• Головна
  • Війна
  • Abrams: особливості та характеристики танків, які США можуть передати Україні

Abrams: особливості та характеристики танків, які США можуть передати Україні

Багато в чому ці танки нагадують німецький Leopard 2 — вони фактично мали одного попередника, який спільно розробляли американські та німецькі конструктори

Танки Abrams доволі часто згадують як один з елементів, які можуть посилити Збройні Сили України. Цілком логічна причина — велика кількість цих машин в армії США та на базах зберігання. І ось у вівторок, 24 січня, з’явилася інформація, що Адміністрація президента США Джо Байдена схиляється до відправки значної кількості танків Abrams M1 в Україну. Про поставки в Білому домі можуть заявити вже цього тижня. Таким чином Штати намагаються вплинути на керівництво Німеччини, яке досі не наважилося передати Києву танки Leopard 2. Тож детальніше про те, які особливості цього танка та його характеристики, читайте у матеріалі LVIV.MEDIA.

Історія Abrams

Американський танк Abrams, без перебільшення, легендарний та є певним символом армії США. Його виробництво стартувало у 1979 році. У конструкторів Chrysler Defense вийшло створити захищений та рухливий танк з потужним озброєнням. Зокрема саме на ньому вперше була використана композитна багатошарова броня типу Chobham, а деталі її конструкції ще досі тримаються у секреті. Крім того, танк також може додатково покриватися захистом над ходовою та кормовою частинами та паливними баками. А з 1987 років у захисті передньої частини башти та корпусу танку використовується модернізована система броні зі збідненого урану. Це з однієї сторони робить М1 Abrams одним з найзахищеніших танків, але й одним з найважчих моделей, адже збіднений уран майже у два рази щільніший за свинець. 

Подальший розвиток Abrams, який прийшовся на другу половину 80-х та початок 90-х років вже перетворив цю машину саме на одну зі знакових машин — гармата була замінена на 120-мм M256, яка була розроблена для Leopard 2, а броня посилена елементами зі збідненого урану. Ця версія машини з індексом M1A1 максимально проявила себе під час операції «Буря у пустелі». Так, у прямих танкових двобоях з іракськими Т-72 жодних Abrams не був знищений, а впевнена дальність знищення цих радянських машин становила 2,5 км. Водночас Т-72 пробити лобову броню Abrams не міг фізично, більше того, часто просто не міг вийти на дистанцію прицільного вогню.

Особливості танка

Ці танки постійно оновлюються, здебільшого шляхом ще більшого посилення бронювання та додавання нових цифрових систем. Наприклад, у версії M1A2 командир отримав незалежний тепловізійний приціл та наступне покоління «уранової броні». За досвідом другої війни в Іраку, на танк вже почали встановлювати спеціальні комплекти для боїв у місті, додали кулеметний бойовий модуль з дистанційним керуванням, додатково захистили деякі вузли та агрегати від вогню із засідок.

А найсучаснішою серійною версією є M1A2 SEPv3, яка отримала можливість використовувати снаряди повітряного підриву, комплект броні нового покоління NGAP, оновлення обладнання зв’язку та програмного забезпечення, включно з інтеграцією в автоматизовану систему управління військами, також було полегшено технічне обслуговування. На цю ж машину встановлюється комплекс активного захисту Trophy, який призначений для знищення ворожих снарядів на підльоті.    

Характеристики танку Abrams M1A2 SEPv3

  • Екіпаж: 4 людини;
  • вага: 66,8 т;
  • двигун: 1500 к. с.;
  • калібр гармати: 120 мм;
  • максимальна швидкість: 68 км/год.

З додаткового озброєння танк оснащується трьома кулеметами, екіпаж також має змогу зберігати усередині башти гвинтівки типу M16 чи карабіни M4. 

Порівняння з Leopard 2

Частина експертів називає Abrams найкращим танком у світі. Багато в чому він нагадує німецький Leopard 2 — вони фактично мали одного попередника, який спільно розробляли американські та німецькі конструктори. Так само американський та німецький танки мають аналогічні 120-мм гармати.

«Вогнева потужність машин ідентична, система управління вогнем, за рахунок новіших пакетів оновлення Abrams може вважатися кращою, але не факт, що ЗСУ отримають останні версії M1A1. Рівень бронювання американської машини цілком можливо вважати кращим за Leopard 2A4», - порівнюють Abrams та Leopard-2 у виданні Defense Express.

Abrams стоїть на озброєнні польської армії, тому підготовка українських екіпажів цілком може відбуватися там.

Водночас Abrams хоч і вважається найкращим сучасним танком, проте його використання потребує більше ресурсів у порівнянні з тим же Leopard 2.

Недоліки Abrams

Однією з особливостей моделі танку є його надвелика вага, а також надмірна витрата палива (38 л палива використовується лише для запуску турбіни). М1 Abrams працює на газотурбінному двигуні потужністю 1500 к. с. і оснащений шестиступеневою (чотири вперед, два назад) автоматичною коробкою передач. На дорожньому покритті здатен розвивати швидкість 72 км/год, однак на пересічній місцевості не рухається швидше за 48 км/год. 

Така потреба у паливі формує логістичні проблеми для війська. Під час наступу на Близькому Сході армія США вперше зіштовхнулася з малою швидкістю пересування на танках, адже потребувала частої потреби у дозаправленні, які здійснювали спеціальні машини. 

Велика вага М1 Abrams, своєю чергою, формує проблеми зі швидкістю розгортання танків, адже вимагає спеціалізованої техніки для їх перекидання. 

Чому американці та німці вагаються давати Україні свої танки

Джо Байден та Олаф Шольц

Надання модернізованої техніки, яка здатна уражати російські аналоги, допоможе підсилити вогневу потужність української армії. Водночас головними причинами, якими посадові особи міністерств оборони США та Німеччини пояснюють затримку у постачанні, називаються відмінності у танках Abrams і Leopard 2 від радянських зразків.

Так, західні моделі озброєння вимагають іншого матеріально-технічного забезпечення та обслуговування, а також тривалого навчання наших військових. Тож Україна має упевнити партнерів, що здатна сформувати екіпажі для ефективного використання техніки та спроможна її утримувати. 

Нагадаємо, Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Німеччина скоро оголосить про остаточне рішення щодо передачі танків Leopard.