Уціліло лише 30% літака
Із частин зруйнованого літака «Мрія» планують створити новий.
Про це пише «Вечірній Київ».
Для цього демонтують три двигуни, хвостову частину й деякі елементи шасі.
Уціліла лише хвостова частина — приблизно 30% від літака. Повністю зруйнована кабіна екіпажу, центроплан, основні стійкі шасі.
За словами начальника аеродромно-диспетчерського центру Володимира Самуся, росіяни розташували свою техніку біля літака, бо хотіли врятувати її від ураження. Але їхня техніка загорілася, і вогонь перекинувся на «Мрію».
«Ми вже знали про низку знищених літаків, тому всіх нас хвилювало, як наша „Мрія“. І коли з’явились у соцмережах перші фото з нею у вогні — слова не підбирав ніхто. Було настільки боляче, що котились сльози», — говорить Володимир Самусь.
Він додав, що новий літак поки що не будують, але вже тривають перемовини з постачальниками, що можуть надати обладнання, а також з іноземними партнерами.
«Що можна буде використати в побудові другої „Мрії“, то і використаємо. Літак ще не будується, але вже тривають перемовини з постачальниками, які зможуть надати унікальне обладнання та з іноземними партнерами», — додає Самусь.
За попередніми підрахунками, для цього необхідно 500 мільйонів євро.
Окрім «Мрії», на аеродромі «Антонов» під час окупації знищили ще до десятка літаків. Зокрема постраждав Ан-124 «Руслан». Його стан й досі оцінюють.
«Зараз вирішується, чи стануть руйнування для „Руслана“ вироком, чи все ж таки можна буде відбудувати та експлуатувати його надалі», — резюмує Володимир.
Нагадаємо, що на підприємстві створили фонд для відновлення легендарного літака. Долучатися можуть люди з усього світу, які любили українську «Мрію».
Додамо, що аеропорт у Гостомелі став однією з перших цілей росіян під час повномасштабного вторгнення 2022 року. Саме там на момент вторгнення перебував на ремонті флагман української авіації АН-225 «Мрія». Його знищили під час штурму аеропорту. СБУ проводило розслідування щодо знищення літака.
За інформацією «Укроборонпром», відновлення літака «Мрія» коштуватиме більше 3 мільярдів доларів і триватиме понад 5 років. «Мрію» планують відбудувати за кошти міжнародної авіаційної спільноти й іноземних інвесторів, зокрема готовий долучитися мільярдер і засновник компанії Virgin Galactic Річард Бренсон.
Довідково:
Ан-225 «Мрія» — найбільший транспортний літак у світі, збудований київським КБ ім. Антонова наприкінці 1980-х. Літак-гігант використовують здебільшого для перевезення негабаритних моновантажів, наприклад, генераторів або для вітрових електростанцій.
Окрім свого головного призначення, Ан-225 знаний по всьому світу як абсолютний рекордсмен. Він встановив 240 світових рекордів, а це абсолютно унікальний випадок в авіації. Серед них — рекорд швидкості польоту за 2000-кілометровим замкненим маршрутом з вантажем 155 т — 815,09 км/г та рекорд висоти польоту з цим вантажем — 12 430 м.
Два роки тому «Антонов» модернізував «Мрію», зробивши її більш сучасною. Зокрема, на літаку також встановили нову систему керування силовою установкою українського виробництва. Тестування пройшло успішно, і здавалось попереду багато нових злетів.