
Що кажуть представники української влади
Головний меседж щодо переговорів з росією дав Володимир Зеленський. Президент України заявив, що жодних переговорів із рф не проводитимуть, доки президентом росії є путін. Він навіть своїм указом ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони про «неможливість проведення переговорів» із путіним.
Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний наголосив, що Україна за жодних умов не зупиниться на шляху звільнення своїх територій і не ухвалить жодних компромісних рішень.
«Ми будемо боротися, доки стане сил. Наша мета — звільнити всю українську землю від російської окупації. Ми не зупинимося на цьому шляху за жодних умов. Українські військові не приймуть ніяких перемовин, домовленостей чи компромісних рішень. Умова для переговорів одна — росія має залишити всі захоплені території», — заявив Залужний.
Водночас президент України ще раніше неодноразово наголошував, що переговори з росією можливі лише у випадку, якщо російські війська залишать окуповану територію України.
Радник голови Офісу Президента України попередив, що москва висуває територіальні ультиматуми, а не пропонує перемовини. Він також зазначив, що росія масованим ракетним обстрілом українських міст принизила всіх лідерів країн G20, які підтримали ідею «діалогу» з агресором.
В українському МЗС зазначили, що Україна неодноразово пропонувала переговори, але завжди отримувала або зневажливу реакцію та вимогу підкоритися ультиматумам кремля, або чергові акти геноциду українців.
Що про переговори між росією та Україною кажуть в інших країнах
Нещодавно адміністрація президента США Джо Байдена неофіційно закликала українських лідерів заявити про свою готовність вести переговори з росією. Це спрямовано не на те, щоб посадити Україну і рф за стіл переговорів, а щоб «забезпечити підтримку країн, громадяни яких можуть хвилюватися через перспективу війни на довгі роки». Хоча американські чиновники поділяють оцінку своїх українських колег, що путін зараз несерйозно ставиться до перемовин, вони визнають, що заборона Зеленського на перемовини з ним створила занепокоєння в деяких частинах Європи, Африки та Латинської Америки, де руйнівний вплив війни на доступність і вартість їжі та палива відчувається найбільш гостро.
Своєю чергою, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган розповів, що під час переговорів з президентом України Володимиром Зеленським обговорив шляхи припинення війни. Також Ердоган сказав, що продовжить дискусії з президентом росії володимиром путіним. Турецький лідер наполягає, що хоче бути посередником між москвою і Києвом. Але незважаючи на те, що турецький лідер підтримує контакти з путіним, його уряд підтримує військові зв’язки з Україною та постачає Києву безпілотники.
А от самопроголошений президент Білорусі олександр лукашенко пригрозив Україні повним знищенням. За його словами, президент України Володимир Зеленський має зупинитися та піти на переговори із росією, якщо хоче уникнути великих жертв.
Лідери ж країн Заходу, принаймні публічно, заявляють що умови майбутніх переговорів має диктувати виключно Україна.
Читайте також: