• Головна
  • Світ
  • Єврокомісія на вимогу Польщі змінює «транспортний безвіз» з Україною

Єврокомісія на вимогу Польщі змінює «транспортний безвіз» з Україною

Фото ілюстративне

Зміни, які запропонувала Єврокомісія, ще має схвалити Рада ЄС

Єврокомісія запропонувала внести низку змін до угод про лібералізацію вантажних перевезень з Україною та Молдовою, відомих також як «транспортний безвіз», для продовження їх дії ще на рік. Зокрема, окремим країнам ЄС дозволять призупиняти дію цих угод, повідомила Єврокомісія у вівторок, 5 березня.

Наразі пропозиції про внесення змін до угоди надіслані Раді ЄС, після їх схвалення Єврокомісія почне обговорення з Україною та Молдовою. «Єврокомісія врахувала уроки, отримані від імплементації чинної транспортної угоди між Україною та ЄС. Попри те, що обсяг угоди залишатиметься незмінним, Комісія пропонує оновлення для полегшення її імплементації та виконання державами-членами», — сказано в повідомленні.

Пропозиції Єврокомісії щодо подальшої дії «транспортного безвізу» передбачають:

зробити обов'язковою наявність документів про те, що транспортний оператор належним чином уповноважений на здійснення міжнародних перевезень, і що ці перевезення здійснюються відповідно до Угоди;

зробити обов'язковою наявність конкретних документів, що засвідчують, що перевезення безпосередньо пов'язане з транзитною або двосторонньою операцією, як це вимагається згідно з Угодою;

посилити дотримання операторами автомобільних перевезень зобов’язань, пов’язаних із боротьбою з шахрайством або підробкою документів водія та правопорушень, пов’язаних із безпекою дорожнього руху: такі правопорушення можуть призвести до відкликання ліцензії;

додати новий запобіжний пункт: якщо національний ринок автомобільних перевезень в певній географічній зоні бачить серйозні порушення, які можуть бути пов’язані з Угодою, її дія може бути призупинена в цій географічній зоні.

За інформацією Єврокомісії, від початку дії «транспортного безвізу» український експорт автомобільним транспортом до ЄС значно збільшився: приблизно на дві третини за обсягами перевезених вантажів і приблизно на третину за вартістю. В абсолютному вираженні понад 300 тис. тонн товарів було додатково експортовано до ЄС щомісяця.

Водночас український імпорт з ЄС збільшився аналогічним чином, а саме приблизно на 300 тис. тонн на місяць. Однак український імпорт за вартістю зріс майже втричі швидше, ніж український експорт. Відтак, Україна імпортує автотранспортом з ЄС товарів на понад 700 млн євро на місяць, а експортує — лише на 250 млн євро.

Нагадаємо, «Транспортний безвіз» між Україною та ЄС запрацював 29 червня 2022 року. Відповідна угода скасовує потребу в отриманні дозволів для виконання українськими перевізниками двосторонніх і транзитних перевезень європейською територією. Водночас така угода обурила польських перевізників, які звинуватили українців у тому, що вони витісняють їх з європейського та польського ринків. Саме «транспортний безвіз» став однією з причин, через яку 6 листопада 2023 року польські перевізники почали блокувати кордон з Україною. Іншою причиною невдоволення поляків став імпорт української сільськогосподарської продукції.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності