Велосипедом вздовж Стривігора: поради мандрівникам

Велосипедом вздовж Стривігора: поради мандрівникам

Стривігор (по-іншому Стрв’яж) — річка, що поєднує Україну та Польщу — мабуть, одна з найкращих на наших теренах для коротких веломандрівок. Невелика протяжність, мальовнича місцевість та велика кількість історичних і архітектурних пам’яток роблять її чудовим претендентом на шлях вихідного дня чи вікенду.

  • Відстань: 80 км
  • Складність: середня
  • Тривалість: 1-2 дні

Подорож вихідного дня

Мандрівка вздовж русла річки — доволі простий маршрут навіть для не дуже досвідчених велосипедистів. Тут не багато стрімких підйомів, що, зазвичай, роблять дорогу особливо виснажливою. Протяжність Стривігора, що затікає на територію України неподалік пункту пропуску "Смільниця", — не більше 90 км. Це дає можливість проїхатись вздовж її русла всього за один день. Цей день точно не буде нудним, а, навпаки, сповнений неповторними враженнями.  Адже на шляху чекають більше десятка знакових пам’яток.

Подорож найкраще розпочати з історичного містечка Хирів. Окрім атмосферної забудови, тут є декілька пам’яток, які варті уваги, зокрема, одна з найдавніших залізничних станцій на території України та єзуїтський колегіум, який свого часу був найбільшим та одним з найпрестижніших навчальних закладів Речі Посполитої.

Ще одне містечко на шляху — нинішня Скелівка. До Другої світової війни мало назву Фельштин, його добре знають поціновувачі книги Гашека про бравого вояка Швейка.

Містечко давнє і дуже цікаве — відоме ще з часів середньовіччя, коли це була власність Гербуртів. У Фельштині була укріплена фортеця, яка навіть позначена на карті французького інженера Боплана. На жаль, замок не зберігся до нашого часу, однак про непросту, але цікаву історію нагадують інші будівлі. Зокрема, коли будете у Скелівці, огляньте костел святого Мартина 16 ст., дерев’яну церкву Кузьми і Дем’яна 1790 року та палац 17-18 століття.

Після двох містечок мандрівка далі проляже селами — Сусідовичами, Воютичами та Бісковичами. У кожному з них до нашого часу зберігся костел. Усі вони різні, і кожен з них є свідком своєї епохи.

Далі у вас є вибір: завершити мандрівку у Самборі, або ж крутити педалі далі і, проїхавши ще 20 км, завершити її поблизу села Долобів, де Стривігор впадає у Дністер.

Ночівля в дорозі

Для ночівлі чудово підходить місто Самбір, де можна легко знайти готель і гарно провести вечір, гуляючи старими вуличками навколо площі Ринок та оглядаючи величні старі храми, яких тут декілька.

Ночівля дозволить додати до попереднього маршруту ще декілька цікавих пунктів. Якщо не поспішати побачити все за день, то ще на початку шляху можна трошки від’їхати вбік і подивитись дуже атмосферне місто Добромиль, піднятися там на пагорб до замку Гербуртів. Ще один можливий пункт для зупинки — село Стара Сіль з дерев’яними церквами, старим костелом та іншими пам’ятками. Це точно додасть вражень до вашої мандрівки.

Головне, ночівля, перепочинок та смачний сніданок мали би додати настрою для другого дня велоподорожі. Після Самбора зі свіжими силами котимося до Дністра. А далі за якихось 10 кілометрів ще одне цікаве містечко з давньою історією — Рудки. Чого варта тільки столітня ратуша, яка своєю незвичною архітектурою нагадує синагогу, до якої надбудували вежу з годинником!

Ну, і якщо ви уже тут, то обов’язково мусите під’їхати до неоренесансного палацу Фредрів-Шептицьких, який розташований зовсім поруч, у селі Вишня. Його звів у 1835 році Александер Фредро, рідний дід митрополита Андрея Шептицького.

Що варто взяти з собою

Не важливо, чи це буде мандрівка на день, чи на два, деякі речі мусять бути в кожного веломандрівника. Насамперед ремонтний набір: латки для заклеювання камер, клей, спеціальні лопатки для знімання покришок і насос.

Варто також подбати про аптечку. Медикаменти повинні бути в спеціальних герметичних упаковках: все для того, аби вони займали мінімум місця і не пошкодились у дорозі. А ще — щоб можна було легко і швидко знайти, що потрібно. Найкраще мати в аптечці стерильні бинти, джгут, бактерицидні пластирі, а також антисептичні засоби, наприклад, розчин йоду, та знеболювальні. Ну, і не забуваємо обладнати велосипед переднім та заднім світлом, адже це ваша безпека на дорозі.

А, головне, взяти з собою добрий настрій, карту та підготувати детальну інформацію про цікаві об’єкти дорогою.

Матеріал підготовлено у рамках проєкту "Звуки природи. SlowRivers – практичний пакет для туриста", що реалізується в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014-2020 Європейського Інструменту Сусідства, що фінансується за рахунок коштів Європейського Союзу.

Лайфстайл

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності