• Головна
  • Світ
  • Крах Путіна: еліти втрачають віру у російського диктатора

Крах Путіна: еліти втрачають віру у російського диктатора

Останні події виявили глибокі розбіжності в російській еліті щодо ведення війни Путіна та його політики загалом

Вплив найжорстокішого виклику 23-річному президентству Володимира Путіна все ще відбивається серед московських еліт, адже йдеться про те, чи російський диктатор хоча б на мить втратив контроль над країною.

Коли Путін звернувся до росіян у понеділок, 26 червня, вперше після хаосу збройного повстання ПВК «Вагнер», він подякував населенню за «прояв єдності та патріотизму», який, за його словами, чітко продемонстрував, що «будь-яка спроба викликати внутрішні потрясіння приречена на провал», пише The Washington Post.

Втім збройне повстання лідера «вагнерівців» Євгена Пригожина зруйнувало ретельно створений міф, який був наріжним каменем президентства Путіна — про те, що він уособлював стабільність і силу — і багато хто у верхній частині російської політики та бізнесу зараз задаються питанням: чи зможе він оговтатися від цього. Деякі навіть припустили, що тривають пошуки наступника Путіна.

«Путін показав усьому світу і еліті, що він ніхто і ні на що не здатний. Це повний крах його репутації», — сказав один впливовий московський бізнесмен.

«Ведуться ігри, яких ніхто не розуміє. Контроль над країною частково втрачено», — сказав російський чиновник, близький до вищих дипломатичних кіл.

Члени московської еліти виявилися неготовими до того, що найманцям ПВК «Вагнер» вдалося так легко захопити контроль над головним командним центром війни російської армії в Україні у місті Ростов-на-Дону. «Вагнерівці» не стикнулись з опором, а потім просунулися на сотні кілометрів по дорозі на Москву, перш ніж Пригожин зрештою вирішив повернути свої війська назад.

«Як вони можуть гнати танки за сотні кілометрів на північ у бік Москви і їх не зупинити? Не було опору» — сказав соратник московського мільярдера.

«Коли у вас є багатотисячні колони людей, які марширують, і ніхто не може це зупинити, втрата контролю очевидна», — сказав один російський мільярдер.

Путін у своєму зверненні наполягав, що всі кроки були вжиті за його прямим розпорядженням, щоб «уникнути великого кровопролиття». Він пояснив, що потрібно дати час «тим, хто зробив помилку», щоб «визнати, що їхні дії були рішуче відкинуті суспільством» і що те, що вони робили, призвело до «трагічних і руйнівних наслідків для Росії».

Але залишалися питання про те, як Путін міг дозволити Пригожину, близькому соратнику з 1990-х років, уникнути звинувачень в організації збройного повстання. Зокрема його сили збили гелікоптери та військовий літак і вбили щонайменше 13 російських військовослужбовців. Зупинивши війська, Пригожин перебрався до Білорусі, звідки, судячи з оприлюдненого ним у понеділок аудіоповідомлення, має намір продовжувати керувати найманцями.

«Це має бути справа про тероризм. Це були дуже серйозні злочини. Але знову нічого не зроблено», – сказав московський бізнесмен.

У своєму аудіоповідомленні, опублікованому в Telegram у понеділок, 26 червня, Пригожин наполягав на тому, що він намагався забезпечити виживання своєї ПВК, а не скинути Путіна. Він сказав, що боїться, що його група буде «захоплена російськими військовими», і намагається переконатися, що ті, хто вчинив «велику кількість помилок» у війні в Україні, будуть покарані.

Водночас словесні напади лідера «вагнерівців» на військове керівництво Росії, яких він атакує вже протягом багатьох місяців, виявили глибокі розбіжності в російській еліті щодо ведення війни Путіна, а також щодо загальної політики російського президента.

Події останніх кількох днів «показують, що країна рухається не в правильному напрямку», сказав Сергій Марков, політичний консультант, який пов’язаний з Кремлем.

«Якщо нічого не змінити, це точно повториться», – зауважив він.

Двоє московських бізнесменів припустили, що найманці Пригожина не змогли б безперешкодно просуватися по дорозі до Москви, якби частина російських спецслужб не підтримувала їх. Чеченські бойовики Кадирова, направлені до Ростова-на-Дону, здавалося, нічого не робили, сказав один із московських бізнесменів, а інші сили, спрямовані для протидії військам «Вагнера», підірвали лише одну заправну станцію в Ростові, а іншу, набагато більшу, залишили у Воронежі, далі по трасі на Москву, цілою та неушкодженою. Також регулярні російські війська підірвали лише один міст, намагаючись уповільнити просування повстання.

«Вони ніби лише показували президенту, що вони щось роблять, а насправді нічого не робили, і російський президент нічого не контролював», – сказав бізнесмен.

Боротьба Пригожина за керівництво російськими збройними силами може означати більш глибоку боротьбу в російських службах безпеки за майбутнє президентство Росії, припустив він.

Найбільш доленосним для іміджу російського президента стало його рішення укласти угоду з Пригожиним, а не ризикувати потенційно кровопролитною битвою, якщо «вагнерівці» досягнули б околиць Москви, де спецназ готувався захищати столицю, кажуть аналітики та бізнес-менеджери.

«Для еліти це дуже проблематично. Тому що з точки зору оптики Путін виглядає слабким і схожим на фігуру, яка злякалася і була змушена піти на компроміс. Але з суб'єктивної точки зору Путін вдало для себе вийшов із ситуації. Альтернативою була серйозна кровопролитна битва на підступах до Москви, що було б гірше», – сказала Тетяна Станова, засновниця R. Politik – російської політичної консалтингової компанії, яка зараз базується в Парижі.

Проте залишається питання щодо того, чи втримається угода, досягнута з Пригожиним, з обох сторін, адже є велика спокуса відмовитися від обіцянок, даних «у стані шоку», додала Станова. За її словами, повстання Пригожина «оголило багато вразливих місць режиму».

«Путін сприйме це дуже серйозно і спробує прикрити слабкі місця», – сказала Тетяна Станова.

Але інші кажуть, що правління Путіна добігає кінця.

«Дехто в Кремлі зараз «шукає наступника, і якщо буде довго шукати, то хтось інший знайде для них», — сказав російський чиновник, наближений до вищих російських дипломатичних кіл, зазначивши, що ЗСУ були готові скористатись хаосом у Москві, щоб просунутися у своєму контрнаступі.

«Якщо ми програємо війну в Україні, режим впаде, і ми не зможемо його повернути», — додав чиновник.

Нагадаємо, білоруський диктатор Олександр Лукашенко стверджує, що власник «ПВК Вагнер» Євген Пригожин зараз перебуває в Білорусі.