• Головна
  • Україна
  • Денис Прокопенко закликав США скасувати заборону на зброю для «Азову»

Денис Прокопенко закликав США скасувати заборону на зброю для «Азову»

Денис «Редіс» Прокопенко з особовим складом «Азову», фото ілюстративне

США запровадили заборону на військову допомогу «Азову» кілька років тому і не скасовують її попри повномасштабну війну

Бригада спеціального призначення «Азов» не отримує західну зброю через відповідну заборону з боку США. Таку заборону Штати запровадили кілька років тому проти батальйону «Азов», який деякі ЗМІ та росіяни звинувачували в порушенні прав людини і в «неонацизмі» та «фашизмі». І хоча такого батальйону вже немає, заборона залишається чинною, розповів командир бригади Денис Прокопенко («Редіс»).

Звідки взялася заборона на зброю для «Азову»

Від 2017 року і дотепер у низці Законів про консолідовані асигнування США (Appropriations bill) міститься поправка: «Жодні кошти, надані цим Законом, не можуть бути використані для надання зброї, навчання або іншої допомоги батальйону “Азов”», розповів Денис Прокопенко в колонці для «Української правди».

У 2015 році конгресмен Джон Коньерс-молодший, демократ від штату Мічиган, запропонував цю поправку до Закону про асигнування Міністерства оборони на фінансовий рік, що закінчувався 30 вересня 2016 року. Конгресмен вніс цю пропозицію, зазначивши, що журнал Foreign Affairs, а також «інші провідні ЗМІ» охарактеризували батальйон «Азов» як «відверто неонацистський» і «фашистський».

Згодом Департамент оборони закликав прибрати запропоновану поправку, аргументуючи це тим, що допомога «Азову» вже має бути заборонена законом «Ліхі», який встановлює, що «ніяка допомога не повинна надаватися ... будь-якому підрозділу сил безпеки іноземної держави, якщо держсекретар має достовірну інформацію про те, що такий підрозділ вчинив грубе порушення прав людини». Тоді заборону на передачу озброєння «Азову» до остаточного закону не включили. Проте у 2017 році ця поправка вже містилась у тексті Appropriations bill. Наявна вона і в цьогорічному законопроєкті про оборонні асигнування.

«Саме ця поправка, яка рік у рік кочує з одного Appropriations bill у інший, є причиною того, що у 2022 році під час оборони Маріуполя “Азов” не мав новітнього західного озброєння. Тоді ми стримували переважаючі сили противника в оточеному Маріуполі, використовуючи вкрай обмежені ресурси, які мали, і показали надзвичайно високу ефективність. Скільки життів особового складу вдалося б зберегти, і якими б були результати оборони міста, якби, крім високої мотивації, злагодженості та професіоналізму, азовці мали у своєму розпорядженні сучасну бронетехніку, артилерійські системи?» — пише Прокопенко.

«Показово, що закон “Ліхі”, який вимагає розгляд інцидентів порушення прав людини на основі конкретних фактів, не застосовувався щодо “Азову”, а рішення про прийняття поправки першочергово ґрунтувалось на характеристиці “Азову” західними ЗМІ, які, вочевидь, сформували своє ставлення до підрозділу під впливом московської пропаганди», — додав він.

Батальйону «Азов» не існує, а заборона досі діє

Як зауважив Денис Прокопенко, формулювання «батальйон Азов», яке використовується у законі, фактично апелює до підрозділу, якого не існує. Він нагадав, що наприкінці 2014 року «Азов» перестав бути батальйоном і став окремим загоном спеціального призначення. З лютого 2023 року підрозділ став 12-ю бригадою спецпризначення «Азов» Національної гвардії України.

«Навіть після 2022 року, коли здавалося, що світ врешті дізнався правду про "Азов", ми досі не маємо можливості відправляти своїх бійців на більшість провідних західних військових навчань та не отримуємо необхідне озброєння, котре союзники передають Україні», — констатував «Редіс».

Він зазначив, що Не існує жодних доказів та підтверджень тим звинуваченням, які російська пропаганда ллє на «Азов» 10 років.

«Якби вони існували, делегації бійців “Азову” не приймали б у Сполучених Штатах Америки, у країнах Європи, в Ізраїлі. Азовці б не проводили зустрічі із представниками американського Конгресу, правозахисними організаціями. Не виступали б в ООН, в Раді Європи, у кращих західних університетах. Не давали б інтерв’ю провідним світовим ЗМІ, і не брали б участь у панельних дискусіях на великих військових конференціях», — наголосив Прокопенко.

Він зазначив, що заборона США на зброю для «Азову» є ударом по обороноздатності України, ганьбить її імідж на міжнародній арені та є принизливим для всього українського війська.

«Скільки ще спростувань тез кремлівської брехні ми маємо надати, аби у політиків на Заході нарешті відкрились очі на правду? Як довго структурний підрозділ Сил безпеки й оборони України, підпорядкований військовому керівництву держави, буде затаврований подібними принизливими поправками? І найголовніше: скільки ще українських військових, бійців нашої бригади, котрі захищають не тільки свободу та незалежність України, але й весь вільний західний світ, від справжніх, невигаданих нацистів сьогодення, мають загинути та отримати поранення, через відсутність необхідного сучасного західного озброєння, аби “Азов” нарешті прибрали з Appropriations bill та усіх “чорних списків”?», — сказано у зверненні Прокопенка до союзників України.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності