Разом з епідеміологом та регіональним координатором з питань вакцинації проти коронавірусної хвороби у Львівській області Олегом Когутом з'ясовуємо, як працюють вакцини та чому їх не треба боятися.
В Україні Календар профілактичних щеплень передбачає вакцинацію проти 10 захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Загалом, на сьогодні завдяки вакцинам можна захиститися від 25 захворювань.
За даними Міністерства охорони здоров'я, вакцинація щороку запобігає 1,5 мільйонам летальних випадків від інфекційних хвороб.
Разом з епідеміологом та регіональним координатором з питань вакцинації проти коронавірусної хвороби у Львівській області Олегом Когутом з'ясовуємо, як працюють вакцини та чому їх не варто боятися.
Як вакцина захищає
Організм завжди бореться зі стороннім тілом. Якби такої реакції не було, він би дуже швидко загинув.
Олег Когут пояснює на прикладі як це працює:
“Уявімо, що нам у шкіру потрапила скалка. Така елементарна річ, але організм починає боротися. З'являється біль, який сигналізує, що щось сталося, далі почервоніння, бо ми можемо не бачити скалку. Потім з'являється гній - лейкоцити (безбарвні клітини крові, основна функція яких - захист організму - ред.) стараються знищити мікроби, які потрапили на скалці”.
Це і є форма боротьби нашого тіла з загрозами. Схоже працюють вакцини.
“Вакцина потрапляє в організм, і він реагує на її складники. У відповідь - виробляє специфічні антитіла, які будуть боротися зі збудником. Коли наступний раз збудник зустрінеться з антитілами, тоді антитіло з'єднається з ним і нейтралізує його, тобто вб'є”, - розповідає Олег Когут.
До речі, імунітет виробляється не тільки на вакцини, а й на збудники інфекційних хвороб. Система захисту спрацьовує і тоді, коли ми хворіємо. Щоправда, тривалість імунітету різна. Наприклад, на вірус грипу виробляється недовготривалий імунітет.
Щодо Covid-19, поки не можна точно сказати, як довго діятиме імунітет після щеплення. Адже з початку вакцинальної кампанії не пройшло ще й року і це питання вчені поки вивчають. Однак уже обговорюють можливість ревакцинації чи введення третьої дози.
Також важливо розуміти, що вакцина не дає 100% гарантії, що ви не захворієте. За словами Олега Когута, наразі статистика осіб, що захворіли на Covid-19 після щеплення не ведеться. Але за інформацією з обласної інфекційної лікарні, ще жодного хворого після двох доз вакцинації до них не госпіталізували з коронавірусом. Проте, такі пацієнти можуть бути.
“Треба зважати, що вакциновані люди завжди переносять хворобу легше і не мають ускладнень”, - наголошує епідеміолог.
Як виготовляють вакцини
Це дуже складний технологічний та дорогий процес, який потребує багато зусиль. Для того, щоб підприємство могло виробляти вакцину, є ціла низка специфічних вимог. Не кожна держава фінансово може собі це дозволити.
У виготовленні вакцин є певні етапи. Олег Когут пояснює їх так:
- Починається захворювання. Воно поширюється, все більше людей хворіють.
- Вчені намагаються знайти збудника. Коли це вдається, починають його досліджувати.
- Намагаються розмножити вірус чи інший збудник і шукають способи вплинути на нього.
- Розробляють вакцину-кандидата, і далі продовжують дослідження. У першу чергу з'ясовують, чи буде вакцина викликати імунну відповідь. На цьому етапі дослідження проводять на тваринах.
- Клінічні випробування. Тут вакцину тестують на здорових добровольцях, щоб визначити, наскільки вона безпечна та які реакції викликає.
Якщо вакцина пройшла всі етапи, розробник подає заяву на ліцензування і визнання Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Тільки після цього її дозволяють використовувати.
Скільки часу треба на виготовлення вакцини
Процес виготовлення вакцини може тривати кілька років.
“Технології ідуть вперед, є можливості виготовити вакцину швидше, особливо в надзвичайних ситуаціях. А людство якраз і опинилося в надзвичайній ситуації. Відповідно, всі медичні та фармацевтичні розуми були зосереджені на тому, щоб виготовити вакцину (проти covid-19 - ред.) і фактично вберегти людство. Тож, завдяки зусиллям великої кількості людей, ми маємо вакцину, до того ж - безплатно”, - зазначає Олег Когут.
Він наголошує, що якість вакцин від цього точно не постраждала:
“У будь-якому випадку всі етапи випробування були збережені, можливо, скорочені, але дослідження на імуногенність і безпечність вакцини пройшли неодмінно”.
До того ж дослідження вакцин не зупиняється ніколи. Навіть ті вакцини, які зараз використовують для планової імунізації, продовжують контролювати і вивчати.
“З 1964 року почали виробляти вакцину проти кору, але і далі спостерігають, як вона діє, реєструють всі ускладнення, всі побічні ефекти. По кожній вакцині збирають дані і робляться відповідні висновки про можливість її подальшого застосування”, - розповідає експерт.
Безпечність вакцин
Вакцина, яка потрапляє на ринок для вакцинації населення, проходить низку випробувань. Про це ми вже говорили вище.
Основні важливі характеристики вакцини - це її імуногенність (здатність до утворення імунітету на введення збудника чи частини збудника - ред.) та безпечність. Вакцина не потрапляє на ринок, якщо викликає якісь проблеми в організмі людини. Як мінімум, ці дві характеристики гарантують безпечність вакцин.
“Підприємства, які виробляють вакцину, також проходять сертифікацію Всесвітньої організації охорони здоров'я. Кожна вакцина теж проходить атестацію ВООЗ і, крім того, коли вакцина потрапляє в іншу державу, вона додатково проходить випробування на національному рівні”, - розповідає Олег Когут.
Фактично усі вакцини є безпечними. Однак інколи можуть бути незначні побічні реакції.
“Як і будь-який лікарський засіб, вакцина може мати побічні ефекти. Це невеликий фактор ризику, який мають всі ліки. Але не варто його перебільшувати, бо зазвичай побічні ефекти не завдають значної шкоди і швидко минають”, - пояснює епідеміолог.
Чи захищає вакцина від усіх штамів вірусу
З родом коронавірусів людство зустрічалося і раніше. Олег Когут особисто перехворів одним з них кілька років тому, тільки цей вірус проявлявся, як звичайна застуда. Коронавірус, що викликав пандемію, генетично відрізняється від інших видів і викликає важчі клінічні прояви.
Штам Дельта, про який зараз активно говорять, це теж один з видів коронавірусу. І хоч він за клінічними ознаками має деякі інші прояви, щеплення від нього захищають. Адже вакцини захищають не від окремого штаму, а від роду вірусів.
“Вірус мутує постійно та дуже швидко. Він може змінювати свої властивості й структуру. Боятися того, що вакцина не спрацює - не варто. Крім того, можливості виробити вакцину для певного штаму немає, бо поки її розроблять вірус вже зміниться”, - каже Олег Когут.
Побічні реакції
Тимчасові побічні реакції в організмі на введення вакцини інколи трапляються. Це може бути біль в місці ін'єкцій, почервоніння, підвищена температура, гірший апетит чи сон. Такі реакції минають за кілька днів і не мають довготривалих наслідків.
Олег Когут розповів, що на Львівщині лише кілька разів доводилося госпіталізовувати людей після вакцинації, щоб проконтролювати їхній стан. У цих людей були алергічні реакції. Після недовготривалого лікування, усі вони одужали та добре почуваються.
Він наголосив, що в області уже вакциновано понад 600 тисяч людей, летальних випадків після вакцинації не реєстрували.
Яка вакцина працює краще
Стверджувати, що якась вакцина краща чи гірша, не можна. Усі вони мають необхідні властивості. Олег Когут пояснює, що вакцини різняться лише способом виготовлення.
CoronaVac/Sinovac Biotech - це вакцина створена класичним методом. Шляхом інактивації вірусу. Там присутнє тіло вірусу, але він вбитий і може лише викликати імунну відповідь в організмі.AstraZeneca (Covishield, SKBio) - це, так звана, векторна вакцина. Такі вакцини мають тільки частинку білка вірусу, який формує імунітет.Comirnaty/Pfizer-BioNTech та Moderna - це м-РНК вакцини. У них використовують лише частинку генетичного матеріалу вірусу.
“Усі ці вакцини здатні створити імунітет. Проте рівень захисту буде залежати від конкретного організму. Адже один більш активно реагує і створює вищий рівень антитіл, інший - ні”, - підсумовує експерт.
Важливо пам'ятати, що після щеплення є певна вірогідність захворіти. Це пов'язано зі специфікою організму і можливістю виробити імунітет.
Змішування вакцин: варто чи ні
Поки що офіційного рішення немає. Олег Когут говорить, що зараз таку можливість обговорюють:
“Йдеться про те, що для введення другої дози вакцини, вони повинні мати однакову основу. Якщо це м-РНК вакцина, то інша теж має бути такою. Якщо вчені підтвердять, що це працює й імунітет виробляється, то проблеми не буде”.
Щодо вакцин від інших хвороб, рекомендують робити між щепленнями інтервал у 14 днів.
“За цей період, як правило, виробляється імунітет на введення будь-якої вакцини”, - додає лікар.
Чи можна заразитися від вакцини
Ні. Жодна вакцина не може викликати захворювання. Навіть так звані “живі” вакцини з ослабленим збудником не здатні викликати розвиток хвороби.
“У ковід-вакцинах немає живого збудника. Тому ви не можете ні захворіти, ні заразити когось після вакцинації”, - пояснив епідеміолог.
Вакцинація & безпліддя
Вакцина не може викликати жодних змін в організмі, які могли б призвести до безпліддя. Вона не може вплинути на генетику організму людини.
“Пояснити це чимось, крім людської фантазії, важко. Коли люди щось чули, щось їм переказали, і по суті не можуть аргументувати, чим вакцина шкідлива, - це антивакцинальна пропаганда. І вона часто призводить до тяжких наслідків. Зокрема, у 90-х роках ми мали важку епідемію дифтерії, тому що наприкінці 80-х на початку 90-х стало більше антивакцинаторів. Також були 3 епідемії кору від 2000 року, і вони теж почалися як наслідок пропаганди й нерозуміння людей в необхідності вакцинації. Вакцинація - це надзвичайний винахід людства, завдяки якому ми забули про велику кількість хвороб або важких їх наслідків”, - зазначає Олег Когут.
Рівень антитіл та ступінь захисту
Зараз медики та вчені лише вивчають питання тривалості імунітету після перенесеної коронавірусної хвороби та рівня антитіл, який захищав би від хвороби. Тож немає потреби бігти в лабораторію та визначати антитіла.
“На сьогодні ще немає досліджень, який саме рівень антитіл має нас захищати. Проте практикою багатьох країн доведена ефективність вакцинації для зменшення ризику захворіти або уникнути важких ускладнень ”, - пояснює Олег Когут.
Кому не треба вакцинуватися
Винятками можуть бути лише певні медичні протипокази. Переважно, це вроджені або набуті імунодефіцити та можливі алергічні реакції на компоненти вакцин.
“Проте далеко не всі імунодефіцитні стани є перешкодою до вакцинації. Наприклад, хворим на СНІД в період ремісії рекомендують вакцинуватися, тому що імунітет у них низький і захворювання на коронавірус може значно зашкодити їхньому здоров’ю”, - розповідає експерт.
Також протипоказами можуть бути окремі захворювання крові та алергічні реакції на компоненти вакцин. Та це поодинокі випадки й у будь-якому разі перед вакцинацією доцільно консультуватися зі сімейним лікарем.
Подолання пандемії й вакцинація
Олег Когут говорить, що подолати пандемію COVID-19 цілком можливо. Є два способи: вакцинувати понад 70% населення або потрібно, щоб більшість людей перехворіли.
“Другий варіант - не дуже хороший. Це і можливі наслідки після перенесеного захворювання, і кількість летальних випадків, і фінансова сторона питання щодо вартості лікування. Тому сподіватися, коли ми всі перехворіємо і пандемія пройде - це безглуздо і небезпечно. Хто перехворів, той знає наскільки це важко",- зазначає Олег Когут.
Він додав, що єдиний специфічний спосіб профілактики COVID-19 – це вакцинація. Однак при цьому не можна забувати й неспецифічних засобів профілактики: носіння масок в громадських місцях та транспорті, дотримання особистої гігієни та гігієни житла і місця праці, дотримання соціальної дистанції. Варто уникати місць масового перебування людей, а при ознаках захворювання залишатися вдома та викликати лікаря, не займатись самолікуванням.