• Головна
  • Світ
  • У пустелі Саудівської Аравії будують футуристичний мегаполіс: чому місто перетвориться на антиутопічний кошмар

У пустелі Саудівської Аравії будують футуристичний мегаполіс: чому місто перетвориться на антиутопічний кошмар

У Саудівській Аравії будують футуристичний мегаполіс посеред пустелі: у чому може виявитися підступ

Влада хоче зробити країну туристичною

На посушливому північному заході Саудівської Аравії починають будувати футуристичний мегаполіс Neom вартістю трильйони доларів.

Про це пише Insider.

Проєктом керує наслідний принц Саудівської Аравії та фактичний правитель Мухаммед бін Салман.

Цим будівництвом він прагне зменшити залежність економіки країни від викопного палива та залучити мільярди інвестицій. На думку принца, Neom стане туристичною визначною пам’яткою та глобальним центром технологій та інновацій.

Плани щодо будівництва

У новому наборі знімків, випущених Neom і Unsplash, місто зображено як райський курорт пригод.

Саудівська Аравія прагне залучити в Neom мільйони туристів.

Десятиліттями Саудівська Аравія була відома своїм консервативним підходом до ісламу та нафтовими багатствами, а не як туристична країна.

Королівство приймає мільйони паломників, які щороку приходять до Мекки, але для інших відвідувачів воно було закритим. У 2019 році принц Саудівської Аравії запровадив кардинальні зміни та видав перші туристичні візи.

Наслідний принц Мухаммед має амбітні плани щодо подальших змін і сподівається щороку залучати 100 мільйонів відвідувачів.

Neom називають головною визначною пам'яткою, а на веб-сайті його описують як "найамбітніший туристичний проєкт у світі".

Місто буде побудовано на 10 200 квадратних милях пустелі.

Саудівська Аравія прагне підкреслити екологічність проєкту, оскільки вона прагне відійти від викопного палива в рамках свого плану «Бачення 2030».

Місто має повністю працювати на відновлюваних джерелах енергії, а 95% навколишнього ландшафту та моря будуть «захищені природою».

Серед екзотичних пам'яток представлені коралові рифи і приховані затонули кораблі Червоного моря.

Крім Neom, на островах біля узбережжя будуються розкішні резиденції та екокурорти.

Королівство прагне залучити на курорти аквалангістів і яхтсменів.

«Вирушайте на дайвінг у Табуку, перш ніж решта світу відкриє для себе це місце для дайвінгу. Ви будете винагороджені кришталево чистою, теплою водою та незайманими кораловими рифами, на які мало хто коли-небудь пірнав», — повідомляло видання новин про дайвінг Scubaverse у 2022 році.

Першою частиною Neom, яку планують завершити, є Сіндала. Це острів, на якому будуть розміщені пристані для яхт і розкішні готелі. Для відвідувачів він буде відкритий з 2024 року.

«Місце призначення створить новий сезон для суперяхт, альтернативу мрії для власників яхт, які хочуть провести зиму в легкодоступному місці», — сказав Arab News Лука Діні, генеральний директор студії Luca Dini, яка спроєктувала острівний курорт.

У 2019 році на курорті відкрився новий аеропорт.

За що проєкт критикують

Але критики вважають, що у такому масштабі проєкт ніколи не може бути реалізовано, а амбіції про те, щоб мільйони людей жили там приблизно через десять років, здаються фантастичними.

Основним запланованим житловим районом Neom є "Лінія", будівельна вежа завдовжки 130 миль, яка прорізає пустелю і описується дизайнерами як горизонтальний хмарочос.

Мешканцям і гостям міста обіцяють приголомшливі краєвиди навколишнього ландшафту.

Саудівська Аравія каже, що зможе зберегти величезні території пустелі та навіть почне відроджувати зниклу дику природу.

Але глянцевий проспект не розповідає всю історію, і активісти б’ють тривогу щодо дотримання прав людини в Саудівській Аравії.

У травні Саудівська Аравія засудила до смертної кари трьох чоловіків з племені Ховейтат, яке традиційно живе на землях, призначених для розвитку Neom. Причиною стало те, що вони відмовилися виселити з місця.

"Попри звинувачення в тероризмі, їх, як повідомляється, заарештували за опір примусовому виселенню в рамках проєкту Neom і будівництва 170-кілометрового лінійного міста під назвою The Line", - повідомили експерти ООН.

ООН стверджує, що офіційні особи Саудівської Аравії виселили плем'я з трьох сіл у цьому районі та, незважаючи на обіцянки, не виплатили їм належної компенсації. У травні було вказано, що один чоловік, який чинив опір виселенню, був убитий спецназом Саудівської Аравії.

А експерти розповіли Insider, що нещодавні угоди з Китаєм натякають на плани масштабного стеження за жителями Neom.

Наслідний принц Мухаммед представив себе як реформатора, який прагне відкрити королівство для інвестицій і лібералізувати ультраконсервативне суспільство.

Але критики кажуть, що це маскує жорстоку авторитарну тенденцію, і вказують на переслідування критиків з боку наслідного принца, війну, яку він розв’язав у Ємені, і вбивство дисидента Джамаля Хашоггі у 2018 році (наслідний принц заперечує будь-яку причетність до вбивства).

Активісти стурбовані нещодавніми угодами між Саудівською Аравією та китайськими технологічними гігантами, які, на їхню думку, можуть дозволити службам безпеки Саудівської Аравії збирати дані жителів і стежити за ними.

Нагадаємо, у Львові вперше в Україні будують школу за допомогою 3D-принтера. Відкриття школи планується вже у 2024 році. Тут зможуть навчатися 100 учнів початкових класів. Додатковий навчальний корпус загальноосвітньої школи № 23 буде найбільшим навчальним закладом у світі, побудованим за допомогою такого 3D-принтера.

Новини світу

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності