• Головна
  • Інтерв'ю
  • Історія львів'янина, який став одним із кращих сомельє України

Історія львів'янина, який став одним із кращих сомельє України

Історія львів'янина, який став одним із кращих сомельє України

Істина - у вині, а у Львові - справжні його знавці. Львів'янин Богдан Павлюх став віцечемпіоном конкурсу "Кращий сомельє України".

Результати конкурсу оголосили нещодавно, опісля ж Lviv. Media вирішило розпитати у Богдана всі тонкощі такої делікатної професії - сомельє.

Не дитяча мрія

Усі хлопці мріють стати космонавтами, а дівчатка - артистками. Богдан Павлюх про професію сомельє у дитинстві точно не мріяв. Та й у юності, зрештою, теж.

У 2009 році я почав працювати у ресторані офіціантом. Тут згодом почала розвиватись і винна тематика. Мене це зацікавило, — пригадує Богдан Павлюх. — З''явилося 10 позицій вина, досить простеньких. Починав я читати спочатку загальні, базові речі".

В Інтернеті такої інформації українською було небагато. Та Богданові допоміг його рівень англійської. Іноземною він зміг дізнатися набагато більше цінного.

'"А коли і цієї інформації з інтернету стало замало, я вирішив закінчити школу сомельє Віталія Ковача", - пригадує він.

Взагалі професія сомельє  в Україні  доволі молода. Як окрема сформувалася відносно недавно — менше 20 років тому. У трудовій книзі сомельє почали записувати хіба 5 — 7 років тому. Раніше її просто не було в офіційному класифікаторі.Зрештою, з навчанням також не все так просто. Аби стати сомельє, потрібно багато вчитися самостійно. Наприклад, розумітись у сортах вина та регіонах, де його виготовляють.Курси, звичайно, цей процес пришвидшать і систематизують знання. Проте без постійного саморозвитку не обійтись.

Не лише про вино...

"Сомельє — це не тільки про вино. Це людина, яка займається усіма напоями у ресторані. Від відбору напоїв до меню, до їхньої подачі та рекомендацій клієнтам. Основне завдання — аби клієнт залишився задоволеним", — каже Богдан Павлюх.

І додає, що сомельє - це так само не лише про дегустацію. Більшість часу представники цієї професії проводять зовсім не у ресторанах, а за книжками та на інтернет-ресурсах. Вони мусять добре розумітися у своїй сфері і вдало поєднувати теорію та практику.

Зараз Богдан працює у ресторані Kilinski, що у Стрийському парку.

"Друзі, які мене знають давно, думають, що вино — це частина мене. Немає такого, що я приходжу з роботи і про вино більше не думаю, — каже львівський сомельє. — Наприклад, навіть моя 4-річна донька на свій вік багато знає про вино. Знає, що пити його не можна, але келих тримати вміє, знає деякі регіони та сорти.

Про процес дегустації

По-перше, дегустація вина звичайним споживачем та сомельє — різні речі. Останні практикують це постійно, тому їхні рецептори більш загострені та чутливі.

"Навички дегустації — як прокачка м’язів у спортзалі. Постійні тренування дадуть бажаний результат. Лише 10% людей мають вроджені здібності та загострені рецептори аромату. Є і 10% людей, у яких ці рецептори навпаки трохи притуплені. Решта людей мають однакові смакові та нюхові параметри. Тому питання лиш в тому, як їх далі розвиватимуть, — пояснює Богдан Павлюх.

По-друге, є певні правила та рекомендації для всіх.

  • краще дегустувати вранці — тоді людина матиме більше енергії після сну та більш загострені рецептори
  • перед дегустацією не вживати різких напоїв та їжі з насиченим смаком, наприклад гострої, аби рецептори залишалися чистими
  • пити невеликими ковтками, концентруючись на сприйнятті смаку
  • "прожувати вино" — прогнати рідину по усій ротовій порожнині та рецепторах, щоб сповна відчути смак

Відрізняється дегустації для споживачів та сомельє тим, що останні напій не ковтають, а спльовують.

"На деяких виставках можна скуштувати до 200 позицій вина за вечір. Якщо все випивати, то вже на позиції десятій можна виставку завершувати", — зізнається фахівець. 

Також сомельє п'ють вино на пробу у менших кількостях — приблизно 10-20 мл, тоді як споживачам наливають 30-40 мл.

Кілька порад

Про користь чи шкоду вина досі сперечаються як медики, так і поціновувачі міцних напоїв.

Богдан Павлюх каже, що однозначної відповіді на це питання немає. Усе залежить і від того, яке вино, як та скільки його вживати.

"Наприклад у багатьох країнах Середземномор'я вино вживають для кращого травлення під час їди, а не для алкогольного сп'яніння. У правильній кількості вино не шкодитиме організму", — відзначає знавець вина.

І додає, що правильною кількістю прийнято вважати 150 мл вина на день. І то лише за умови, що вживають його не на голодний шлунок.

Інтерв'ю

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності