У Львові оцифровують пам'ятки архітектури модернізму

У Львові оцифровують пам'ятки архітектури модернізму

Надалі проєкт планують поширити на інші українські міста.

У Львові в межах проєкту "Врятувати об’єкти та історії доби модернізму в Україні" почали оцифровувати міські будинки початку ХХ століття. 3D-моделі надалі зможуть використовувати для реставрації або ж відбудови історичних будівель.

Про це повідомили у пресслужбі ЛКП "Бюро спадщини".

Дослідниця Мирослава Ляхович шостий рік досліджує львівський модернізм. Навесні 2022 року жінка отримала стипендію у Федеральній вищій технічній школі Цюриха. А тоді ініціювала проєкт зі збереження спадщини епохи модернізму у Львові та Україні загалом.

Разом з колегами на кафедрі теорії архітектури я почала думати, як допомогти модерністській спадщині у Львові й також побудувати співпрацю між нашими інституціями й ETH. Так і виникла ідея нового проєкту "Врятувати об’єкти та історії доби модернізму в Україні". Голова кафедри Лоран Шталдер і ректорат ETH підтримали ідею і ми почали роботу над проєктом”, – каже Мирослава Ляхович.

Дослідниця зазначає, проєкт стартував у липні з кількох львівських будинків. Серед них: Будинок профспілок "Хмарочос Шпрехера", житлові комплекси середнього класу на вулиці Дорошенка та класу люкс на Чупринки, соціальне житло на вулиці Грекова та одна вілла на Гіпсовій.

Будівлі оцифровує львівська компанія "Skeiron" та студенти Харківської школи архітектури, яка зараз базується у Львові. Зісканувати ці пам'ятки планують до 4 серпня. Після цього 3D-моделі, а також дослідницькі тексти та усні історії про ці будинки розмістять онлайн. Уся інформація буде доступна для загалу англійською та українською мовами.

"Важливим моментом є те, що за допомогою 3D-моделей користувачі платформи отримують можливість віртуальної прогулянки як зовні, так всередині будинків, зможуть майже що "доторкнутись" до матеріалів і предметів”, – говорить дослідниця.

Надалі проєкт планують поширити на інші українські міста.

В назві проєкту зазначено, що ми хочемо документувати та досліджувати модерністську спадщину України. Якщо ми отримаємо потрібні кошти, ми плануємо залучати в проєкт інші українські міста та їхніх дослідників модернізму. В планах є створити всеукраїнську платформу, яка б об’єднувала різні модернізми та їхніх дослідників, які присутні в Україні”, – додає Мирослава Ляхович.

Модерністична архітектура 1920-1930-х рр. в Україні зараз знаходиться під загрозою. Це ситуація спричинена поєднанням двох факторів: руйнування, що триває через війну та загальну й стійку культурну недооцінку спадщини поч. XX ст.

Цим проєктом ініціатори хочуть досягти наступних цілей: детально задокументувати модерністську спадщину, аби в разі чого, завдяки матеріалам її можна було відновити; детально дослідити матеріальність модерністської спадщини, в цьому випадку, спадщини Львова, показати її важливість.

Нагадаємо, на Львівщині оцифровують синагогу, дах якої нещодавно обвалився.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності