Закон про корінні народи України: тлумачення

Закон про корінні народи України: тлумачення

21 липня Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який закріплює статус кримськотатарського народу.

У ініційованому президентом законопроєкті 5506, ухваленому Радою ще 1 липня, корінними народами України визнаються кримські татари, караїми та кримчаки.

«Кримські татари, кримчаки та караїми це один народ, який відрізняється релігією. Культура, мова, побут у нас спільний. Кримські татари ще за ханства приймали іслам, а караїми і кримчаки лишилися на тій релігії, яку сповідували раніше – іудаїзм», – пояснює нам голова спілки кримських татар у Львові Ернест Абкелямов.

У тексті документу йдеться, що «корінний народ України – автохтонна етнічна спільнота, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої мови і культури, має традиційні, соціальні, культурні або представницькі органи, самоусвідомлює себе корінним народом України».

Відтепер кримські татари зможуть реалізувати чимало ініціатив, зокрема у Львові.

«Львів – це патріотичне проукраїнське місто. Історія львів’ян, галичан дещо схожа з нашою. Ми ментально близькі», – зізнається Ернест.

Відповідно до тексту законопроєкту, корінні народи мають право на самовизначення, на рівний правовий захист, на власну національну символіку і порядок її застосування з дотриманням законів України, а також право передавати майбутнім поколінням свою історію, мови, традиції, писемність і літературу.

Корінні народи можуть створювати власні навчальні заклади, навчатися рідною для них мовою. Також вони мають право створювати свої ЗМІ і отримувати фінансування своїх представницьких органів з державного бюджету.

«Це перший за 30 років суттєвий юридичний крок в бік вирішення питання кримських татар та їхньої історії. Цей законопроєкт говорить, що ми є корінними народами України. Це дає потужніші інструменти на майбутнє в контексті боротьби за Крим, який є частиною України. Також це перешкода для окупанта юридично зафіксувати Крим своєю територією. Це маленька перемога, нас визнали і весь світ буде знати, що ми корінні», – зазначає Абкелямов.

Нагадаємо, що 18 червня Львів вшановував 77-му річницю депортації кримських татар з Криму.

 

Політика

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності