Віряни Московського патріархату проти переходу храму до ПЦУ
У Львові Георгіївський кафедральний собор УПЦ Московського патріархату став частиною Православної Церкви України. Відповідне рішення ухвалили під час зборів у середу, 5 квітня.
LVIV.MEDIA зібрав головну інформацію.
Вранці середи до Георгіївського кафедрального собору прийшла група людей, які мали намір провести зібрання щодо ухвалення рішення про перехід храму. У той час, коли тривала служба Божа, парафіяни, згідно з процедурою, вирішили, що собор переходить до ПЦУ. Відповідне рішення ухвалено переважною більшістю присутніх.
Хто керував собором
Георгіївський кафедральний собор належав Українській православній Церкві московського патріархату. У храмі служить єпископ Дрогобицький Іаков (Сергій Галандзовський). Він був присутній під час переходу, але на цей факт він ніяк не відреагував, а просто продовжив службу.
- Дата публікації
Іаков був кліриком у Київській єпархії до свого призначення Синодом УПЦ єпископом після обшуків у листопаді минулого року, в тому числі, у Львівській області.
Обшуки храму
14 грудня 2022 року Служба безпеки України провела обшуки в п’ятьох храмах Московського патріархату у Львові та області. Працівники спецслужби навідались до Свято-Георгіївського кафедрального собору УПЦ Московського патріархату, який розташований на вулиці Тараса Бобанича «Хаммера».
Під час обшуків СБУ виявили:
- фото документу щодо сприяння мобілізації російських громадян — «об обеспечении взаимодействия с военными комиссариатами РФ»;
- скрін переписки зі звинуваченням натівців у війні в Україні;
- паспорт громадянина України, який фізично вже кілька років не перебуває на території єпархії (його доля невідома) і його розписки щодо повернення боргових зобов’язань.
Крім цього, ZAXID.NET повідомляв, що у бухгалтерському приміщенні Львівської єпархії знайшли машинку, яка рахує гроші. Тоді в єпархії УПЦ МП заперечували та спростували результати обшуків.
Перехід храму до ПЦУ — у ЛОДА перевіряють документи
Львівська громада налаштована на передання Георгіївського кафедрального собору Православній церкві України.
Заступник голови Львівської обласної ради Юрій Холод у коментарі сайту LVIV.MEDIA заявив, що наразі Департамент з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА перевіряє документи і процедурні речі.
За його словами, створюється комісія з опису майна, щоб не було жодних суперечок, щоб правильно юристи супроводжували цю процедуру.
- Дата публікації
«Можу тільки всіх привітати напередодні свят, що ми впевнено йдемо проти московитів і московської хунти, яка намагається нас захопити. На Службі ми бачили, що там не відбувається Служба, а якесь зібрання секти», — резюмував заступник голови обласної ради.
Холод запросив парафіян на Вербну та Пасхальну неділі до Храму та висловив сподівання, що Служба Божа вже буде правитись українською мовою.
Реакція захисників Московського патріархату
Віряни Московського патріархату проти переходу храму до ПЦУ і вважають, що людей, які мітингують проти МП «нагнали до церкви у робочий день».
«Я поважно ставлюся до інших релігій. Я була на греко-католицькій службі. Мені цікаво. Я нікому не ходжу і не розказую — знаєте ваша віра неправильна. Це не російська церква — тут українці ходять. У конституції написано, що є право на вільне віросповідання. Чому в мене забирають це право?», — кричала парафіянка Московського патріархату.
Жінка заявила, що не розуміє, «що конкретно ця церква [УПЦ МП — ред.] зробила поганого?»
Ще одна вірянка сказала, що церква Московського патріархату створена Господом і його апостолами.
За її словами, в Україні провокували початок повномасштабної війни 24 лютого 2022 року. Жінка переконана, що саме політики насаджували ненависть між сходом і заходом України.
«Провокували. Провокували такі, як свободівці, як Фаріон. Провокували, щоб схід був проти заходу, а захід проти сходу. Хіба це не провокація? Провокація. Фаріон казала: „Маша не наша“. Для чого це? Щоб схід ненавидів наших? Вона розповідала, що її доньці в Києві відповіли російською: „Мы вас не понимаем“. Хіба це не провокація, щоб захід ненавидів схід? Це провокація. Є такі», — говорить вона.
Яка ситуація із Московським патріархатом в інших регіонах України
Києво-печерська лавра
29 березня заповідник «Києво-Печерської Лаври» розірвав договір з представниками УПЦ МП. Відтак, священнослужителі повинні були залишити територію лаври. Зазначимо, що отці Московського патріархату пішли не з пустими руками. Вони винесли все майно, яке було в лаврі, та навіть ікони.
Почаївська Свято-Успенська Лавра у Тернополі
28 березня під час засідання Священного Синоду Української Православної Церкви було прийнято рішення про перехід храму до ПЦУ. Також синод утворив організацію «Почаївська Свято-Успенська Лавра Тернопільської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України)».
Церква Різдва Христового в Івано-Франківську
28 березня в парафіяни Православної церкви України прийшли у храм на вулиці Довженка, щоб відправити службу. Однак, їм завадили віряни Української православної церкви Московського патріархату.
Ввечері цього ж дня мер міста повідомив, що в церкві таки відбулася служба прихильників ПЦУ. Він зазначив, що в області немає жодного храму Московського патріархату.
Храми Московського патріархату на Хмельниччині
Через побиття священником РПЦ МП військового хмельничани вийшли мітинг проти Московського патріархату. Відтак 4 квітня депутати Хмельницької міської ради припинили право користуватись 13-ма земельними ділянками РПЦ МП.
Згодом Хмельницька обласна рада ухвалила рішення, згідно з яким забороняється діяльність УПЦ Московського патріархату на території області. За відповідне рішення чиновники проголосували одноголосно.
Нагадаємо, у Львові отець УПЦ МП зізнався, що молився за главу російської православної церкви патріарха Кіріла. Це російський священник робив протягом 8 років війни з Росією та 4 місяців вже після повномасштабного вторгнення в Україну.