• Головна
  • Україна
  • Виплати за лікарняними по вагітності та пологах: як їх отримати

Виплати за лікарняними по вагітності та пологах: як їх отримати

Виплати за лікарняними по вагітності та пологах: як їх отримати

Лікарняний, зазвичай, видається з 30 тижня вагітності

В Україні працюючі жінки при виході у відпустку по вагітності та пологах отримують відповідну допомогу. Підставою для її призначення є листок непрацездатності, сформований на підставі медичного висновку.

Про це повідомили у Пенсійному фонді України.

Зазначається, що ПФУ здійснює виплату лише за лікарняним у зв’язку з вагітністю та пологами. Для отримання допомоги при народженні дитини необхідно звернутись до відділу соціального захисту населення.

Хто може отримати виплати за лікарняним у зв’язку з вагітністю та пологами

Право на оплату лікарняних по вагітності та пологах мають жінки, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільноправового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, зокрема які є резидентами Дія Сіті, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, жінки, які обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, жінки-підприємці, членкині фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.

Термін дії лікарняного

Зазначається, що лікарняний, зазвичай, видається з 30 тижня вагітності. Проте жінки, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (1-3 категорія), можуть піти в декретну відпустку раніше – з 27 тижня вагітності. Зокрема, оплачувана відпустка по вагітності та пологах надається тривалістю:

126 календарних днів (70 днів до пологів та 56 після), а в разі ускладнень під час пологів або народження двох чи більше дітей – додатково надається 14 календарних днів відпустки;

180 календарних днів (90 до пологів та 90 після) для жінок, віднесених до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Додамо, що обчислюються саме календарні дні.

Розмір допомоги

Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі, який компенсує 100% середньої заробітної плати. Зокрема, розмір допомоги за один день декретної відпустки обчислюється шляхом ділення заробітку за останні 12 місяців, що передують місяцю настання страхового випадку, на кількість календарних днів перебування в трудових відносинах.

Водночас розмір виплат жінок-підприємниць залежить від величини єдиного соціального внеску, який вони сплачували протягом останнього року.

Натомість у розрахунковому періоді (12 місяців) не враховуються календарні дні, які не відпрацьовані з поважних причин:

  • тимчасова непрацездатність;
  • відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком;
  • відпустка без збереження заробітної плати;
  • призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розмір максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку. Наразі максимальний розмір допомоги для жінок, що працюють, становить 100 500 грн на місяць (15 мінімальних заробітних плат), а мінімальний – 6 700 грн на місяць.

Скільки розглядаються документи

Документи для призначення допомоги по вагітності та пологах розглядаються  не пізніше трьох робочих днів з дня їх надходження (через 7 днів після відкриття лікарняного).

Як і інші лікарняні, «декретні» виплачуються роботодавцями працюючим жінкам у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.

Які є особливості

  1. У разі коли жінка працює за сумісництвом, допомога по вагітності та пологах надається їй за вибором:При цьому місце отримання допомоги не впливає на її розмір.
  2. Розрахунок розміру допомоги здійснюється із сумарної заробітної плати за основним місцем роботи та за місцем роботи (одержання доходу) за сумісництвом (підстава – Порядок обчислення середньо заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним страхуванням.
  3. У ситуаціях, коли відпустка по вагітності та пологах розпочинається у період простою підприємства, відпустка по вагітності та пологах надається з дня виникнення права на таку відпустку.
  4. Коли початок декретної відпустки припадає на період іншого лікарняного, то попередній листок непрацездатності закривається і з дня надання декретної відпустки видається інший листок непрацездатності. Кожен із зазначених листків непрацездатності оплачується окремо.

Нагадаємо, з 1 січня 2023 року лікарняні виплачуються за новими правилами. Зокрема, якщо раніше рішення про виплату лікарняних приймала комісія соцстрахування на підприємстві, то з 2023 року це будуть робити роботодавці або уповноважені ними особи.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності