Василя Лозинського підозрюють у розкраданні бюджетних коштів
21 січня Національне антикорупційне бюро затримало заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України, експосадовця ЛОДА Василя Лозинського за підозрою у розкраданні бюджетних коштів.
LVIV.MEDIA розібралося, у якій злочинній схемі брав участь посадовець та хто допомагав йому у незаконній діяльності.
Хто такий Василь Лозинський
36-річний Василь Лозинський уродженець м. Мостиська Львівської області. З 2011 до 2016 років працював на низці посад у Львівській обласній державній адміністрації, зокрема у департаменті економічного розвитку.
У 2019 році Лозинський обійняв посаду першого заступника голови Львівської ОДА, а з 26 грудня 2019 року до 5 лютого 2020 року виконував обов’язки голови ЛОДА.
У лютому 2020-го Лозинський обійняв посаду першого заступника міністра розвитку громад та територій України. Зокрема, після відставки тодішнього міністра Олексія Чернишова, з 4 листопада 2022 року виконував обов’язки міністра розвитку громад та територій України.
Після об’єднання Мінрегіону та Мінінфраструктури з 9 грудня 2022-го обійняв посаду першого заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України. 22 січня Кабмін звільнив Василя Лозинського з посади заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України через гучну корупційну справу.
Що відомо про скандал
Василя Лозинського затримали 21 січня працівники Національного антикорупційного бюро України. Заступника міністра викрили на отриманні 400 тис. дол. США неправомірної вигоди, його підозрюють у розкраданні бюджетних коштів.
Зокрема, влітку 2022 року Міністерство розвитку громад та територій України виділило для Державного інституту «УкрНДІводоканал» 1,4 млрд грн на придбання обладнання для ліквідації надзвичайних ситуацій та їх наслідків, спричинених повномасштабною війною.
За інформацією слідства, користуючись своїм службовим становищем, Лозинський вимагав хабар за сприяння в укладанні договорів на закупівлі обладнання з наперед визначеними підприємствами та за завищеними цінами. Власне, обладнання повинне було закуповуватись за завищеною на 25-30% ціною.
- Дата публікації
У розпорядження LVIV.MEDIA потрапило повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення. Згідно з документом, організував незаконну схему один із підприємців, з компаніями якого повинні були укласти угоди — Сергій Кривий. Саме він мав дати Василю Лозинському хабар розміром 7-10% від суми укладених у майбутньому договорів про закупівлю між ДІ «УкрНДІводоканал» (НДІ) та підприємствами.
За інформацією ЗМІ, Кривий є ексменеджером українського олігарха Олександра Курченка, був начальником департаменту світлих нафтопродуктів групи компаній СЄПЕК. Після втечі Курченка, співпрацював з олігархом Ігорем Коломойським.
До незаконного угруповання також входили Михайло Лукашик та Олександр Крошка. Вони мали підготувати угоди, а після отримання коштів перевести їх у долари та передати Лозинському хабар.
Так, Крошка залучив до участі у схемі підконтрольне йому ТОВ «ЕПГ». Тим часом Сергій Кривий залучив для видимості конкуренції ТОВ «Торговий дім "Будшляхмаш”», ТОВ «М.Б.» та ТОВ «Техно Трейн», власником якого є Сергій Кривий. Далі, використовуючи своє службове становище, Василь Лозинський повідомив службовим особам ДІ «УкрНДІводоканал» перелік товариств, з якими потрібно укласти договори.
У листопаді 2022 року НДІ уклав договір з ТОВ «ЕПГ» на придбання пересувних котелень на загальну суму 797 млн грн. Загалом компанії встигли перерахувати 261,7 млн грн, з яких 32,1 млн грн — розрахунок за поставлені котельні, решта суми — авансовий платіж.
За даними слідства, 16 січня Лозинський зустрівся з організатором схеми — Сергієм Кривим, де вони обговорили передачу неправомірної вигоди у розмірі 400 тис. доларів. Для конспірації Василь Лозинський попросив Кривого переслати кошти у Львів. Отримати хабар повинна була довірена особа Лозинського. Зокрема, під час зустрічі організатора схеми з Лозинським останній написав на папері номер телефону та ім’я Роман.
Хто допомагав Василю Лозинському у Львові
Як стало відомо LVIV.MEDIA із судового засідання та з підозри НАБУ, кошти у Львові отримав підприємець Роман Кітнер.
Роман Кітнер — особа не дуже публічна, і про нього дуже мало інформації у відкритому доступі. За інформацією LVIV.MEDIA з власних джерел, Роман Кітнер та Василь Лозинський знайомі та дружать протягом тривалого часу.
«Кітнер ніякого серйозного бізнесу не мав, але завжди крутився там, де гроші», — розповіли співрозмовники LVIV.MEDIA.
Зазначимо, згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, Роман Кітнер є одним із засновників туристичної компанії ПП «Комфорт Тур Груп», співзасновником та керівником Львівської обласної організації Всеукраїнського об’єднання «Громада» та співзасновником ТОВ «Обрій ЛТД».
Власне, за інформацією ЗМІ, у 2020 році під час епідемії коронавірусу ТОВ «Обрій ЛТД» постачала деяким медзакладам Львова захисні костюми. Тоді увагу журналістів привернуло те, що в інтернет-магазинах згадок про ці костюми не було та знайти їх не вдалося. Тоді керівництво медзакладів та Роман Кітнер відмовилося розмовляти з журналістами.
Як стало відомо LVIV.MEDIA з власних джерел, Кітнер близько знайомий з Тарасом Курчиком — заслуженим артистом України та заступником генерального директора у Львівській національній опері. Про це свідчать і низка фотографій разом. За даними LVIV.MEDIA, у свій час Роман Кітнер був менеджером та адміністратором співака. LVIV.MEDIA зв’язалося з Курчиком, втім, на запитання «Чи знайомі ви з Романом Кітнером?» той повідомив, що «не розуміє, про кого йде мова».
Також, згідно з інформацією сайту chesno.org, Кітнер є членом політичної партії «Всеукраїнське об’єднання „Громада“». Проживає Роман у с. Раневичі Дрогобицького району. У 2006-му балотувався до ВРУ від «Блоку Лазаренка», а у 2012 році — від політичної партії «Всеукраїнське об’єднання „Громада“».
Роману Кітнеру передали гроші у розмірі 400 тис. доларів 21 січня на заправці «WOG», що на вул. Чорновола, 10. Отримані гроші Роман перевіз власним автомобілем у квартиру на вул. Героїв УПА.
За цією адресою, як розповів під час засідання прокурор САП Олександр Омельченко, отримала та розміщувала у квартирі кошти співмешканка Романа Кітнера — Слотило. За нашими даними, людиною з таким прізвищем є Марта Слотило — депутат Дрогобицької міської ради VIII скликання, безпартійна, фракція «Слуга Народу». Також Слотило є членом постійної комісії ради з питань регулювання земельних відносин. Депутатка активно займається волонтерською діяльністю. Зокрема, вона є співзасновницею благодійної організації «Благодійний фонд Слотило Марти Ігорівни».
Журналіст LVIV.MEDIA зателефонував до Марти Слотило, втім, почувши, що питання стосуються Василя Лозинського і справи, у якій вона фігурує, депутатка відповіла, що не дає коментарі, і кинула трубку.
- Дата публікації
У судовому засіданні ВАКС також зазначили, що особа, яка отримувала кошти та зберігала їх за місцем проживання (найімовірніше, йдеться саме про Романа Кітнера), намагалася втекти, однак її затримали. Це дало підстави прокурору вважати, що Лозинський теж може втекти після вчиненого злочину.
Зважаючи на всі ці факти, 24 січня, слідчий суддя ВАКС призначив ексзаступнику міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Василю Лозинському цілодобовий домашній арешт до 22 березня 2023 року. Лозинський повинен прибувати на виклики до слідчого і на суд, утриматися від спілкування з іншими підозрюваними та свідками щодо обставин кримінального провадження, здати закордонні паспорти та носити електронний браслет.
Також 24 січня слідчий суддя ВАКС взяв під варту до 24 березня 2023 року організатора незаконної схеми Сергія Кривого з можливістю внесення застави у розмірі 100 мільйонів гривень. Термін тримання під вартою Кривого — до 24 березня 2023 року.
Того самого дня, 24 січня, слідчий суддя ВАКС призначив запобіжний захід і Роману Кітнеру — тримання під вартою з можливістю внесення застави у розмірі 805,2 тис. гривень.