Тепер під мобілізацію підпадатимуть військовозобов’язані, яким виповнилося 25 років
Президент України Володимир Зеленський підписав закон про зменшення мобілізаційного віку з 27 до 25 років, а також про електронний кабінет військовозобов’язаного. Про це йдеться на сайті на сайті Верховної Ради України.
Зеленський змінив віковий критерій
Відповідні зміни до чинного закону про військовий обов’язок і військову службу були прийняті парламентом ще минулого року — 30 травня 2023 року. Однак після цього Зеленський не підписував його. Лише у вівторок, 2 березня, на сайті Верховної Ради з’явився запис, що закон "повернуто з підписом від Президента України".
Електронний кабінет запрацює у другому кварталі 2024
Щодо електронного кабінету військовозобов'язаного, то у Міністерстві оборони України заявили, що планують запустити у другому кварталі 2024 року.За словами заступниці міністра оборони Катерини Чорногоренко, в кабінеті військовозобов’язаного буде можливість оновити дані без відвідування територіальних центрів комплектації і далі ці дані уже будуть використовувати ТЦК.
Нагадаємо, що 7 лютого 2024 року Верховна Рада підтримала оновлений урядовий законопроєкт про мобілізацію. Серед його пунктів — скасування строкової служби (замість неї буде базовий військовий вишкіл) і демобілізація військових після 36 місяців служби. Зараз у комітеті ВР з питань триває розгляд правок до законопроєкту про мобілізацію, які стосуються надання відстрочки та бронювання.
Комітет не підтримав відстрочку для:
- осіб начальницького складу НАБУ та ДБР;
- співробітників МЗС України та осіб, які мають дипломатичний ранг Надзвичайний та Повноважний Посол;
- особам, які є релігійними проповідниками, наставниками або іншими священнослужителями релігійних організацій. “Члени комітету вважають, що це питання треба врегульовувати в Законі про альтернативну службу, а не в законі про мобілізацію, адже всі громадяни згідно з Конституцією мають рівні права та обов’язки не зважаючи на релігійні та інші переконання”, — йдеться у повідомленні;
- для працівників позашкільної освіти;
- для неповнорідних братів/сестер;
- для творчих працівників, реставраторів, головних зберігачів фондів та керівників національних закладів культури.
Натомість відстрочка збережена для:
- аспірантів всіх форм навчання (бюджетна та комерційна).