• Головна
  • Суспільство
  • Гелловін та Україна: що спільного і відмінного в українців з гарбузовим святом

Гелловін та Україна: що спільного і відмінного в українців з гарбузовим святом

Гелловін та Україна: що спільного і відмінного в українців з гарбузовим святом

Lviv.Media підготувало альтернативи святкування Гелловіну

Незабаром у світі святкуватимуть Гелловін, вечір усіх святих. У ніч з 31 жовтня на 1 листопада люди вдягаються у страшні костюми та ходять будинками. Діти просять солодощі, які є наче "даниною", аби задобрити духів померлих.

В Україні останніми роками також багато молоді святкують Гелловін. Lviv.Media поспілкувалося з етнологом та дізналося, що пов'язує свято усіх святих з українськими традиціями.

"У Гелловіні простежуються декілька складових, що пов'язують з поминанням померлих. У християнській церкві поминання дійсно проводять восени, у Дмитрівську суботу. Проте не тільки тоді згадують померлих, а у Михайлів день (21 листопада). Виділяти саме 31 жовтня серед інших дат  для України не стільки потрібно. Це більше стосується західної церкви", — розповідає доцент кафедри етнології історичного факультету Львівського національного університету ім. І. Франка Володимир Галайчук.

Також, каже дослідник, з Гелловіном пов'язані мотиви завершення річного циклу врожаю. А також - кельтським Новим роком. Проте до України це свято не моє жодного відношення.

Наголошує, що свято Гелловіну формується в Україні ще досі. Воно виглядає колоритно, тому є досить популярним серед молоді.

"Тут є певна американізація суспільства, хоча Гелловін святкують і у Великобританії, і у Франції, проте українці його порівнюють зі США", — пояснює етнолог.

Незважаючи на нову традицію святкування Гелловіну, навряд чи в Україні його відзначатимуть повноцінно та постійно.

"У нас є Різдво, за рівнем колоритності воно не поступається Гелловіну. До прикладу у вертепі є персонаж смерті та коза. Не думаю, що українці будуть запозичувати чуже, бо є наші різдвяні традиції", — наголошує доцент історичного факультету.

Українські свята, які можна відзначати замість Гелловіну

Прямим аналогом Гелловіну колись була Велесова ніч. Велес – бог достатку. Легенди свідчать, що він відповідав за розквіт людської душі. Тож у цей день наші предки вшановували його як опікуна усього живого та поминали душі померлих.

В Україні схожими до Гелловіну традиціями у наші часи є коляда, посівання, обжинки, Маланки, Русальний тиждень тощо.

Маланки — святкують у ніч з 13 на 14 січня. На Маланки молоді люди переодягаються у костюми тварин і фольклорних персонажів і "водять козу". Після цього на роздоріжжі спалюється дідух – сніп соломи, який ставлять вдома на різдвяні свята. Спалюють дідуха не просто, через вогонь перестрибують, щоб очиститися від спілкування з нечистою силою.Вертеп — найбільш наближене до карнавалу свято, що відзначають на Різдво. Серед ролей є багато нечисті: смерть, чорти, Ірод і його прислужники. Свято схоже на Гелловін, адже колядники у костюмах отримують солодощі чи гроші за свої виступи перед сусідами.Русальний тиждень — практично забута традиція. Русалії святкують після Трійці. За повір’ям, у четвер цього тижня русалки святкують свій Великдень. Дівчата вибирають найгарнішу серед себе і переодягаються у русалок, плетуть ритуальні вінки. Все це супроводжується спеціальними піснями і танцями.

Суспільство

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності