Що робити в разі ДТП: детальна інструкція, алгоритм дій та поради

Що робити в разі ДТП: детальна інструкція, алгоритм дій та поради

Розбираємо на прикладі ситуацій з залученням поліції, складання європротоколу чи вирішення "на місці"

Від початку нового 2022 року на автодорогах Львова та області сталось близько 400 дорожньо-транспортних пригод. Найбільш розповсюдженими причинами традиційно є перевищення водіями безпечної швидкості та порушення правил маневрування. Такі дані оприлюднила Поліція Львівської області.

Дорожньо-транспортні пригоди для водіїв — це завжди стресові ситуації. Люди, які вперше потрапляють в ДТП, не завжди усвідомлюють, що сталось, і часто роблять багато помилок.

Lviv.Media поспілкувалося із фахівцем, аби з'ясувати, як потрібно діяти при ДТП від початку то кінця. Розповідаємо, як діяти у випадку із залученням поліцейських, складання європротоколу чи з узгодженням питання "на місці".

"Правила дорожнього руху визначають, що у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний вчинить ряд послідовних пунктів. Проте, існують й інші додаткові дії, які необхідно вчинити", — пояснює Ярослав Сербін, адвокат, заступник голови Комітету з кримінального та кримінально- процесуального права Асоціації правників України.

Алгоритм дій

1. Одразу ж зупиніть транспортний засіб і залишайтесь на місці пригоди. Увімкніть аварійну сигналізацію та встановіть знак аварійної зупинки. Не можна переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди.

Ні в якому разі не покидайте місце ДТП, оскільки за це передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу. А у випадку, якщо внаслідок ДТП постраждали люди — кримінальна відповідальність в залежності від тяжкості ушкоджень. Крім того, це впливає на вид та ступінь призначення покарання", — підкреслює Ярослав Сербін.

2. Не панікуйте, зберігайте спокій та сконцентруйтесь. Якщо є знайомий адвокат, зателефонуйте йому для отримання консультації щодо подальших дій.

3. Викличте співробітників поліції за номером "102" та повідомте свою страхову компанію про ДТП.

4. Якщо є потерпілі, викличте бригаду швидкої медичної допомоги за номером "103". Якщо викликати медиків неможливо, відвезіть потерпілого до найближчого лікувального закладу своїм транспортним засобом, попередньо зафіксувавши розташування слідів пригоди, а також положення транспортного засобу після його зупинки.  У лікувальному закладі повідомити своє прізвище та номерний знак транспортного засобу (з пред'явленням посвідчення водія або іншого документа, який посвідчує особу, реєстраційного документа на транспортний засіб) і повернутися на місце пригоди.

5. Огородіть ділянку та організуйте об'їзд місця пригоди.

6. Максимально збережіть наслідки пригоди. Обов’язково сфотографуйте місце ДТП після події, автомобілі та їх номерні знаки, види пошкоджень, дорожнє покриття, розмітку, сліди гальмівного шляху, розміщення камер відеоспостереження. Краще зробити це з різних ракурсів та відстані. В подальшому ці дані можуть стати доказами по справі, і у разі невинуватості допоможуть в суді прийняти рішення на вашу користь.

7. Спробуйте знайти свідків ДТП. Це можуть були перехожі або водії сусідніх автомобілів. Зафіксуйте їхні дані (прізвище, ім’я, по батькові, номери телефонів, марки та держномери автомобілів, адреси проживання та реєстрації) і за можливості попросіть їх дочекатися приїзду працівників поліції, аби вони дали свої пояснення.

По приїзду працівників поліції

"Після приїзду співробітників поліції не поспішайте визнавати свою провину. Слідкуйте за тим, щоб в протокол та схему ДТП внесли максимальну кількість обставин пригоди. Якщо дані внесли не повно або не достовірно, вкажіть це в протоколі та детально розпишіть у своїх поясненнях і запереченнях", — радить адвокат.

Ніколи не погоджуйтесь підписувати порожні, недописані документи чи документи, зміст яких вам незрозумілий. Пам’ятайте, що інспектор складає протокол на того водія, який, на його думку, порушив правила, однак, хто дійсно винен вирішує суд.

"Працівники поліції можуть тимчасово вилучити права водія, проте не слід нервувати, бо позбавити власника авто права керувати автомобілем вправі лише суд, працівник поліції має право лише тимчасово забрати посвідчення, натомість видавши водію тимчасовий дозвіл на керування авто, строк якого обмежується трьома місяцями", — пояснює експерт.

Крім того, факт вилучення посвідчення обов’язково має бути зафіксований у протоколі про адміністративне правопорушення.

Також рекомендують сфотографувати всі документи, складені на місці ДТП.

Коли звертатися до страховика

Не пізніше трьох робочих днів з дня настання ДТП необхідно письмово надати страховику повідомлення про ДТП, з яким укладено договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності. Також додати відомості про місцерозташування свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу, дані потерпілих.

Якщо без поважних причин не повідомити свого страховика про настання ДТП у триденний термін, то після відшкодування збитків, заподіяних третій особі, страховик має право вимагати від Вас компенсації понесених витрат.

Європротокол

Існують випадки, коли ДТП можна оформити самостійно, склавши європротокол.

Європротокол – це спеціальний бланк повідомлення про настання дорожньо-транспортної пригоди, який заповнюється водіями-учасниками ДТП на місці аварії. Потім документ надається страховику та стає підставою для виплати страхового відшкодування потерпілим.

Він може заповнюватися як в паперовому вигляді, на спеціальному бланку, так і в електронній формі, з використанням системи "Електронний Європротокол" за посиланням.

"У разі складання європротоколу, водії можуть залишити місце ДТП та звільняються від обов'язку інформувати поліцію про настання ДТП. Ніхто з водіїв не притягується до адміністративної відповідальності", — каже Ярослав Сербін.

Бланк Європротоколу видається автовласнику безкоштовно під час укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. У разі втрати або використання бланку Європротоколу, новий бланк видається страховиком безоплатно на підставі письмової заяви.

У яких випадках можна скласти європротокол

Європротоколом можна скористатися за наступних умов:

  • Відсутні травмовані (загиблі) люди, тобто пошкоджені лише транспортні засоби.
  • Пригода відбулась за участі 2 транспортних засобів.
  • Учасники ДТП мають чинні поліси страхування автоцивільної відповідальності.
  • Учасники погоджуються з обставинами ДТП (враховуючи Правила дорожнього руху, водії самостійно встановлюють хто винен в ДТП).
  • У водіїв відсутні ознаки алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів.

При порушенні хоча б однієї з цих умов виклик поліції для оформлення ДТП є обов’язковим.

При оформленні ДТП за допомогою системи "Електронний Європротокол" існують додаткові умови:

  1. Транспортні засоби обох учасників ДТП повинні мати чинні поліси внутрішнього страхування. Якщо будь-який транспортний засіб забезпечений полісом іноземного страховика, необхідно використовувати паперовий бланк Європротоколу або викликати поліцію.
  2. Водії повинні мати при собі справні мобільні телефони. Хоча б один з учасників ДТП повинен мати з собою пристрій (смартфон, планшет, ноутбук) з фотокамерою та доступом в Інтернет.

"У разі складання європротоколу розмір страхової виплати за шкоду, заподіяну майну потерпілих, не може перевищувати 50 000 грн., тобто пошкодження транспортного засобу не повинні перевищувати цю суму", — наголошує правник.

Також, якщо водії скористались паперовим бланком Європротоколу, то вони повинні не пізніше трьох робочих днів з дати ДТП звернутись зі своїм примірником заповненого Європротоколу до страховика. У разі використання системи "Електронний Європротокол" повідомлення страховикам учасників ДТП відправляються автоматично.

"Вирішити на місці"

На практиці існує ще один варіант вирішити проблемну ситуацію на дорозі, окрім виклику поліції чи складання європротоколу.

Можна запропонувати іншому водію компенсувати кошти "на місці".

"Досягнення усної домовленості "на місці" — не найгірший варіант.  У цій ситуації є один ризик: щоб згодом інша сторона через деякий час не змогла заявити свої претензії. Але можна взяти розписку від іншого водія, що він не має до вас жодних претензій", — пояснює адвокат Ярослав Жукровський.

Додамо, щоб попередити негативні наслідки та бути готовим до ситуацій на дорозі, фахівці рекомендують:

  • Не сідати за кермо у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння.
  • Їздити з водійським посвідченням, мати чинний поліс страхування, слідкувати за технічним станом автомобіля, а також мати справний мобільний телефон з хорошою камерою.
  • Обов’язково мати в автомобілі знак аварійної зупинки, аптечку та вогнегасник.
  • Придбати відеореєстратор, який допоможе убезпечити водія від неприємностей у разі його невинуватості.
  • Залучити професійну правничу допомогу. Можна укласти договір з адвокатом або мати телефон адвоката, який би міг скоординувати дії водія у разі ДТП чи приїхати на місце пригоди. Саме професіонал зможе допомогти уникнути неправильних дій, розробити позицію захисту та забезпечити правильне складання документів.

Суспільство

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності