Після розслідування LVIV.MEDIA у ВМС заявили, що не потратять гроші на вітрильник

Вітрильник "Дружба"
Фото: Фото odessamedia.net, автор: Максим Войтенко

Речник ВМС ЗСУ заперечив твердження міського голови Львова про цільове призначення 20 мільйонів гривень з бюджету Львова

Після публікації розслідування LVIV.MEDIA про долю субвенції з бюджету Львова для Військово-морських Сил ЗСУ, які мали бути витрачені на навігаційне обладнання для фрегата, найімовірніше — вітрильника «Дружба», у ВМС заявили, що прийняли рішення скерувати ці гроші на більш нагальні потреби, зокрема FPV дрони та прилади нічного бачення. При цьому міський голова Львова Андрій Садовий ще у понеділок, 10 червня у коментарі LVIV.MEDIA, посилаючись на звіт ВМС, стверджував що ці гроші будуть витрачені на закупівлю навігаційного обладнання.

Куди пішли 20 мільйонів?

Коментуючи призначення субвенції, яку Львівська міська рада надала ВМС ЗСУ, у понеділок, 10 червня міський голова Львова Андрій Садовий сказав: «Коли до міста Львова підійшов запит від командувача військово-морських сил цільово надати субвенцію 20 мільйонів, ми одностайно це проголосували на сесії. Куди ці кошти пішли: радіотехнічне, навігаційне обладнання... Ми дали кошти на звернення командувача. І в звіті, який вони попередньо нам дали, це є навігаційне і відповідне обладнання для збройних сил». Зі слів Андрія Садового можна зробити висновок, що гроші платників податків пішли саме на навігаційне обладнання, а також, що про це йдеться у звіті командування ВМС, яке отримала міська рада.

Під час підготовки цього матеріалу ми також звертались до Львівської міської ради із запитом про долю виділених коштів. У письмовій відповіді, яку надіслав нам директор департаменту «Адміністрація міського голови» Євген Бойко 23 травня, також йдеться про закупівлю обладнання: «На сьогодні ми отримали проміжний звіт про використання цієї субвенції. ВМС розпочали процедуру закупівлі послуг з ремонту (до обладнання) корабельно-катерного складу ВМС. Зокрема навігаційного, радіотехнічного та радіообладнання».

Розслідування LVIV.MEDIA про гроші для ВМС було опубліковане у вівторок, 11 червня. Наступного дня, 12 червня видання Zaxid.net опублікувало коментар речника ВМС Дмитра Плетенчука, у якому він заперечив призначення субвенції, про яке говорив міський голова Львова: «Гроші планували виділити на закупівлю морських засобів навігації, океанографії та зв'язку для вдосконалення навчально-матеріальної бази єдиного в Україні військового вишу, що готує профільних фахівців для національного флоту… Проте, враховуючи поточну безпекову ситуацію, після надходження кошти були перерозподілені на закупівлю FPV-дронів та приладів нічного бачення для бойових підрозділів ВМС ЗС України».

У розмові з журналістом LVIV.MEDIA Дмитро Плетенчук підтвердив цю інформацію, однак не зміг уточнити, коли саме ВМС вирішили змінити призначення отриманої зі Львова субвенції: «Коли мене попросили прокоментувати цю інформацію, я уточнив у відповідних розпорядників інформації всередині Військово-морських сил щодо цього кейсу, як це буде відбуватися. Мені все показали. Але строками я навіть не цікавився. Не було такої мети». Дмитро Плетенчук також повідомив, що навігаційного обладнання за гроші зі Львова не купували: «Я точно знаю, що не було жодних договорів і ніяких оплат. Я маю на увазі, що вони (гроші — ред.) не використані на вказане вами обладнання».

Нагадаємо, 14 грудня Львівська міська рада вирішила надати з бюджету розвитку Львова 20 мільйонів гривень для командування Військово-морських сил ЗСУ. Під час розгляду цього питання його ініціатор – Андрій Садовий – не повідомив депутатів, на які саме потреби підуть ці гроші. У розпорядженні LVIV.MEDIA є лист за підписом командувача ВМС Олексія Неїжпапи, у якому йдеться про «закупівлю морських засобів навігації, океанографії та зв'язку необмеженого району плавання з метою забезпечення мореплавства фрегата відповідно до міжнародних норм». При цьому назва фрегата у запиті не вказана. Раніше, у серпні 2023 року командування ВМС просило міського голову Львова виділити гроші саме на фрегат «Дружба» — вітрильник, який використовувався Морською академією для навчання курсантів, згодом був переобладнаний у туристичне судно, а останні кілька років стоїть у морському порту Одеси.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності