Як працює найбільше газосховище Європи

Як працює найбільше газосховище Європи

У селі П’ятничани, що на Львівщині, розташоване найбільше газосховище Європи. Це п’яте за розмірами сховище у світі.

Більче-Волицько ‒ Угерське підземне сховище газу (ПСГ) створене на основі двох покладів: Угерського та Більче-Волицького. Будували його поетапно ‒ з 1985 року до 1993 року.

Про газосховище

Газосховище може вмістити понад 17 млрд метрів кубічних газу. Проте разом з буферним газом (обсяг газу в сховищі, необхідний для підтримання тиску, який забезпечує технологічну цілісність і ефективну та безпечну експлуатацію цього сховища - ред.) загальна його місткість становить 33 млрд кубометрів.

“На території сховища є 5 компресорних цехів, встановленні газоперекачувальні агрегати різної потужності, 4 окремі газозбірні пункти. Саме ПСГ містить 341 свердловину. Вони розташовані в межах Стрийського і Миколаївського районів”, - розповідає головний інженер Стрийського виробничого управління підземного зберігання газу Юрій Ільницький.

Основна роль сховища - покриття сезонних нерівномірностей споживання газу та створення запасу газу. Оскільки влітку газ у надлишку і його потрібно десь зберігати, а взимку його бракує і відповідно треба викачувати зі сховища.

Як виглядає сховище

Саме газосховище розташоване на глибині приблизно 1 км. Це герметичний пористий пласт каменю. Сховище створене на базі виснажених газових родовищ. До 1985 з них видобували газ, а згодом почали створювати сховище.

“У пласті пробурена свердловина, яка складається з експлуатаційної колони й помпово-компресорних труб, які спускаються в пласт. Експлуатаційна колона зацементована, тому газ не витікає. Через труби він потрапляє до фонтанної арматури - це наземне обладнання свердловини, і потім закачується в пласт” - пояснює Юрій Ільницький.

Про те, що таке підземні сховища газу та яку роль вони виконують, можна дізнатися більше у відео. Додамо, що всередину цих сховищ потрапити неможливо.

Як газ потрапляє у сховище та українські домівки

Коли відбувається процес відбору газу зі сховища, у першу чергу він потрапляє до газозбірних пунктів та на установки очищення та сушки. Також газ необхідно охолодити.

“На виході газ нагрівається. Для того, щоб його охолодити застосовують апарати повітряного охолодження. Також газ може містити домішки та рідину. Їх треба вилучити. Для цього використовують установки очищення, які називаються пиловловлювачі, та абсорбери, які забирають зайву рідину”, - розповідає Юрій Ільницький.

Вологу з газу необхідно забрати, бо інакше можливі гідратні пробки. Це елементи, які утворені з молекул газу та води, та нагадують сніг або лід. Вони закорковують трубопровід.

“Особливо це небезпечно для газопроводів малих діаметрів. Якщо така закупорка станеться, знайти гідратну пробку у підземному газопроводі довжиною, наприклад, 10 км - не так просто”, - наголошує Юрій Ільницький.

Після того, як газ пройде перші етапи, його відправляють на газоперекачувальні агрегати або одразу на заміри. Потім газ потрапляє в магістральний газопровід і далі рухається на газорозподільні станції, звідки вже опиняється в українських домівках.

Водночас, коли газ закачують з магістрального газопроводу, він потрапляє лише на пиловловлювачі, заміри й потім на газозбірні пункти. У цьому випадку газ не сушать.

Модернізація газосховища

Найближчим часом на Більче-Волицько ‒ Угерському підземному сховищі газу планують замінити 5 двигунів. Зараз там встановлені двигуни російського виробництва. Їх замінять на українські, які наразі проходять модернізацію на підприємстві “Мотор Січ”. Вартість заміни - близько 80 млн грн. Проте у результаті нові двигуни дадуть змогу зменшити витрати паливного газу під час експлуатації ПСГ на 20%. Роботи з модернізації закінчать до кінця року, а ось коли остаточно замінять двигуни - поки що невідомо.

Нагадаємо, Україна має достатньо газу для старту опалювального сезону. Про це розповів під час візиту на Більче-Волицько-Угерське газосховище Голова НАК правління “Нафтогаз України” Юрій Вітренко.

Бізнес

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності