Ринок землі: як продають землю на Львівщині

Ринок землі: як продають землю на Львівщині

Протягом найближчих 10 років в Україні прогнозують зростання вартості землі на 40-50%. 

Ринок землі в Україні працює вже майже три місяці. 1 липня набув чинності закон, що скасував мораторій на продаж сільгоспземлі. У департаменті агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації розповіли, скільки та які землі в області вже продали.

"Станом на 17 вересня на Львівщині було продано 400 га землі. Це низький показник. З них лише 87 га — колишні підмораторні землі — паї. Люди не поспішають продавати землі", — зазначає Тетяна Гетьман, директорка департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації.

Таку низьку активність аграріїв на ринку пояснює фермер Олег Бачинський, засновник виробничого кооперативу «Як бджола»:

"Наразі сезон збору врожаю, і їм трохи не до того. Але вони вже дивляться, прицінюються до цікавих пропозицій, дізнаються, які документи їм треба підготувати. Зимою робитимуть перші кроки для купівлі землі. Раніше фермери побоювалися, а зараз бачать реальні перспективи".

Додамо, що земельний банк Львівщини — більше 2 мільйонів га землі, з якої 1 млн 200 га — землі сільськогосподарського призначення. Рілля, на якій вирощують сільськогосподарську продукцію — це 700 га.

Зараз в області сільськогосподарську діяльність здійснює  близько тисячі суб’єктів господарювання, більше 700 — фермерські господарства та 280 особистих селянських господарств.

Ситуація на ринку Львівщини

Зараз спостерігається позитивна динаміка кількості земельних ділянок, які виставляються на онлайн-аукціон.

Так у червні на Львівщині на аукціон виставили 24 земельних ділянки, у липні — 43, а у серпні — більше сотні.

Також у департаменті відзначають зростання вартості оренди землі. Зараз середня ціна оренди —  2 200 грн за 1 га.

Тетяна Гетьман заявила, що наразі деякі труднощі можуть виникати із нотаріусами, які не можуть сформувати чітку вартість своїх послуг при оформленні земельних ділянок. Однак кількість нотаріусів, що займатиметься договорами щодо купівлі-продажу землі, збільшуватиметься, тому з часом ця проблема нівелюється.

У деяких країнах із схожим сценарієм розвитку вартість земельних ділянок зростала в 5-7 разів від початку ринку землі. Однак в Україні землю не можуть купувати іноземці, і поки що — юридичні особи, тому протягом найближчих 10 років прогнозують зростання вартості на 40-50%.

Громади мають провести інвентаризацію земель

Аби ринок землі в громадах працював налагоджено та врегульовано, для початку потрібно навести лад із земельними ділянками.

"Землі передані в комунальну власність. Для громад це потужний ресурс, яким треба правильно скористатися. Для того, щоб це зробити, треба провести інвентаризацію земель. Для складання просторового плану, для залучення інвесторів тощо. Тобто, які і скільки земель продати на право оренди, а які внести в резерв", — пояснює Тетяна Гетьман.

У липні у Державній податковій службі України заявили, що в базі даних держгеокадастру не ідентифіковані близько 900 тис земельних ділянок —  і це наслідок того, що передані землі в комунальну власність не були проінвентаризовані.

На Львівщині вже є декілька громад, які почали процедуру інвентаризації, деякі лише наближаються до цього. Однак рано чи пізно це мають зробити всі.

Як закон регулює ринок землі

Нагадаємо, що Законом встановлені певні обмеження ринку землі.

Також фермери, які мають право на довічне успадкування та користування земельними ділянками, можуть  купляти ці земельні ділянки як фізичні особи із розтермінуванням на 10 років. Право власності надається вже після першого платежу.

Нагадаємо, Lviv.Media пояснювало, як працює ринок землі. 

Новини

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності