Скнилівська трагедія: що сталося 19 років тому

Скнилівська трагедія: що сталося 19 років тому

Подивитися шоу зібралося 10 тисяч людей

27 липня 2002 року сталася  найбільша за кількістю загиблих катастрофа в історії авіашоу у світі. Того дня на Скнилівському аеродромі Львова святкували 60-річчя 14-го авіаційного корпусу Повітряних сил України. Сьогодні — 19 роковини від дня трагедії. 

Що сталось

Винищувач Су-27УБ виконував фігуру вищого пілотажу - “переворот Імельмана”. На завершальному етапі фігури він впав у натовп людей. Внаслідок катастрофи загинули 77 осіб, у тому числі 28 дітей, ще близько 250 людей постраждали.Організатори планували для цього заходу залучити винищувач МіГ-29УБ. Однак через погодні умови той не зміг вилетіти з Івано-Франківська. Замість нього підняли Су-27УБ зі складу 9-го винищувального авіаполку.О 12:52 винищувач, завершував “переворот Імельмана”. У спробі вийти з віражу вгору став швидко втрачати висоту. Літак спочатку зачепив дерево, потім крилом – землю, кілька разів перекинувся і влетів у натовп, після чого вибухнув і загорівся.СУ-27УБ керували 2 пілоти, які катапультувалися після контакту із землею. Обидва не постраждали, зазнали незначних пошкоджень. 

Процес розслідування

За кілька годин після трагедії прибули перші особи держави, у тому числі тодішнього українського президента Леоніда Кучму. Справу взяла під контроль Генеральна прокуратура та комісія Міноборони України.Після завершення слідства, 6 вересня 2002 року, оприлюднили результати комісії Міноборони. Офіційною версією трагедії назвали "відхилення екіпажу від польотного завдання і помилка в пілотуванні Су-27УБ". П'ятьох людей заарештували.

Володимира Топонара, командир Су-27УБ, засудили до 14 років позбавлення волі. Він вийшов на свободу через 11 років.

Після свого звільнення Топонар розповідав, що під час виконання останнього трюку літак став некерованим. Суддя сказав, що пілот не мав належного досвіду, щоб виконати елемент. Хоча насправді Топонар робив його десятки разів.Юрій Єгоров, другий пілот Су-27УБ, був засуджений до восьми років позбавлення волі. Вийшов на свободу через 2,5 роки.Пілоти не визнавали своєї провини та говорили, що їхні польотні карти суттєво відрізнялися від місцевості, де мали бути проведені маневри. Вказали також, що на шоу виконували маневри на літаку, на якому заздалегідь не тренувалися.У день трагедії міністр оборони України Володимир Шкідченко подав у відставку, але Леонід Кучма її не прийняв.  Однак з посад зняли головнокомандувача ВПС генерал-полковника Віктора Стрельникова і командувача 14-го авіаційного корпусу Сергія Онищенка. Головнокомандувача та генерал-полковника притягнули до відповідальності, але виправдали.Тоді ж ув’язнили командувача 14-го авіаційного корпусу  Анатолія Третьякова, помічника керівника польотів Юрія Яцюка та начальника служби безпеки польотів 14-го авіакорпусу Анатолія Лукіних. Додамо, у 2019 році поблизу Львова трапилась ще одна авіатроща. Тоді у Сокільниках впав вантажний літак АН-12. Він летів з Іспанії до Туреччини. Загинули п'ятеро членів екіпажу, трьох вдалося врятувати.

Новини

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності