TikTok, демократи і вибори

TikTok, демократи і вибори

Котики. Песики. Портніков. Танці. Огляди секонд-генду. Короткі відео, які одні вважають вершиною деградації та примітивізму, а інші — монетизують мільйонні перегляди.

Популярну соціальну мережу TikTok звинувачують у зберіганні даних користувачів зі США в Китаї, сприянні цензурі та поширенні дезінформації. Популярність додатка створює дилему для американських політиків, особливо демократів, які прагнуть охопити за допомогою нього молодих виборців.

Яка доля TikTok у США? І чи відважиться президент Байден закрити платформу напередодні виборів?

TikTok — соціальна мережа, яка поєднала в собі інтерфейс від Instagram і Youtube. Зараз в ній понад 2 млрд користувачів зі 150 держав. Майже половина аудиторії цієї соцмережі — підлітки, інша — молоді люди до 35 років.

13 березня Палата представників Конгресу США проголосувала, щоб зобов’язати материнську компанію TikTok — ByteDance, розташовану в Пекіні, продати мережу (яка має майже 150 мільйонів користувачів у США), в іншому випадку доступ до мережі буде заблоковано на території країни.

Хоча двопартійний законопроєкт навряд знайде розуміння у Сенаті, Байден заявив, що підпише його у випадку ухвалення. Наслідки такого рішення можуть стати вирішальними для результатів виборів. Багато демократів побоюються, що заборона TikTok стане політичною катастрофою, створеною власними руками, бо йдеться про бажання здобути прихильність молоді.

Один з політконсультантів назвав демократів «політично божевільними» за те, що поставили TikTok під загрозу. А міністр торгівлі США Джина Раймондо припустила, що блокування соцмережі призведе до того, що демократи втратять кожного виборця молодше 35 років.

А втрата навіть кількох процентних пунктів голосів має значення. Молоді виборці відіграли ключову роль у обранні Байдена в 2020 році. Однак теперішні опитування показують, що Байден відстає від експрезидента Дональда Трампа серед покоління молодих міленіалів.

Інвестиції в TikTok

Останніми місяцями представники Демократичної партії не надто інвестували кошти в охоплення виборців у TikTok. Акаунт Байдена @BidenHQ має понад 266 000 підписників, а Демпартії – понад 529 000.

Заборона також може серйозно обмежити здатність Демократичної партії спілкуватися з такими виборцями через рекламу та інші формати залучення. Демократична партія витратила мільйони доларів на «залицяння» до просунутих інфлюенсерів в усіх соціальних мережах. Нещодавно навіть організувала зірковий гала-концерт для сотень потенційних мережевих лідерів.

Дані соціологічної компанії Pew Research показують, що кількість виборців у віці 18-29 років, які отримують новини з TikTok, підскочила до 32%, що більш ніж у три рази більше, ніж на виборах 2020 року. Крім того, політичні вподобання молодих користувачів TikTok становлять  47% за демократів проти 30% за республіканців.

Трамп робить небезпечний розворот

Позиція Байдена щодо TikTok не залишилася без уваги його суперника, який намагається використати суперечку для своїх політичних цілей. У 2020 році Трамп вже пропонував видати указ про заборону додатка в США, але тамтешня Феміда зупинила емоційний порив ексцентричного лідера. Але тепер колишній президент вже змінив свою думку. Традиційно — на 180°.

Подейкують, що частково це могло бути пов’язано з лобістськими зусиллями впливового республіканського донора Джеффа Ясса, чия інвестиційна компанія володіє майже 15% ByteDance. Але ймовірно також, що це пов’язано з тим, що Трамп побачив можливість відштовхнути молодих виборців від демократів. «Відверто кажучи, у TikTok є багато людей, яким він подобається. Там є багато дітей, які без нього збожеволіють», — заявив Трамп у недавньому інтерв’ю.

Дані в руках китайського уряду

Розгляньмо ситуацію не тільки з політичного кута зору. Якщо дані все-таки потрапляють до китайського уряду, питання в тому, як він їх використовує. Він може поділитися ними з іншими компаніями в Китаї, щоб допомогти їм отримати прибуток, що не відрізняється від того, як американські компанії обмінюються маркетинговими даними.

Але однією з потенційних загроз є використання китайським урядом даних для шпигування за людьми, особливо за людьми, які мають доступ до цінної інформації. Міністерство юстиції вже проводить розслідування щодо ByteDance за використання програми для моніторингу американських журналістів. Уряд Китаю має величезний бекграунд хакерських атак на урядові установи та корпорації в США, і багато в чому цьому сприяє практика використання даних про людей, щоб обманом змусити їх розкрити більше інформації.

Друге питання, на якому наголошують у США — упередженість алгоритму. TikTok і більшість програм соціальних мереж мають алгоритми, розроблені для визначення інтересів користувача, а потім намагаються налаштувати вміст, щоб користувач продовжував користуватися програмою. TikTok не поділився своїм алгоритмом, тому незрозуміло, як додаток вибирає контент користувача.

Існує багато тверджень про те, що алгоритм TikTok є упередженим, може посилювати негативні думки серед користувачів і використовуватися для впливу на громадську думку.

Згадаймо Huawei

Все описане вище може здатися черговою історією корпоративних воєн з політичним підтекстом. Але китайський Huawei перебуває під американськими санкціями з 2018 року. Держустановам заборонено використовувати обладнання компанії.

Цьому рішенню передувало тривале розслідування після отримання інформації, що вежі стільникового зв’язку, оснащені його обладнанням, можуть перехоплювати конфіденційну інформацію з військових баз і секретних об’єктів. 

США все-таки визнали небезпечним обладнання Huawei для мобільних мереж на вежах поблизу військових об'єктів. Наразі достеменно невідомо, чи перехоплювала компанія якісь секретні дані. Huawei заперечує, що її обладнання здатне працювати в діапазоні, виділеному для військових. 

Тим часом джерела CNN стверджують, що немає жодних сумнівів, що обладнання Huawei може перехоплювати не лише комерційний мобільний трафік, але й засекречені радіохвилі, які використовуються військовими, а також порушувати критичні комунікації. Серед іншого, це надає Пекіну потенційний доступ до ядерного арсеналу США.

 Час виборів

Потенційна заборона TikTok може статися прямо в розпал виборчого сезону 2024 року. Закриття TikTok підвищить попит на інші соціальні медіаплатформи, оскільки користувачі шукатимуть заміну. Трамп скаржився, що заборона TikTok «зробить Facebook потужнішим».

Це змусило б демократів переглянути свої стратегії, створити нових підписників і перекомунікувати повідомлення для альтернативних програм.

Також це в черговий раз підкреслює, що належність програм, додатків чи іншого софту до китайського сегмента є потенційно небезпечним через використання в просуванні інтересів тоталітарної країни.

Автор — Юрій Мариняк IQ-аналітика

Підготовано спеціально для LVIV.MEDIA

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності