• Головна
  • Світ
  • Ексгенерал СБУ Андрій Наумов вийшов із в'язниці у Сербії

Ексгенерал СБУ Андрій Наумов вийшов із в'язниці у Сербії

Україна оголосила Андрія Наумова в міжнародний розшук, фото «Радіо Свобода»

Україна раніше оголосила Наумова в міжнародний розшук. Але Сербія відмовилася його видати, називаючи справу проти нього «політичним переслідуванням»

Ексгенерал СБУ Андрій Наумов, якого в Сербії засудили до року ув'язнення за відмивання коштів, вийшов на волю, повідомляє в середу, 3 січня, BBC з посиланням на Високий суд міста Ніш.

Колишній посадовець СБУ вийшов з сербської в'язниці на початку грудня. Однак через розгляд апеляції на вирок в нього вилучили документи та заборонили залишати територію країни. «Йому поки що не дозволено залишати країну та місце перебування, доки не завершиться процес апеляції», — повідомили в суді.

Адвокати Наумова подали скаргу на рішення про заборону на виїзд з Сербії, аргументуючи загрозою для життя клієнта, однак суд її не задовольнив. «Варто зазначити, що застосування такого заходу [заборони на виїзд з Сербії] зайве, особливо враховуючи, що він вже відбув повний термін покарання», — сказав ВВС адвокат Наумова Олександр Овчинников.

Окрім того, за його словами, в рамках розгляду справи про екстрадицію суд встановив наявність реальної загрози життю Наумова, а сам він заявляв про небезпеки, пов'язані з перебуванням у Сербії.

«Існують суперечності в позиції одного і того ж суду, а також в діях, направлених на ізоляцію Андрія Наумова. Наша команда документує всі порушення в цьому процесі для подальшого оскарження в міжнародних інстанціях», — сказав адвокат.

Рішення у справі Наумова про відмивання коштів сербський суд оголосив у вересні 2023 року. На той час він практично вже відбув річний термін ув'язнення. Згодом і захист, і обвинувачення подали апеляційні скарги на це рішення. Їхній розгляд триває.

Хто такий Андрій Наумов і що про нього відомо

За даними з відкритих джерел, до СБУ Андрій Наумов довгий час працював у Генпрокуратурі, а потім — у Державному агентстві з управління Чорнобильською зоною відчуження. У 2018 році став директором ДП «Центр організаційно-технічного й інформаційного забезпечення управління зоною відчуження». Згодом у правоохоронців виникнуть питання саме до цього періоду його діяльності.

З літа 2019 по літо 2021 року очолював Головне управління внутрішньої безпеки СБУ під керівництвом Івана Баканова. Саме це управління відповідає за контроль самих працівників СБУ, щоб ті не вчиняли злочини і не займалися корупцією. У жовтні 2020 року президент присвоїв Наумову військове звання бригадного генерала, але на початку повномасштабного вторгнення позбавив його, назвавши експосадовця СБУ «зрадником».

Влітку 2022 року ексгенерала СБУ затримали в Сербії з незадекларованою готівкою - близько 600 тисяч євро та 120 тисяч доларів. Там проти нього відкрили справу і відправили до слідчого ізолятора.

Коли в Сербії тривало розслідування про відмивання грошей, в Україні ім’я Наумова почали пов’язувати зі справою про державну зраду колишнього керівника Кримського УСБУ Олега Кулініча. Хоча як згодом з'ясували журналісти BBC, у справі Кулініча Наумов не фігурує, а справу про держзраду проти нього в Україні так і не відкрили через брак доказів. Однак щодо нього є інші провадження, які стосуються економічних злочинів. В ДБР повідомили, що розслідують два провадження, які стосуються шахрайства та зловживання владою у часи, коли він керував «Центром організаційно-технічного й інформаційного забезпечення управління зоною відчуження». Сам Наумов всі ці звинувачення заперечує.

Україна оголосила Наумова у міжнародний розшук та просила Сербію про екстрадицію, однак сербська сторона їй у цьому відмовила, вважаючи справи в Україні політичним переслідуванням, а можливе повернення таким, яке може загрожувати його безпеці.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності