• Головна
 • Війна
 • Все, що треба знати про повістки: де можуть роздавати, чи можна відмовитись та як діяти

Все, що треба знати про повістки: де можуть роздавати, чи можна відмовитись та як діяти

Український прапор на формі військового
Фото: pexels

Також розповідаємо за яких умов можуть посадити за ґрати за відмову від повістки

В Україні продовжують видавати повістки у громадських місцях. LVIV.MEDIA вирішило розповісти більш детально про те, як діяти, коли видають повістку, чи можна від неї відмовитись та чи буде за це покарання.

Де можуть видавати повістки та що з цим робити

Повістки можуть роздавати будь-де — в громадських закладах, в транспорті тощо. Це можливо, оскільки в державі діє воєнний стан. Воєнний стан передбачає, що кожен громадянин України має носити при собі обліковий військовий документ — це або приписне, або військовий квиток, або тимчасове посвідчення. І тоді, коли його зупиняють, він показує військовий квиток. Якщо там прописано, що він має відстрочку, його відпускають, якщо там нічого не прописано, йому вручають повістку і він йде у військкомат. Якщо людина підходить, і вона після проведення медкомісії є придатною до військової служби, в неї немає сімейних обставин, щоб її комісувати, вона може бути мобілізована до ЗСУ.

Місця де найчастіше можно отримати повістку:

 • на блокпостах;
 • на вулиці;
 • у метро.

Правила вручення повісток

Вручити повістку можуть як працівники органів місцевого самоврядування, так і працівники військкоматів. Сповіщають громадян про призов на службу здійснюється за наказом керівників районних або міських територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати).

Водночас за законом вручити повістку можуть будь-де: на роботі, у громадському транспорті, на блокпості, адже це не заборонено.

Чому на Львівщині масово роздають повістки

Наразі ніякої інтенсивної хвилі мобілізації на Львівщині немає. Хіба формуються підрозділи, які будуть забезпечувати ротацію тих, хто на фронті перебуває 11 місяців. Деякі з підрозділів будуть посилювати напрямок Волині, аби замінити підрозділи, які більш навчені. Ніхто не буде їх кидати вперед, багато поїде за кордон вчитися на нову техніку. Підрозділи формують не лише ЗСУ, а й прикордонники, Нацгвардія тощо.

Чи гарантує отримана повістка поїздку на фронт

Отримана повістка не завжди означає, що призовник вирушить на фронт. Після того, як йому вручили документ, перш за все треба пройти медкомісію. Якщо ж у нього є якісь хвороби, троє дітей чи він навчається або є інші обставини згідно зі статтею 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», його ніхто забирати не буде.

У зону бойових дій, на дальні лінії фронту, після мобілізації можуть відправити лише тих, у кого є бойовий досвід.

Чи видаватимуть повістки у «Дії»

Наразі повістки у “Дії” видавати не збираються, зазначив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

«Ми точно не будемо використовувати "Дію", щоб відправляти повістки. Є ще багато проблем, які потрібно вирішити, і я вважаю, що цими проблемами треба займатися. Тому повісток в "Дії" не буде, а над іншими сервісами бувають різні обговорення, але нічого немає в роботі», — наголосив Федоров.

Види повісток

Існує чотири види повісток, які можуть вручити призовнику:

 • Повістка для уточнення даних

Видається для уточнення даних призовника. Як правило уточнюють інформацію про сімейний стан, адресу проживання чи стан здоров’я.

 • Повістка на медкомісію

Призовник має пройти медкомісію, яка покаже чи є він придатним до військової служби, чи ні.

 • Повістка на призов до ЗСУ

Такий вид повістки передбачає явку до ТЦК та СП, де призовника можуть забрати на строкову службу. Неявка за цією повісткою може спричинити відповідальність за ст. 335 Кримінального кодексу України (ухилення від строкової служби). При цьому, проходити медогляд за цією повісткою обов’язково.

 • Мобілізаційне розпорядження

Такий вид повістки вручається військовозобов'язаним особам, які пройшли медичну комісію та визнані придатними до військової служби. Такий вид повісток роздають переважно у час, коли триває мобілізація.

Повістки нового зразка: чим відрізняються

В Україні почали видавати повістки нового зразка. Вони відрізняються від попередніх кількома пунктами. У нових повістках є пункт, у якому йдеться, що військовозобов’язаний нестиме відповідальність, якщо не з’явиться до пункту без поважної причини. У старих повістках було чітко вказано, що якщо людина не прибуде, то буде підлягати адміністративному покаранню, водночас у нових можна вказати причину неявки.

Проте, зміни внесли лише у повістку первинного оповіщення, в той документ, який вручають військовозобов’язаному, щоб він з’явився для уточнення своїх даних.

Також розширено перелік документів, необхідний для прибуття на виклик. Зокрема, чітко вказали, що з собою потрібно мати паспорт громадянина України. У попередньому зразку не було конкретизовано, паспорт якої країни має бути наявний. Доповнено також положенням про те, що необхідно мати із собою довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків.

Хто має право вручати повістку

Вручати повістки можуть:

 • посадові особи територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки;
 • представники місцевої влади;
 • роботодавець;
 • власники будинків особам, які там проживають;
 • співробітники поліції.

Хто не підлягає призову і має право на відстрочку

Військовозобов’язаний має право на відстрочку, коли у нього є відповідні підстави для того, щоб не проходити військову службу. Це можуть бути сімейні обставини, а також обставини, пов’язані зі станом здоров’я чи професійною діяльністю.

Ст. 23 Закону України про мобілізацію визначає, хто і за яких умов на цьому етапі може отримати відстрочку. Відстрочка може бути на 6 місяців і довше.

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації такі військовозобов’язані:

 • заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України;
 • ті, які визнані особами з інвалідністю;
 • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває троє та більше дітей віком до 18-ти років. Це означає, якщо в чоловіка є своїх троє дітей до 18-ти років, то він може подати в територіальний центр комплектування заяву, свідоцтва про народження дітей і отримати відстрочку від проходження військової служби;
 • жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років; 
 • жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18-ти років;
 • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю І чи ІІ групи;
 • особи, які мають чоловіка чи дружину з інвалідність та/або одного зі своїх батьків чи батьків чоловіка (дружини) із числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи;
 • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медичної комісії потребують постійного догляду;
 • усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18-ти років;
 • опікуни осіб з інвалідністю, визнаних судом недієздатними. Особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І та ІІ групи. У разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

Чи можна відмовитися від повістки

Право відмовитися від повістки у військовозобов’язаного чоловіка віком від 18 до 60 років є. Як зазначив голова ГО «Львівське юридичне товариство» Ярослав Жукровський, коли військовозобов’язаний відмовляється від отримання повістки, не підписує корінець і розписку, то тоді уповноважені особи територіального центру комплектування та соціальної підтримки можуть складати акти про відмову від підпису.

Згодом ці акти розглядатиме військовий комісар, щоб встановити, чи є ухилення від мобілізації, тобто, чи є адміністративне або ж кримінальне правопорушення.  

Також від повістки можна відмовитися, якщо у ній є помилки або там вказані не всі особисті дані. Тоді працівник військкомату буде зобов'язаний скласти акт про відмову від отримання у присутності свідків.

Перед тим, як взяти повістку, обов’язково перевірте документ на наявність такої інформації:

 • ПІБ отримувача повістки;
 • дата народження та місце проживання:
 • вид повістки;
 • дата, час та адреса явки;
 • назва органу, печатка, підпис та ПІБ того, хто виписав повістку.

Водночас кримінальну відповідальність призовник нестиме, якщо взяв повістку, вже пройшов медкомісію, йому вручили повістку вже про призов на службу, але у визначений час він не прийшов до центру комплектування.

Нагадаємо, МВС хоче збільшити кількість бригад «Гвардії наступу» через велику кількість добровольців. Добровольці подали майже 15 тисяч заявок на вступ саме до штурмових бригад МВС.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності