• Головна
  • Новини Львівщини
  • Десятки ГО просять мешканців двох львівських громад не перешкоджати демонтажу радянських пам’яток

Десятки ГО просять мешканців двох львівських громад не перешкоджати демонтажу радянських пам’яток

Десятки ГО просять мешканців двох львівських громад не перешкоджати демонтажу радянських пам’яток

Йдеться про Лопатинську та Новороздільську громади

У середу, 27 грудня, 31 громадська організація Львівщини звернулася з листами до Лопатинської громади та села Берездівці, Новороздільської громади, з проханням демонтувати радянські пам’ятники, які досі розташовані на території громад. Йдеться про щонайменше 12 пам’яток радянського періоду. 

«Ми закликаємо мешканців не бути носіями російського колоніального наративу, захисниками колонізаційної ідеології ворога та демонтувати маркери окупації, що були встановлені з нагоди відзначення роковин перемоги у, так званій, великій вітчизняній війні, а також як символи колективізації українського селянства», — йдеться у листі, у листі який підписали громадські активісти.

ГО звернулися до мешканців села Берездівці, де залишилась лише одна радянська пам’ятка — скульптура жінки-колгоспниці біля стели, на якій був напис «Велика вітчизняна війна 1941-1945» та імена загиблих. Відомо, що за монумент заступилися мешканці села, зараз там проживає трохи понад 1700 людей. Його перефарбували, прибрали з нього напис про так звану вітчизняну війну, а також додали до нього стелу з іменами та фото Героїв Небесної сотні.

«Там практично немає ніякої ні російської, ні радянської символіки. Через це деякі мешканці села були проти демонтажу. Ми приїхали зі спеціалістами, з технікою, щоб демонтовувати, а люди не дали», — розповів староста села Берездівці Дмитро Сапига журналістам LVIV.MEDIA. Також він зазначив, що поки не знає, що робитимуть зі скульптурою. В четвер, 28 грудня, село має відвідати робоча група Львівської ОВА, і вже під час цього візиту прийматимуть конкретне рішення щодо долі монумента.

Журналісти LVIV.MEDIA також поспілкувалися з головою Лопатинської територіальної громади Олегом Микитиним. Він розповів, що загалом населення не проти демонтажу пам’яток радянщини, проте з ліквідацією кількох останніх таки виникли труднощі. «На сьогодні у нас з 21 радянської пам’ятки залишилося лише кілька об’єктів: у Лопатині, на місці поховання радянських військовослужбовців, у селах Куликів та Кустин, а також могила сапера на кладовищі у селі Грицеволя. Всі ці об’єкти, окрім того, що на кладовищі, мають статус пам'яток місцевого значення та охоронні номери», — розповів Олег Микитин.

Він зазначив, що Лопатинська громада вже звернулася до Львівської ОВА щодо демонтажу цих об’єктів. Там громаді повідомили, що перед ліквідацією потрібно зняти скульптури з обліку пам’яток місцевого значення. «Наразі ми чекаємо, поки їх знімуть з обліку, а тоді вже будемо приймати якесь рішення. Це все не так просто, адже там є справжні поховання, які треба переносити. Чекаємо в себе львівську комісію з питань декомунізації, проведемо з ними спільне засідання. Ми готові до роботи», — прокоментував посадовець.

Загалом, в результаті процесу декомунізації, у Львівській області з 311 радянських пам’яток залишилося лише 13.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності