• Головна
  • Україна
  • Українські вчені в Антарктиді вперше записали звуки рідкісних китів

Українські вчені в Антарктиді вперше записали звуки рідкісних китів

Українські вчені в Антарктиді вперше записали звуки рідкісних китів

Науковці записали 14 годин звуку. Окрім рідкісних південних плавунів на запис потрапили й голоси косаток та горбатих китів

Українським вченим в Антарктиді вдалося зустріти рідкісних китів та записати їхні звуки. Йдеться про південних плавунів, одного з найменш досліджених видів китів у світі. Про це повідомили у Національному антарктичному науковому центрі.  

У районі станції "Академік Вернадський" південних плавунів можна побачити дуже нечасто, але українські науковці встановили, що північніше – в протоці Джерлаш є велике різноманіття морських ссавців. Зокрема, там найчастіше реєструють зустрічі з південними плавунами. Саме тому цей район обрали для проведення досліджень за участі українського судна "Ноосфера".

Робота тривала за кількома напрямами. З борту "Ноосфери" вели візуальні спостереження та виконували "акустичне тралення" – запис звуків китоподібних. Окремо пошук тварин здійснювали з моторного човна, який пересувався неподалік, але обстежували важкодоступні для великого судна бухти, розповіли у науковому центрі.

“У перший же день роботи команді човна надзвичайно пощастило – вони помітили групу з 5 південних плавунів. Зустріч тривала кілька секунд, але біологи встигли зробити фото китів та передали інформацію про напрямок їхнього руху на "Ноосферу". Завдяки цьому з судна вдалося записати звуки плавунів”,— повідомили науковці.

Для запису китів використали спецобладнання

Для запису використовували спеціальну акустичну систему. Вона складається з:

  • акустичного рекордера, вмонтованого в обтічний корпус;
  • троса довжиною 180 м;
  • крила, яке тримає корпус з рекордером на фіксованій глибині;
  • хвостовика, що запобігає надмірній вібрації.

Така конструкція дозволяє робити якісні записи під час руху судна попри акустичні шуми, які воно створює.

Науковці записали 14 годин звуку

У результаті кількох сесій роботи рекордера біологи отримали понад чотирнадцять годин акустичних записів. Попередня оцінка деяких з них показала наявність звуків не лише плавунів, а також косаток і горбатих китів. Але попереду ще ретельний аналіз, який може виявити звуки інших морських ссавців.

Акустичні дослідження на “Вернадському”

Акустичні дослідження на "Вернадському" виконуються з 2021 року. Зокрема, вчені записували різних морських ссавців з човнів, а також вели безперервні записи під час сезону розмноження тюленів Ведделла біля станції.

Також вже другий рік поспіль українські біологи з американськими колегами досліджують антарктичних китів за допомогою методу пасивного акустичного моніторингу. Декілька стаціонарних акустичних рекордерів встановлено поблизу острова Анверc, і вони працюють цілорічно.

“Завдяки таким дослідженням ми зможемо покращити знання про морських ссавців, зокрема, їхні способи комунікації. Приміром, пасивний акустичний моніторинг особливо цінний тим, що дозволяє дізнатися про сезонність перебування тварин там, де неможливо організувати постійні спостереження за участю людей. Але для інтерпретації цих даних треба мати “словник” акустичних патернів різних видів, а для антарктичних ссавців він поки не повний”, — розповіли у Національному антарктичному науковому центрі.

Нагадаємо, в березні на станцію “Академік Вернадський” вирушила 29-та Українська антарктична експедиція. Її від'їзд відбувся 11 березня з Києва. Вперше за останні 27 років в експедиції працюватиме 4 жінки (раніше стільки полярниць було лише у другій УАЕ 1997-1998 років). Одна з учасниць, геофізикиня Анна Соіна, вирушила вже в другу свою зимівлю (раніше вона була у 25-й УАЕ 2020-2021). У першу для них експедицію поїхали біологиня Тетяна Баглай, метеорологиня Валентина Гарбарчук та лікарка Іванна Котурбаш.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності