На Львівщині значно збільшилась кількість виявлених злоякісних утворів на шкірі

На Львівщині значно збільшилась кількість виявлених злоякісних утворів на шкірі

Медики рекомендують проходити обстеження шкіри у дерматолога один раз на рік

37 дерматологів спільно з онкологами у Львові обстежили 1496 осіб. Їм проводили дерматоскопію. Усіх пацієнтів, у яких були підозри на новоутвори зі злоякісним перебігом, скерували на дообстеження у Львівський онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр.

Про це пишуть на сторінці Львівської обласної військової адміністрації.

«Меланома – це достатньо агресивний злоякісний утвір, який розвивається з пігментних клітин. Ініціюючі фактори – спадковість, тривале перебування на сонці, невикористання сонцезахисних засобів і наявність понад 50 новоутворів на шкірі», пояснила Орися Сизон – експертка департаменту охорони здоров'я ЛОВА з дерматовенерології, професорка, завідувачка кафедри дерматології, венерології ЛНМУ імені Данила Галицького.

Орися Сизон розповіла, що на Львівщині кількість виявлених злоякісних новоутворів за останні три роки збільшилася у чотири рази, а в Україні – у шість разів.

«Із 1496 обстежених у 26 виявили меланому, у 27 – рак шкіри, у 22 – інші злоякісні патології шкіри. Враховуючи таку статистику, показники виявлення злоякісних новоутворів на Львівщині за три роки збільшилися у  чотири рази.

Так, в останні три роки такі профілактичні заходи не проводилися у зв’язку з пандемією Covid-19 та початком повномасштабного вторгнення. Проте, згідно з даними ВООЗ, меланома і кількість її виявлення подвоюється кожних 10 років. Тож зростання кількості виявлених новоутворів на Львівщині можна назвати інтенсивним.

Така ж ситуація і в Україні загалом:

Останній раз обстеження в Україні проводилися у 2012 році. Тоді обстежили 93 тисячі пацієнтів. Меланоми було виявлено у 238, рак шкіри – у 669. Цього року в Україні обстежили 5280 осіб, серед них 116 – меланом, 226 – рак шкіри. Тобто, за три роки показник виявлення раку шкіри збільшився у шість разів», – зазначила Орися Сизон.

Вона також додала, що збільшилася кількість людей, у яких значна кількість новоутворів – це підлітки, у яких невусів на шкірі понад 50. У обстежених дошкільних навчальних закладах багато дітей із достатньо великими невусами.

Профілактика злоякісних новоутворів:

АККОРД-діагностики:

А – утвір не має бути асиметричним;
К – мають бути рівні краї;
К – утвір не має кровити;
О – окрас має бути рівномірний, одного кольору;
Р – розмір до 5 мм;
Д – динаміка (утворів доброякісно себе поводити упродовж усього життя пацієнта).

Медики рекомендують проходити обстеження шкіри у дерматолога один раз на рік. Проте, є групи ризику, коли пацієнти повинні обстежуватися й двічі на рік. Перш за все, це люди:

  • у яких на тілі є 50 і більше родимок;
  • новоутвори у яких розміром понад 5 мм;
  • які мають світлу шкіру і блакитні очі;
  • робота яких пов’язана з тривалим перебуванням на сонці;
  • наявність у минулому сонячних опіків;
  • спадковість, гормональний дисбаланс.

Як записатися на обстеження:

  • Звернутися до сімейного лікаря, щоб отримати скерування до дерматолога (обстеження в такому випадку безкоштовне);
  • Звернутися безпосередньо до Львівського обласного шкірно-венерологічного диспансеру (в такому випадку обстеження платне);
  • Звернутися у приватні клініки, які мають ліцензію на проведення дерматоскопії.

Нагадаємо, на Львівщині реалізовується проєкт «Почуй лікаря» — це волонтерська спільнота лікарів-інтернів, студентів старших курсів медичних університетів. Його завдання — допомогти учням та вчителям вчасно та доступною мовою отримати інформацію, яка збереже їхнє здоров’я.

Новини Львівщини

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності