У Бродах обвалилися фрагменти склепіння і даху синагоги XVIІІ століття

Фото: «Україна Інкогніта»

Культова споруда є пам’яткою архітектури національного значення

У Бродах обвалилися фрагменти склепіння і даху синагоги кінця XVI століття. Про це у вівторок, 5 грудня, виданню «Україна Інкогніта» повідомив операційний директор Об’єднаної єврейської общини України (ОЄОУ) Віталій Камозін. З його слів, це сталося 3 грудня. Аварійні склепіння та дах не витримали ваги снігу.

Це вже третій обвал, що стався на цій пам’ятці архітектури загальнонаціонального значення за останні роки. У березні 2021 року дах синагоги завалився вперше. За два роки, – у липні 2023 дах впав вдруге. Тепер — третій випадок.

«Синагога в Бродах – одна з декількох синагог оборонного типу, що ще залишилися в Україні, – каже Віталій Камозін. – Прикро, що ми можемо втратити таку важливу 300-річну реліквію, пов’язану з  життям єврейської громади в Галичині, яка була знищена нацистами під час Голокосту. Ми закликаємо Міністерство культури України до дій щодо негайної консервації об'єкта. Адже не виключено, що незабаром можуть впасти вже й стіни!».

Велика бродівська синагога зведена у XVIII столітті. Нині перебуває в аварійному стані. Синагога має статус пам’ятки архітектури національного значення під охоронним № 403. За нею доглядає лише місцевий мешканець українець Володимир Ковальчук, який самотужки розчистив будівлю і вивіз декілька вантажівок сміття.

Перші згадки про дерев’яну синагогу в Бродах належать до кінця XVI ст. Через часті пожежі заможна єврейська громада міста вирішила збудувати муровану синагогу. Кам’яна синагога збудована на місці дерев’яної, яка згоріла. 1742 року розпочато будівництво. Про це свідчить напис на східній стороні аттика, також про це йдеться в описі синагог Золочівського округу від 1826 року. Наріжний камінь під «Велику» синагогу заклав Іцхак Горовіц, син Якова Горовіца з Болехова, а кошти на її спорудження дав Яков Іцкович, син Іцхака Круківера. Реставрована 1777 року. З історією Великої Бродівської синагоги пов’язано чимало легенд та переказів (про засновника хасидизму Баала Шем Това, єврейського чудотворця та рабина Шуліма та інших). У травні 1859 року синагога постраждала під час великої пожежі, яка знищила більшу частину Бродів.

На початку XX століття проводились ремонтні роботи, про що свідчить напис з північного боку західної прибудови споруди, датований 1903 роком. Значних пошкоджень синагога зазнала під час другої світової війни: були втрачені південна та північна прибудови. У середині 1960-х років проведено ремонт споруди та у приміщенні синагоги облаштували склад. Через постійне протікання даху будівлею припинили користуватися, і вона стала пусткою, що згодом призвело до швидкої руйнації. 1991 року міська рада очолювана Дмитром Чоботом намагалася провести реставрацію споруди з метою пристосування її для картинної галереї. Однак, через складну економічну ситуацію, задум не був втілений. Тепер пам’ятка перебуває в аварійному стані.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності