• Головна
  • Україна
  • Студенти зможуть змінювати спеціальність і визначати тривалість навчання: ВР ухвалила новий закон

Студенти зможуть змінювати спеціальність і визначати тривалість навчання: ВР ухвалила новий закон

Студенти

Закон також посилює автономію університетів

Верховна Рада ухвалила закон про запровадження індивідуальних освітніх траєкторій. За нього проголосувало 306 депутатів. Про це 23 квітня повідомив міністр освіти України Оксен Лісовий. Ключова ідея цього закону — створити більше можливостей і дати більше свободи студентам.

Які можливості тепер матимуть студенти

Для студентів з’являється низка додаткових можливостей. Зокрема:

  • за потреби, змінювати спеціальність після року чи півтора навчання, завдяки запровадженню міждисциплінарних освітніх програм на бакалаврському рівні.

“Тобто, якщо на момент вступу людина ще не визначилася зі спеціальністю, на якій хоче навчатися, вона зможе спершу вступити на міждисциплінарну освітню програму в межах однієї або декількох галузей знань. А тоді, після першого курсу, вже ухвалити остаточне рішення щодо спеціальності або здобувати міждисциплінарну освіту” — зазначив міністр.

  • закон дає можливість студентам-контрактникам самостійно визначати тривалість навчання в університеті. Так, хтось зможе завершити 4-річну бакалаврську програму за три роки або навпаки – поєднати навчання з роботою і завершити необхідні 240 кредитів ЄКТС за 6-8 років.

Закон також посилює автономію університетів. Заклади зможуть самостійно визначати інструменти для досягнення встановлених стандартом компетентностей з нерегульованих спеціальностей.

“Стандарти вищої освіти оновлюватимуться впродовж наступних місяців, що вже давно на часі. А в цих стандартах з’явиться більше вибірковості, що зрештою збільшить конкуренцію в університетах – кращі викладачі з інноваційними курсами отримають більше можливостей, а студенти — вищу якість”, — зазначив Оксен Лісовий.

Для регульованих спеціальностей, таких як право, медицина чи правоохоронна діяльність, будуть детально визначені вимоги до компетентностей та результатів навчання. Адже для цих спеціальностей передбачені державні кваліфікаційні іспити.

“Зміни до законодавства, які ухвалили сьогодні, наближають нас до європейських стандартів вищої освіти та є важливим кроком на шляху якісної трансформації держави через освіту”, — резюмував Оксен Лісовий. .

Нагадаємо, з 2027 року в Україні розпочнеться реалізація реформи профільної середньої освіти. Але пілотні моделі профілізації з відповідними програмами й матеріалами стартують вже наступного року. Мета реформи середньої освіти — індивідуалізувати освіту в старшій школі, забезпечити свободу вибору та наблизити її до потреб кожного учня й учениці. Учні зможуть обирати напрям навчання, курси та предмети, а школи проводитимуть якісну профорієнтаційну роботу та будуть відгукуватися на потреби учнівства в тих чи інших курсах.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності