Незаконний обіг тютюнових виробів в Україні перевищив 20% ринку
У 2022 році внаслідок незаконного обігу тютюнових виробів державний бюджет України недоотримав 20 млрд гривень. Часто виробництво і незаконний продаж цигарок без сплати податків відбувається за принципом Duty Free (магазини, що продають товари за ціною, що не включає деякі види акцизів, зборів, а також ПДВ за умови, що ці товари будуть вивезені з країни).
Львівщина є лідером з продажу тютюнових виробів у прикордонних магазинах Duty Free. Таку інформацію опублікував народний депутат Ярослав Железняк.
У 2021 році в Україні було 48 магазинів безмитної торгівлі, однак від початку війни їх залишилося 15. Попри таке зменшення магазинів, торік у Duty Free продали на сім мільйонів пачок сигарет менше, ніж у 2021, а саме 20 млн пачок цигарок.
Депутат зауважив, що кількість проданих пачок сигарет на один чек у деяких прикордонних Duty Free підозріло велика.
- Дата публікації
«Є дуже дивна тенденція, коли на наземних конкретних пунктах пропуску на один чек купується в середньому 30-35 пачок цигарок, а на інших лише 5-7. При тому, що в ЄС можна провести лише дві пачки», — написав народний депутат.
Так, у лідерах за кількістю проданих пачок сигарет на один чек:
- СП «Львів-Трейдінг» п/п «Рава-Руська» — 35,01 уп./чек;
- СП «Львів-Трейдінг» п/п «Шегині» — 30,61 уп./чек;
- СП «Львів-Трейдінг» п/п «Краківець» — 35,48 уп./чек.
Зокрема, у магазині безмитної торгівлі у пункті пропуску «Рава-Руська» у січні видали 5 690 чеків, на підставі яких реалізували тютюнові вироби. У середньому на один чек приходилося 35,01 упаков.
У магазині у пункті пропуску «Шегині» було видано 18 081 чеків, на підставі яких продали сигарети. Середня кількість проданих упаковок сигарет на один чек становила 30,61 упаковок.
На території пункту пропуску «Краківець» у магазині безмитної торгівлі у перший місяць 2023-го тютюнову продукцію реалізували на підставі 12 927 чеків. На один касовий чек в середньому продавали 35,48 упаковок.
Як повідомляється на сайті Opendatabot, торік дохід СП «Львів-Трейдінг» становив 313,5 млн грн, що на 70,4 млн грн більше, ніж у 2021 році. Чистий прибуток у 2022 році порівняно з 2021 зріс на 43,3 млн грн.
Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, українсько-німецьке спільне підприємство «Львів-Трейдінг» зареєстроване у липні 1994 року. Кінцевими бенефіціарними власниками компанії є Михайло Гудзенко, Оксана Герман, Тарас Лучка, Людмила Лучка та громадянки США Олена Понось. Статутний капітал компанії становить 7,5 млн гривень.
Раніше Економічна правда з посиланням на дані аналітичної компанія Kantar Ukraine повідомляла, що 64% продукції, що маркована позначкою Duty Free або призначена для експорту, яка нелегально продається в Україні, має напис про те, що виробником є «Винниківська тютюнова фабрика».
Загалом незаконний обіг тютюнових виробів в Україні перевищив 20% ринку. Проти чотирьох великих виробників тютюнових виробів вже відкрито кримінальні провадження.
Тимчасова слідча комісія, головою якої є народний депутат Ярослав Железняк, склала перелік точок по областях, у яких, можливо, незаконно продають тютюнову продукцію. Відповідний список є у розпорядженні LVIV.MEDIA.
У цьому списку зазначено вісім таких точок продажу у Львівській області, а саме чотири точки продажу у Львові, дві точки продажу у Дрогобичі, по одній — у Жидачеві та Бориславі.
Серед іншого, проблемою на ринку нелегальних тютюнових виробів є виробництво контрафактної продукції. Депутати зауважили дивну різницю у сплачених податках за одну тонну сировини. Деякі виробники тютюнової продукції сплачують 4-5 млн грн з одну тони сировини, а деякі лише 13 грн за тонну сировини.
Зокрема, ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика» замовила 2041 тонн сировини і сплатило 3,05 млрд грн. З однієї тонни компанія заплатила 1,31 млн грн податків.
- Дата публікації
Нагадаємо, 6 березня, працівники Бюро економічної безпеки проводили обшуки «Винниківської тютюнової фабрики». Обшуки проводилися працівниками центрального апарату Бюро економічної безпеки. Як зазначали у БЕБ, здійснюється досудове розслідування кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 204 ККУ (незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів).
Службові особи тютюнової фабрики підозрюються у виготовленні, зберіганні тютюнових виробів, що не обклеюються марками акцизного податку. Такі господарські операції не відображалися в бухгалтерському, податковому обліках та здійснювалися без декларування отриманих доходів від їх реалізації.