• Головна
  • Україна
  • НАЗК скерувало до суду протокол на Шмигаля: його можуть оштрафувати та позбавити права обіймати певні посади

НАЗК скерувало до суду протокол на Шмигаля: його можуть оштрафувати та позбавити права обіймати певні посади

НАЗК скерувало до суду протокол на Шмигаля: його можуть оштрафувати та позбавити права обіймати певні посади

Денис Шмигаль розголосив інформацію про викривача, який повідомив про протиправні дії одного з посадовців

Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександр Новіков склав протокол стосовно Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля. Він незаконно розголосив інформацію про викривача, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням службових обов’язків. Про це 11 січня повідомили у НАЗК.

Денис Шмигаль, розглянувши повідомлення про корупцію від викривача, а саме працівника Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ), дав доручення відповідним посадовим особам опрацювати таке повідомлення і за результатами поінформувати заявника та Кабінет Міністрів України.При цьому серед посадових осіб, яким доручив розглянути повідомлення, зазначив і Голову КРАІЛ Івана Рудого, про протиправні дії якого й повідомлялося.

Дізнавшись про це, Іван Рудий вирішив порушити дисциплінарного провадження стосовно викривача.

Однак, відповідно до законодавства, викривача не може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності чи піддано з боку його керівника або роботодавця іншим негативним заходам впливу”, - йдеться у повідомленні. Тому НАЗК склало протокол стосовно Голови КРАІЛ Івана Рудого.

Таким чином Прем’єр-міністр України вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 1728 КУпАП, адже незаконно розголосив інформацію про викривача, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням службових обов’язків. НАЗК запросило Прем’єр-міністра для ознайомлення з протоколом на 10 січня 2024 року, але він не з'явився в зазначений термін та не повідомив про причини неявки. 

Тому НАЗК скерувало протокол для розгляду до суду за місцем вчинення правопорушення. Якщо суд визнає Дениса Шмигаля винним у вчиненні адміністративного правопорушення, то на посадовця буде накладено штраф з позбавленням права обіймати певні посади на один рік, що буде підставою для внесення відомостей стосовно нього до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.

У Національному агентстві наголошують, що Закон України “Про запобігання корупції” забороняє розкривати інформацію про особу викривача третім особам, які не залучаються до розгляду повідомлених ним фактів та тим, кого безпосередньо стосуються ці факти (ч. 1 ст. 535 Закону). Аналогічну норму містить і стаття  16 Директиви Європейського Парламенту і Ради ЄС 2019/1937 від 23.10.2019 про захист осіб, які повідомляють про порушення законодавства Європейського Союзу.

Окрім того, Україна як держава-учасниця Конвенції Організації Об’єднаних Націй проти корупції взяла на себе зобов’язання щодо здійснення ефективної скоординованої політики протидії корупції, встановлення і заохочення ефективних видів практик, спрямованих на запобігання корупції (ст. 5 Конвенції). 

У НАЗК також зазначають, що становлення інституту викривання в Україні є пріоритетом Програми Президента України, де, зокрема, зазначено: “Не боротьба з корупцією, а перемога над нею: викривач корупції перебуватиме під захистом держави та отримуватиме матеріальне заохочення” та вимагає негайного і системного реагування на порушення прав викривачів. 

Водночас прессекретарка прем'єра Ольга Куришко в коментарі ZN.UA. заявила, що прем'єр-міністр України Денис Шмигаль не розголошував жодної інформації про викривача корупції.

Вона зазначила, що у вересні на Урядовий портал відповідно до Закону України «Про звернення громадян» надійшло звернення громадян-працівників КРАІЛ про незадоволення роботою керівника комісії. Однак це звернення не було повідомленням про корупційні правопорушення та не містило будь-якої інформації про можливі факти корупційних дій.

У зв’язку з цим звернення розглядалось та  резолюція прем’єр-міністра України готувалася Секретаріатом Кабінету Міністрів саме як до звернення громадян. Про що було повідомлено заявників”, - зазначила Куришко.

Вона додала, що заява керівника НАЗК Олександра Новікова, що прем’єр-міністр нібито розголосив інформацію про викривача в уряді вважають “черговою маніпуляцією напередодні закінчення терміну повноважень пана Новікова”.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності