Таємниця статків Башара Асада

Таємниця статків Башара Асада

Світові диктатури та гріховні втіхи завжди поруч

Несподівана втеча сирійського диктатора до Москви швидко обросла конспірологією, зокрема щодо питання, а скільки грошей він з собою прихопив. Західні медіа почали називати його найбагатшим біженцем світу, а турецьке видання «Türkiye Gazetesi» поспішило повідомити, що сім’я Асада вивезла з країни близько 135 мільярдів доларів.

Хоча ближче до істини розслідування «Financial Times». Сирійський центральний банк переправив приблизно 250 мільйонів доларів США готівкою до Москви протягом двох років, в період 2018-2019 рр. З березня 2018 по вересень 2019 року до російської столиці було здійснено 21 авіарейс. Усі ввезені кошти згодом розміщувалися у російських банках. Крім того, родина Асада таємно придбала у Росії активи, у тому числі елітну нерухомість.

Натомість «The Wall Street Journal» з посиланням на звіт Держдепу США за 2022 рік пише, що бізнес і активи, пов’язані з родиною поваленого сирійського диктатора, можуть становити як 12 мільярдів доларів, так і лише 1 мільярд доларів.

Тому виникає логічне питання – звідки гроші? Звідки у зруйнованій багаторічною жорстокою війною країні, яка перебуває під жорсткими санкціями, такий об’єм валюти?

Відповідь – це каптагон.

У чому популярність препарату?

Каптагон (Captagon) – це торгова назва препарату, вперше синтезованого в 1960-х роках у Німеччині як альтернативи амфетаміну для лікування депресії, втоми та поведінкового розладу. Препарат спричиняє ейфорію, що робить його ідеальним "бойовим стимулятором". Згодом у більшості країн світу каптагон був заборонений після того, як було встановлено, що його тривале вживання може викликати безсоння, хвороби серця та крові, а також втрату апетиту.

Сьогодні виробництво каптагону зосереджено в основному в Сирії та Лівані. До повалення диктатури Асадів всю мережу виробництва популярного синтетичного наркотику курував брат Башара Асада, бригадний генерал Махер Асад. За оцінками правозахисників, у Сирії налічувалося близько 14 заводів, які виготовляли наркотики. Країна є джерелом 80 відсотків світових поставок каптагону. Потенційна вартість торгівлі цим препаратом оцінюється від 5,7 до 8 мільярдів доларів в рік. Обіг наркотиків у декілька разів перевищує весь легальний експорт Сирії, який у 2020 році становив лише 860 мільйонів доларів.

Причина поширеності препарату полягає в низькій вартості виробництва та великій прибутковості. Навіть якщо до клієнта дійде одна партія з десяти, виробники все одно будуть «в плюсі». Одна партія з бюджетом у десять мільйонів доларів покриває сировину, маршрути контрабанди та інші витрати, і повертає чистий прибуток у розмірі 180 мільйонів доларів.

Іншим фактором, що сприяє поширенню наркотику є те, що торгівля каптагоном охоплює кілька країн, а багато ключових учасників наркомаршрутів мають племінні зв'язки серед бедуїнських племен, які простягаються від Сирії до Саудівської Аравії.

Каптагон особливо популярний у терористів «Ісламської держави», Хезболли та ХАМАС. В 2015 році сирійський солдат так описував відчуття від цього стимулятора в документальному фільмі для BBC: «Ти весь час не спиш. Жодних проблем, ти взагалі не замислюєшся про сон». Тому його ще називають «наркотиком джихаду».

Неофіційний лідер із вживання каптагону — Саудівська Аравія. Країна, в якій за зберігання наркотиків можна отримати довічний тюремний термін, а продаж у великих розмірах карається стратою.

Каптагон відносно недорогий: вартість пігулок на вулицях Ер-Ріяда варіюється від 10 до 12 доларів за штуку. Наркотик популярний серед різних верств: низькооплачуваним робочим мігрантам допомагає заглушити голод і підбадьоритися, а місцевій молоді - подолати нудьгу в консервативній країні. Для порівняння: один грам кокаїну коштуватиме жителю Саудівської Аравії 266 доларів.

Наркодипломатія Башара Асада

Безперервний потік дешевих стимуляторів із Сирії та Лівану ускладнив відносини обох країн із сусідами. У квітні 2021 року саудівські силовики виявили п'ять мільйонів пігулок каптагону, захованих у плодах гранатів з Лівану — у відповідь королівство запровадило ембарго на весь ліванський імпорт фруктів та овочів.

Йорданія взагалі можна сказати перейшла до прямих бойових інтервенцій. У січні 2022 року група контрабандистів із Сирії зіткнулася з прикордонним йорданським патрулем: військові вбили 27 перевізників, вилучивши 3,4 мільйона таблеток каптагону та 2,5 тисячі пакетів із гашишем.

Дамаск активно та не без успіхів намагався реабілітувати власну легітимність на міжнародному рівні. У травні 2023-го Сирію знову прийняли до Ліги арабських держав, а Башар Асад позував із наслідним принцом Саудівської Аравії Мухаммедом бін Салманом. За інформацією Reuters, за згортання наркотичної індустрії Ер-Ріяд пообіцяв Сирії чотири мільярди доларів прямої підтримки.

Колишній співробітник ЦРУ, який працював у Сирії, так описав стратегію сирійського режиму: «Давайте заробляти гроші, продаючи те, що є вигідним нашому режиму. Паралельно ми створимо проблеми для саудівців, йорданців, держав Перської затоки. Тоді вони звернуться до нас по співпрацю, якщо захочуть, щоб це було припинено».

На поширення наркотику відреагували й у США. Наприкінці 2022 року американські законодавці ухвалили «Captagon Act» – акт про протидію незаконному обігу наркотиків режиму Асада.

Куди релокується імперія каптагону?

Нова сирійська влада пообіцяла закрити всі осередки виробництва каптагону та боротися з наркотрафіком, що пролягає через територію країни. Але святе місце порожнім не буває.

Ірак, Туреччина, Ліван, Єгипет, Лівія і навіть країни Південно-Східної Європи ідеально  підходять для того, щоб успадкувати торгівлю каптагоном. За останні два-три роки спостерігається поширення торгівлі та виробництва за межі Сирії, оскільки злочинні мережі прагнуть диверсифікувати свої логістичні шляхи.

Автор – Юрій Мариняк IQ-аналітика

Підготовано спеціально для LVIV.MEDIA

 

 

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності