Блекауту не буде

Блекауту не буде

Ви прокидаєтесь зранку, гортаєте стрічку новин, готуєте запашну каву, сідаєте у метро і їдете на роботу. Що об’єднує всі ці події? На вулиці остання декада листопада, а в наших домівках є електроенергія. Цілодобово і без графіків відключень.

Хоча керівниця об'єднаного пресцентру Оперативного командування «Південь» Наталія Гуменюк заявила, що росіяни накопичили вже понад 800 ракет для енергетичного терору України.

Чому в масованих обстрілах затяжна пауза? До чого готується ворог і до чого треба бути готовим нам?

Минулорічний досвід

Станом на жовтень-листопад 2022 року вже налічувалося 5 масових ракетних обстрілів України: 10, 22 та 31 жовтня і відповідно – 15 та 23 листопада. Всього було випущено 335 ракет різної модифікації.

Через обстріли 23 листопада вперше в історії одночасно зупинилися всі діючі АЕС. Без світла залишились понад 9 мільйонів споживачів в Україні та сусідній Молдові. Аварійна ситуація була настільки масштабною та системною, що тільки завдяки титанічним зусиллям енергетиків вдалося «підняти» атомні станції та уникнути техногенної ядерної катастрофи.

В країні почали діяти жорсткі графіки відключень. Темні вулиці цілих мікрорайонів стали нормою. Ціни на резервні джерела живлення злетіли до небес. І тільки розмірений гул генераторів порушував суцільну темряву.

Цьогоріч все по-іншому. З ранкових звітів Генштабу зникли повідомлення про застосування ворогом ракет великої дальності типу «Калібр», Х-101 чи Х-555. Поодинокі групи «Шахедів» вперто і методично намагаються уразити об’єкти інфраструктури в районі Старокостянтинова, що на Хмельниччині.  Масштабні повітряні тривоги оголошуються хіба при зльоті «МІҐів».

Все це різко контрастує з тогорічною осінню. Які сценарії можна розглядати цьогоріч?

Нічого не повториться

Повний блекаут — найменш вірогідний сценарій, який має право на життя. РФ зрозуміла безперспективність завдавання масованих ударів для досягнення своїх цілей. Також відмова від ракетного терору має працювати як підштовхування до переговорів. Це меседж для Заходу про недоцільність посилення ППО, яка коштує мільярди доларів. «С Россией можно жить дружно» - сигналізує Кремль любителям «русского мира».

Також нам не до кінця відомий остаточний вплив західних санкцій на ситуацію в Росії. Цілком можливо, що обмеження постачання західної електроніки через треті країни не дозволяє РФ виготовляти ту кількість ракет щодня, про яку заявляють медіа.

Точкові удари крилатими ракетами можливі, але вони не набудуть такої масовості. Для нас це є очевидним плюсом — є надія, що енергосистема однозначно вистоїть, а ми пройдемо зиму без темних вечорів.

Класика

Щопонеділка зранку над країною летітимуть 60 – 70 крилатих ракет та декілька груп «Шахедів». 70-80% з них збиватимуть, решта створить локальні аварії в енергосистемі. Цілком можливе відновлення графіків почергової подачі електроенергії.

До речі, чому переважно обстріли були з неділі на понеділок? Бо розпочинався робочий тиждень і значно зростало навантаження на енергомережу після вихідних. В принципі це те, що ми вже бачили торік.

Проблемним місцем залишається Одеса, енергооб'єкти якої знаходяться в зоні ураження надзвуковими «Оніксами». Тривала відсутність електроенергії підігріватиме незадоволення центральною владою. Вимога «віддати світло з Києва на Одесу» знову стане актуальною.

Концентрація

Обирається найхолодніший період згідно з прогнозом і протягом 7-10 діб прилітає весь накопичений запас. Це найгірший з можливих варіантів. Бо в такому разі потрапляння точно будуть.

Важливо пам’ятати чітку залежність: зниження середньодобової температури на один градус дає зростання енергоспоживання на 4%. Але за нас глобальне потепління, тепла течія Ель-Ніньйо та посилена ППО. Проти – крихкість енергосистеми, яка зазнала значних пошкоджень.

Суттєвим недоліком такого варіанту розвитку подій буде точність влучань. Між минулорічними обстрілами був часовий проміжок в один тиждень не тому, що ворог такий благородний і давав час хоч на якесь відновлення. Тиждень перерви — це програмування ракет на нові об’єкти, консультація з тамтешніми енергетиками і збір інформації. Після кожного масштабного обстрілу сотні колабораціоністів з телефонами в руках намагалися сфотографувати наслідки ударів та передати кураторам в Москву.

Щоденні удари можливі тільки по банку статичних цілей без оперативної дорозвідки. А криворукість тамтешньої Wunderwaffe помножена на «унікальну» точність несподівано може дати протилежний ефект від очікуваного.

Щось інше

Росія розширює локацію ударів на інші суміжні сфери в енергетиці. З мінусів такого розвитку подій – маємо аварії локального рівня там, де ще немає досвіду в ліквідації. Плюсом буде розмивання ефекту від очікуваних прильотів: і там, і там, і там сумарно дасть майже нічого.

Нещодавно наші медіа іронічно відреагували на слова секретаря Ради національної безпеки і оборони Олексія Данілова про великі успіхи на Кримському напрямку. А дарма.

Прекрасна робота флоту дронів та франко-британських авіаційних крилатих ракет Storm Shadow/SCALP зі знищення «скрєпного» Чорноморського флоту дала можливість загнати основні ракетоносії в порт Новоросійська. А це зменшення можливого радіусу обстрілів та збільшення часу реагування нашої ППО.

Небезпеку становлять підводні носії крилатих ракет, але їх сумарний залп в рази менший всіх надводних кораблів.

Маємо чим відповісти

Минулого року масовані обстріли розпочалися на фоні дефіциту радянських ракет до засобів ППО та легкого психологічного шоку.

Зараз Україна має ешелоновану багаторівневу систему ППО для захисту від різних загроз з повітря. NASAMS, IRIS-T, SLM, Patriot та SAMP-T. Велика кількість мобільних вогневих груп. Нашим арсеналом стримування є можливість застосування по території Росії великої кількості ударних дронів.

Енергосистема нехай і не повністю, але відремонтована. Встановлені фізичні бар’єри (габіони) для унеможливлення пошкодження усіх трансформаторів при аварії на об’єкті. Частина важливих трансформаторів схована під землю.

РФ знову нас здивує і зможе потратити дорогоцінний запас ракет ще безглуздіше, ніж ми собі прогнозуємо.

Минулий рік став екзистенційним викликом для енергетики. Кровожерливий ворог спробує занурити нас у пітьму знову. Але цього разу зима не прийшла зненацька.

Автор – Юрій Мариняк, IQ-аналітика.

Підготовано спеціально для LVIV.MEDIA

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності