Ноутбуки для вчителів: шахраї планували заробити 300 мільйонів гривень

Ноутбуки для вчителів: шахраї  планували заробити 300 мільйонів гривень

І це не перша корупційна схема, яку запідозрили у цьому проєкті.

30% відкату - і тендер ваш - за такою схемою намагалися провести аферу злочинці, яких викрили працівники СБУ.

Шахраї зверталися до ІТ-компаній країни та пропонували їм "допомогу" у тендерних закупівлях під час державної програми "Ноутбук – кожному вчителю". Зловмисники називали себе "представниками уряду", просили 30% відкату, а натомість обіцяли організувати перемогу компанії у тендері. Якщо б їм це вдалося, то сума афери становила б 300 мільйонів гривень, адже йшлось про 60 тисяч ноутбуків.

Проте під час таких перемовин фахівці кіберполіції зупинили аферу.

"Ми запідозрили корупційну змову з ноутбуками для вчителів на 300 млн гривень. Усі тендери направлені на перевірку документів. Експертиза буде проведена протягом тижня. Водночас тендери залишаються активними. Сьогодні провели спільний брифінг з Служба безпеки України та Міністерство освіти і науки України", - розповів міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

Відомо також, що правоохоронці розповіли про шахраїв безпосередньо фірмам, до яких ті зверталися. І попередили їх не брати участі у "змові".

Афера не перша

На шкільних ноутбуках намагаються нажитися вже не вперше. Михайло Федоров повідомив також про ситуацію, коли тендер був написаний від конкретного постачальника.

"Ми вже викрили зловживання субвенцією: знайшли і скасували тендери, які були написані під конкретного постачальника. Завдяки цьому зберегли 8 мільйонів гривень державі", - сказав Федоров.

Він також розповів про те, що працює спеціальний дашборд - інформаційну панель - де кожен українець зможе перевірити, як проводяться тендери на купівлю ноутбуків. Переглядати цю інформацію можна за посиланням.

Що на Львівщині

У Львівській області ситуація із купівлею ноутбуків для вчителів поки що у процесі. Зараз у департаменті освіти очікують на відповіді від громад, адже ця програма діє у вигляді співфінансування.

"Закупівля ноутбуків передбачає співфінансування з територій, гірські райони мусять профінансувати 5-10%, багаті громади, такі як Львів, мають внести 30% вартості. Власне зараз чекаємо відповіді від громад, яку суму вони готові скерувати на співфінансування. Від цього залежить, скільки комп'ютерів закуплять", - розповіла Lviv.Media речниця департаменту освіти та науки Львівської облдержадміністрації Ірина Кунцік.

Водночас свої потреби у техніці громади вже задекларували. Загалом школи області потребують ноутбуків на понад 80 мільйонів гривень. Принаймні така сума фігурує у тендері, який департамент освіти вже оголосив.

А тим часом на сайті Міністерства цифрової трансформації відображається інформація про те, скільки ноутбуків та для скількох шкіл планують закупити у кожній області.

 

Додамо, "Ноутбук – кожному вчителю" -  це програма державної субвенції, у межах якої виділять майже мільярд гривень на комп'ютери для вчителів. У Міносвіти пояснюють, що розуміння такої потреби виникло тоді, коли через пандемію почалось дистанційне навчання. Без якісної техніки, вважають у міністерстві, неможливо відповідно проводити заняття.

Більше про цей проєкт і умови розподілу комп'ютерів Lviv.Media розповідало тут.

Освіта

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності