“Львівщина для ЗСУ”: вперше відбувся масштабний форум громад та волонтерів

До форуму “Львівщина для ЗСУ” приєднались понад 120 волонтерів, 70 представників громад Львівщини та 15 виробників “оборонки”

У середу, 1 травня, у Львові відбувся форум “Львівщина для ЗСУ” за участі волонтерів і громад, під час якого обговорили питання співпраці та налагодження комунікації задля ефективної допомоги Збройним Силам. На форумі були понад 120 представників волонтерських організацій, 70 представників громад Львівщини та 15 виробників озброєння.

Обговорили, зокрема необхідність прийняття закону про легальну допомогу війську від територіальних громад, а також те, чи варто залучати українців до самостійного виготовлення дронів.

Форум громад і волонтерів відбувся у Львові вперше

Такий форум відбувся у Львові вперше. Як зазначає організатор, волонтер та голова ГО “Нескорені” Олександр Лабецький, на одному місці зібрали владу, волонтерів та представників оборонного виробництва, які спільними зусиллями мають забезпечувати всім необхідним військовослужбовців:

“Нам потрібно забезпечити стабільність трикутника перемоги, який передбачає, що зверху є військові, а знизу є волонтери, влада і разом з ними — місцеві виробники “оборонки”. Якщо буде триєдине зусилля волонтерів, влади і виробників — військові, що на верху, будуть отримувати все необхідне. На жаль ми бачимо, що на Львівщині і в інших областях немає цього єдиного координаційного центру, тому ми ризикнули і спробували вперше зібрати всіх тих людей на одному майданчику,” — розповів Олександр Лабецький.

Фото із форуму “Львівщина для ЗСУ”

Волонтерка запропонувала вчити людей власноруч виробляти дрони

Однією з учасниць форуму була волонтерка, керівниця проєкту “Victory drones”, а також співзасновниця БФ “Dignitas” Марія Берлінська. Волонтерка запропонувала нарощувати виробництво дронів в кожній із громад, а саме залучати людей до їх виготовлення. Берлінська розповіла про інженерний курс “Народний дрон”, який запустили “Victory drones” і таким чином навчають людей самостійно збирати дрони. За її словами, на такі навчання уже зареєструвались понад 25 тис. людей, тобто чимало українців “за” таку ініціативу. Саме тому Берлінська запропонувала виробляти дрони власноруч і на Львівщині.

“Я пропоную таку річ, що ми для кожної громади підготуємо людей, які складатимуть дрони та людей, які їх тестуватимуть, чи вони придатні для фронту, і після цього керівник громади разом з волонтерами зможе передати “пачку” дронів, складених цією громадою військовим”. Для забезпечення комплектації такого виробництва, Берлінська запропонувала керівникам громад компенсувати гроші з податків.

Фото з форуму “Львівщина для ЗСУ”

Зробленим власноруч дронам не довіряють військові

Натомість командир батальйону БПЛА 24 ОМБр Олег Гуйт, таку ініціативу не підтримав. Мовляв, частина дронів зроблених власноруч, які передають на фронт — не працює як слід. Таку ж думку має і Кирило Новіков, директор БФ “Допомога Львівському оборонному кластеру”: “Спілкуючись з військовими щодня, я можу сказати, що вони не дуже довіряють проєктам, де виробництва високотехнологічних речей пропонують залучати всіх українців. Насправді людям зараз потрібно працювати над тим, щоб стабільно триматись на ногах і, наприклад, донатити. А хто має відповідні знання — хай долучається до таких проєктів,” — зазначив Кирило Новіков.

Окрім цього волонтер Кирило Новіков наголосив, що кількість внесків, порівняно з початком повномасштабного вторгнення — значно впала. “Тривалість збройного конфлікту завжди призводить до падіння інтересу до нього, це стосується всіх нас, бо ми не можемо так довго жити в цьому стресі та, відповідно, люди переорієнтовуються на інші, важливіші для себе цілі. Як наслідок — падіння внесків абсолютно по всіх проєктах,” — додав Новіков.

Фото з форуму “Львівщина для ЗСУ”

Територіальні громади фінансують військові частини незаконно

Однією з перешкод, аби забезпечити зокрема територіальним громадам можливість фінансувати військові частини, є досі не прийнятий закон №9559. Про важливість даного закону наголосив начальник Львівської ОВА Максим Козицький: “Зараз чимало часу вони (ред. — територіальні громади) витрачають на проведення тендерів, пошук обладнання, закупівлю і погодження кошторисних документів з Міністерством оборони. Ціною втраченого часу є здоров’я, а іноді й життя наших людей,” зазначив Максим Козицький. Наразі закон №9559 парламент підтримав у першому читанні. Надалі ж, за словами нардепа Романа Лозинського, за нього у другому читанні нардепи голосуватимуть наприкінці травня.

До слова, громади Львівщини за перші три місяці 2024 року скерували на допомогу Збройним Силам понад 500 млн грн. З обласного бюджету за чотири місяці з початку цього року на ЗСУ виділили 350 млн грн, з яких 200 мільйонів гривень були спрямовані на закупівлю дронів.

Нагадаємо, у Львові у грудні минулого року відбувся міжнародний волонтерський форум. У ньому взяли участь, представники понад 200 волонтерських та ветеранських організацій з України та з-за кордону, а також представники місцевої та державної влади.