• Головна
  • Новини
  • Про що говорив президент Зеленський під час Генасамблеї ООН

Про що говорив президент Зеленський під час Генасамблеї ООН

Про що говорив президент Зеленський під час Генасамблеї ООН

"Пора прокинутися" — заклик Генерального секретаря ООН Гутерреша.

Президент України Володимир Зеленський виступив з промовою на загальних дебатах 76-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН.

Гасло цієї сесії задав Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. Португалець звернувся до світових лідерів із закликом "Пора прокинутися".

"Для мене цей заклик особливий. Для мене кожна ніч перед Генасамблеєю ООН – це безсонна ніч, — розпочав свою промову Президент. — У 2019 році – це хвилювання перед першим виступом. 2020-й загалом був роком без сну для світу через COVID-19. А про минулу ніч я розповім детальніше. Третя година ночі. Десятки дзвінків. На першого помічника Президента України здійснено замах. 12 пострілів. Три влучили у водія. На щастя, Сергій живий. На щастя, життю водія на зараз нічого не загрожує.

Зеленський заявив, що Україна прокинулася вже давно, і відтоді не засинала.  Не засинала, коли пережила Голодомор, Бабин Яр. Не засинала, коли весь світ пережив дві війни, Голокост, втратив 100 мільйонів людей. З вірою у мирні переговори у 1945 році Україна стала однією з держав – засновниць ООН.

Про COVID-19

"Ми грали у рівність, ми грали у єдність, де одна справа – ділити спільні цілі, інша – спільно ділити вакцини. Вакцини, що дають життя. Виявилося, що в статтях про рівність, як у рекламі, є зірочки й напис дрібним шрифтом: "Всі ми люди, всі ми – в одному човні, але рятувальні шлюпки спочатку отримають пасажири 1-го класу", — навів приклад Зеленський.

Він наголосив, що Україна не чекала допомоги від інших. І допомагала іншим, не чекаючи подяки. Зеленський пригадав, що Україна відправляла медиків та усі необхідні засоби до Італії. І загалом допомагала всім, хто того потребував.

"Хто міг уявити, що колись знаряддям для дискримінації стануть саме ліки? У контексті постійних розмов про світову продовольчу кризу цікаво: невже колись ми так само будемо ділити між собою хліб та воду?!"— ставив риторичні запитання український Президент.

Про Донбас

"Пора прокидатись? Чесно – Україна не засинала. Це складно зробити під звуки вибухів, під звуки пострілів, які лунають на нашому окупованому Донбасі восьмий рік поспіль. У 2019 році з цієї трибуни я сказав: війна в Україні – це понад 13 тисяч загиблих. 30 тисяч поранених. Уявіть: півтора мільйона людей змушені покинути свої домівки. Щороку ці цифри звучать в ООН з однією лише поправкою – щороку ці цифри, на жаль, зростають. Я казав про це і у 2020 році. І кажу про це зараз, у 21-му. І це вже майже 15 тисяч загиблих людей. Ось вам ціна свободи, ось вам ціна незалежності", — зазначає Президент.

У світі ще тисячі гарячих точок. І  Україна готова брати участь у засіданнях ООН поруч з будь-якою з них. Щоб оживити ООН, на думку Президента, потрібна правда.

Про Афганістан та українську місію

"Коли б усі, хто має вплив, щиро підтримали миролюбні зусилля світової співдружності, сьогодні на афганській землі не вибухали б снаряди, автоматні черги не тероризували б мирне населення", - процитував Зеленський слова першого представника незалежної України в ООН Леоніда Кравчука – першого Президента незалежної України, сказані 30 років тому, на 46-й Генасамблеї ООН.

Він пригадав, що українські військові за один день евакуювали майже 700 людей. Це громадяни України, а також громадяни багатьох інших, різних держав, члени правозахисних організацій, це журналісти різних видань: Global Mail, The Wall Street Journal, USA Today, Stars and Stripes. Це були чоловіки, жінки, діти, люди похилого віку з різних держав, різних національностей, різних віросповідань.

"Ось це, я вважаю, – відданість основним принципам ООН", — підкреслює Зеленський.

Про Кримську платформу та Крим

"Участь 46 держав та міжнародних організацій у першому саміті Кримської платформи про деокупацію Криму – ось це відданість основним принципам ООН. І я дуже вдячний кожній з цих країн. А те, що ООН проігнорувала майданчик для вирішення проблем міжнародного права та окупації, – це якісь нові, ніким не схвалені принципи. Якщо ми хочемо оживити ООН, давайте згадаємо, що тут немає обраних, яких не можна ображати. ООН – це всі ми, це 193 країни", — каже Президент Зеленський.

Також він додав, що формат Кримської платформи завжди буде відкритий і для РФ і запросив усі країни для спільної декларації учасників Кримської платформи та  засудження окупації, силової зміни кордонів у світі.

Президент продовжив і сказав, що у світі більше ніхто не почувається в безпеці. І не може заховатися за міжнародним правом, як за кам'яною стіною.

"На жаль, відповідь Москви ми знаємо. На початку вересня цього року у Криму був незаконно затриманий перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелялов. РФ звинувачує цього політолога, видатного журналіста, телеведучого, викладача права та історії у спробі підірвати ділянку газопроводу. Ось вам ціна свободи, ось вам ціна боротьби за свої права, за права людини", — сказав Президент.

Про вибори до Держдуми РФ та Донбас

"Видача сотням тисяч українців на окупованій території України сотень тисяч паспортів іншої держави. Що це, як не доказ міжнародного злочину? Що це, як не доказ безкарності й неповаги до міжнародного права? Більш того, РФ сама про це офіційно заявляє. І змушує громадян України брати участь у виборах до російського парламенту. Що це, як не доказ того, що оживляти ООН пізно? І якщо ООН на це дієво, потужно не відреагує...", — зробив паузу Зеленський та продовжив:Та я вірю, що ні. І ООН має підтримувати тих, хто хоче змінити світ на краще. Сьогодні Україна виступає з низкою ініціатив, платформ і самітів. Візьмемо лише одну – Кримську платформу. Вона має працювати під егідою ООН. Якщо в кожного народу буде такий дієвий майданчик, схвалений ООН, який буде вирішувати проблеми і працювати 24/7, – ось це значить оживити ООН. Бо це – оживити віру в ООН серед простих людей.

Підсумок і заклик

Президент заявив, що критика ООН дійсно звучить у цих стінах часто. Але на противагу пригадав кращі часи в історії Організації. Про те, як у 1981 році мільярд людей отримали доступ до питної води. Про те, як людям пояснили, що у них є права. Про те, як забезпечили їжею понад 90 млн людей з 83 країн. Також додав, що під егідою ООН були створені ЮНІСЕФ та ЮНЕСКО.

"Що скажете, ваші високоповажності, вельмишановні лідери держав та урядів? Давайте покажемо, що ми рішуче налаштовані докласти всіх зусиль, щоб посилити нашу взаємодію?! Покажемо.І просто зробимо. Навіть без резолюцій, декларацій, узгоджень позицій. А просто зробимо. Як люди. Як нації. Як об’єднані нації! Які зробили свій вибір. Або їхні вчинки будуть наповнені змістом, або ці крісла будуть порожніми. Ось вам ціна цього вибору! Дякую", - підсумував Президент.

У Держдепі США таку промову назвали "зворушливою".

Нагадаємо, зараз Президент України з офіційним візитом перебуває у США. Тут він має поспілкуватися із польським президентом Анджеєм Дудою, президенткою Молдови Майєю Санду та прем’єром Грузії Іраклієм Гарібашвілі.

Новини

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності