Коли святкувати Різдво: позиція історика

Коли святкувати Різдво: позиція історика

В Україні більшість людей святкує Різдво 7 січня

З наближенням Різдва в Україні щороку виникає питання про те, коли ж його святкувати — 25 грудня чи 7 січня. Своєю позицією про це з Lviv.Media поділився Василь Кметь, історик-медієвіст та директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Він каже, що Різдво, як християнське свято церковного календаря, відзначають 25 грудня.  І питання полягає лише у тому, що за різними календарями виникає певна розбіжність у датах.

"Якщо порівнювати календарі, варто сказати, що ми маємо велику історичну традицію і різне розуміння календарних систем. Юліанська реформа календаря, що відбулася у І столітті до н.е заклала підвалини до сучасної системи літочислення. Натомість розбіжність юліанського календаря з астрономічним призвела до певного зміщення дат", — пояснює Василь Кметь.

У суспільстві часто розділяють Різдво на католицьке та православне. Експерт же каже, що так робити не зовсім коректно, адже два Різдва не існує. У 1923 році ініціювали реалізацію, так званої, новоюліанської реформи календаря, який є більш точним від григоріанського. Тож частина тих церков, що прийняли оновлений календарний цикл, дали можливість православним святкувати Різдво 25 грудня. Розділяти свято на католицьке чи православне некоректно, попри те, що це елемент традиційного сприйняття, зокрема в Україні.

Хто має переносити дату святкування Різдва

"Я думаю, що передусім церква мала б узгодити календарний цикл. Однак цьому рішенню має передувати просвітницька робота. Парадокс, але усі дискусії про дату святкування побудовані на елементарному незнанні речей", — розповідає історик.

Насправді ж, каже Василь Кметь, перенести дату не проблема, та тут постає питання суспільного розуміння та визнання дати святкування. Упродовж тривалого часу відзначення за юліанським календарем та збереження паралельного святкування було засобом збереження національної релігійної ідентичності.

Чи перенесуть дату святкування Різдва, якщо більшість людей готові до цього? Експерт каже, що таке цілком можливо, однак він розуміє обережність людей до змін. У ХХ столітті у Європі вже були певні кроки до зміни дати святкування.

"Мені здається, що для ідентичності православної церкви України перенесення дати не мало б величезних наслідків, але це б стримувало адептів московського православ'я", — підсумував експерт.

Повне відео про те, коли святкувати Різдво дивіться на Lviv.Media

Відео

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності